[R] An-14 - Orlik - skala 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
gk
Posty: 2933
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 865

Re: [R] An-14 - Orlik - skala 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Super. :spoko:

Te osłony przeciwsłoneczne (?) to jakaś kolorowa folia, czy malowane transparentnie?
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
messer
Posty: 727
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 31

Re: [R] An-14 - Orlik - skala 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

gk pisze: wt lut 13 2024, 22:51 Te osłony przeciwsłoneczne (?) to jakaś kolorowa folia, czy malowane transparentnie?
Tamiya X-23, transparentna - trochę może zbyt intensywny kolor.
Awatar użytkownika
messer
Posty: 727
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 31

Re: [R] An-14 - Orlik - skala 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Po skończeniu F-16, wracam do budowy An-a. Ten etap budowy to oklejania pokryciem kadłuba. Zdecydowałem się rozpocząć oklejanie od segmentu z wejściem do samolotu. Pomimo sporego szlifowania i zdarcia sporej ilości kartonu z oklejki wnętrza, nie udało się idealnie okleić pokryciem ten segment - zabrakło 0,5 mm. Następnie zacząłem przyklejać pokrycie kadłuba, kierując się w stronę dziobu samolotu. Dwa segmenty z oszkleniem przedziału pasażerskiego skleiłem razem jeszcze przed montażem do kadłuba, tak aby spokojnie przykleić folię imitującą oszklenie. Potem doszły kolejne 3 segmenty i został do przyklejania sam dziób - tutaj na razie pasowanie na taśmę i chyba wszystko jest ok. Najważniejsze przy tym etapie budowy to fakt, że udało mi się zachować pasowanie kolorowych pasków na poszczególnych segmentach.
Kilka zdjęć z tego etapu budowy:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 584
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Inna piaskownica
x 97

Re: [R] An-14 - Orlik - skala 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Majstersztyk. A od teraz będę mówił Messersztyk. :boje:
Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Mateusz Skałecki
Posty: 470
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 97

Re: [R] An-14 - Orlik - skala 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

BCG tak przesiąka na łączniach?
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
messer
Posty: 727
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 31

Re: [R] An-14 - Orlik - skala 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Mateusz Skałecki pisze: pt maja 17 2024, 23:10 BCG tak przesiąka na łączniach?
To cyjanoakryl, tak wzmacniam połączenia segmentów.
Awatar użytkownika
messer
Posty: 727
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 31

Re: [R] An-14 - Orlik - skala 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Po prawie dwóch miesiącach walki udało mi się w końcu przykleić osłonę kabiny pilota. Dużo było przymierzania, docinania, poprawiania, aż w końcu niektóre elementy zaczęły wyglądać na dość zmaltretowane. Podjąłem decyzję, że usunę ramki oszklenie z poszycia wewnętrznego kabiny oraz zeszlifuję maksymalnie wręgi, tak aby osłona pasowała do kadłuba. Potem wydrukowałem ze skanów ramki i przykleiłem je do oszklenia w osłonie, wraz z resztami poszycia wewnętrznego kabiny. Dopiero taki zestaw pasował do siebie. Od siebie dodam, że do przyklejenia oszklenia użyłem po raz pierwszy kleju kupionego od Maćka Herbuta i mogę powiedzieć, że wg mnie sprawuję się lepiej niż klej od Microscale.

Obrazek Obrazek

W między czasie sklejałem kolejne podzespoły płatowca. Najpierw pylony podwozia głównego. W sumie to wygodniej ten etap budowy byłoby wykonać na samym początku - jeszcze przed przyklejeniem szkieletu pylonów do kadłuba. Od siebie dołożyłem reflektory do lądowania. Podczas budowy napotkałem na dwa błędy. Pierwszy widać na zdjęciu - nie wiem dlaczego tak wychodzi, ale pokrycie pylonów bazowałem do otwory goleni podwozia. Druga sprawa to owiewka pylonu - nie wiadomo, gdzie ją dokładnie przykleić, na kadłubie i pylonach nie ma żadnych linii wyznaczających miejsce przyklejenia. Zrobiłem tak, że skleiłem razem obie części owiewki i dopiero dla takiego zestawu szukałem prawidłowego położenia na modelu. Jakoś się udało.

Obrazek Obrazek

Wykonałem również tylną część kadłuba oraz podwozie - tutaj uwagę zwraca moim zdaniem jego zbyt delikatna budowa, istnieje ryzyko deformacji zawieszenia, na razie pozalewałem to cyjanoakrylem, ale gotowy model będę chyba trzymał na jakiejś podstawce odciążającej podwozie.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Na koniec - rozpocząłem budowę usterzenia, na razie mam gotowy szkielet:

Obrazek
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2933
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 865

Re: [R] An-14 - Orlik - skala 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

zaje.... pszczoła. :wooow:

Mam go gdzieś. w którejś hałdzie makulatury, ale nie chce mi się szukać. Chodzi podwozie główne, jak sądzę? Opiera się jedynie na krawędzi pylonu?
Jeśli tak to faktycznie trochę słabo.
messer pisze: pt cze 28 2024, 21:54 dodam, że do przyklejenia oszklenia użyłem po raz pierwszy kleju kupionego od Maćka Herbuta i mogę powiedzieć, że wg mnie sprawuję się lepiej niż klej od Microscale.
Mimo podobnego wyglądu i konsystencji ( nieco gęstszy niż Metal Foil), ma zupełnie inne właściwości.

Dobry klej. Mocny.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 424
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [R] An-14 - Orlik - skala 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Prezentuje się bardzo ładnie. Widać, że montaż osłony kabiny pilotów, to ciężka przeprawa. Dobrze, że wszystko dokumentujesz. Zapewne inni potencjalni sklejacze będą Tobie wdzięczni.... Mam nadzieję, Michał, że na Przeciszów się wyrobisz??
Awatar użytkownika
messer
Posty: 727
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 31

Re: [R] An-14 - Orlik - skala 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

gk pisze: pt cze 28 2024, 22:37 Chodzi podwozie główne, jak sądzę? Opiera się jedynie na krawędzi pylonu?
Jeśli tak to faktycznie trochę słabo.
Jeśli znajdziesz swój egzemplarz, to zobaczysz, jak jest zbudowane podwozie. Najgorzej, że widelce kół to tylko tektura, która pod ciężarem modelu pracuję. Żałuję, że nie zrobiłem impregnacji cyjanoakrylem - na razie wzmocniłem tylko same połączenia elementów, ale spróbuje jeszcze jakoś to zrobić. A koła na szczęście jeszcze nie opierają się o pylony, ale rzeczywiście, niewiele im brakuje. Dlatego liczę, że wzmocnienie cyjanoakrylem trochę wzmocni całość i ograniczy ugięcie.

pawelelka77 pisze: sob cze 29 2024, 14:44 Mam nadzieję, Michał, że na Przeciszów się wyrobisz??
Taki jest plan, mam nadzieję, że zdążę :)
ODPOWIEDZ