Jak zrobić szybko relingi - nowy przyrząd

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

To zależy jak do tego odejść. Łączenie klejem jest dość kłopotliwe ale przy odrobinie wprawy nie ma lepszego sposobu ;)
zgrzewanie to już inna bajka wszystko zależy od stopnia sopoiny (patrząc od punktu wyjścia) im mniejsza spoina tym trudnieszy proces. Tu w zasadzie należało by się spodziewadź procesu mikro spiny a więć w warunkach modelarskich trudno osiągalnego więc nie ma o czym mówić.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
szpejarz
Posty: 310
Rejestracja: wt mar 04 2003, 21:28
Lokalizacja: Kraków (miasto Królewskie)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szpejarz »

ja właśnie siedzę nad meteorem 1:200
jakoś nie mam na razie zacięcia do budowania przyrządu - ale wczesniej czy później sobie to zrobię
Tymczasem zrobiłem kilka relingów z drutu miedzianego 0,5 mm - klejonego cyjanopodobnym - efekt taki sobie - w kazdym razie nie jest źle do momentu gdy sie cos rozklei po wyszlifowaniu - robi się z tego tragedia
ale w poniedziałem w markecie budowlanym nadziałem się na siatkę przeciwko robalom - taką do okien cięta z metra - fantastycznie równa siateczka z oczkami okolo 1 mm - mozna powycinać ją tak aby miejscami zamiast kwadratów były inne prostokąty . Trzeba to tylko ciąć bardzo ostrym nożykiem - bo w środku są włókna które przy tępym cięciu dają efekt anielskich włosów . Jest to duzo sztywniejsze od firanki - ktoś kiedys zdaje się już robił relingi z firaneczki . Polecam do testów ( siatke na moskity oczywiście )
Norske Love 1:75 - początek krucjaty 2006 ... a dalej to się zobaczy :)
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Mówiłem na początku tego wątku, że przyrząd ma jeszcze jedno zastosowanie.
Można nim zrobić drabiny tak długie jak wielki jest przyrząd i co najważniejsze szczeble są rozmieszcone równo.
Ponieważ właśnie były mi potrzebne to teraz jest dobry moment aby pokazać małe co nie co :)

Najpierw nawijamy drut który ustali rozstaw drabiny oraz ilość zwojów a więc ilość drabin. Ważne, że wykorzystujemy drut po obu stronach ramki tak więc drabin będzie dwa razy więcej :))) i mniej drutu zmarnujemy

Drugim krokiem jest sklejenie łączeń i pomalowanie całego elementu farbą w kolorze takim jakim chcemy mieć drabiny
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Jak wyschnie cała konstrukcja możemy przystąpić do rozcinania.
Ja rozcinam cążkami takimi jakich się używa do obcinanie paznokci :zeby:

Jak rozetniemy możemy pomalować z drugiej strony ale ja to robie już na modelu w ten sposób zawsze domaluje tam gdzie jest widoczne.

No i odcinamy drabinkę. szczebelki są od spodu więc nie będzie ich widać ani łączeń kleju.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

No a tak to wygląda jak jest gotowe :)
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Bartek_st
Posty: 21
Rejestracja: czw lip 24 2003, 9:13
Lokalizacja: Zabrze

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartek_st »

a ja mam pytanie jakiego kleju użyć aby skleić oba elementy, bo ja próbuje i próbuje i nic z tego . Próbowałem kropelką , Pattex ekspres do drewna i nie złapał, próbowałem zlutować to jednego drytu cyna nie chwyta.
CZego użyć?
"Moim Honorem Jest Wierność"
Trój Kolorowa Krew
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Ja używam kleju co się nazywa "super-klej" :zeby:
Produkowany przez firmę RIKU modelsport....ale jest to klej z rodziny cyjanoakrylat'ów...
opakowanie 20g kosztuje 10,00 PLN
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Wpadka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wpadka »

a gdzie ten klej mozna dostac ??
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

U mnie jest dostępny w sklepie modelarskim taka buteleczka jak podobna wielkościowo do kropli żołądkowych :)
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
BoBo
Posty: 47
Rejestracja: śr sty 28 2004, 10:18
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BoBo »

Bartek_st pisze:a ja mam pytanie jakiego kleju użyć aby skleić oba elementy, bo ja próbuje i próbuje i nic z tego . Próbowałem kropelką , Pattex ekspres do drewna i nie złapał, próbowałem zlutować to jednego drytu cyna nie chwyta.
CZego użyć?
Witam :)
Tak na początku, to także muszę pochwalić ten przyrząd :)

A co do lutowania, to ja używam kwasu (chyba ortoborofosforowego - ale o dokładną nazwę muszę zapytać osoby od której go dostałem). Działa po prostu rewelacyjnie. Lutuję przy jego pomocy zarówno relingi, jak i większe (grubsze) druty. W relingach, to po prostu nanoszę kropelki kwasu na miejsca połączeń i przykładam pobielony grot lutownicy - łapie niemal od razu. A do grubszych drutów stalowych robię tak: pobielam grot lutownicy i jak ostygnie to zanurzam go w kwasie i po podgrzaniu pobielam drut stalowy. I wtedy lutowanie idzie spoko. Lutowałem w ten sposób gwożdzie o średnicy 5 mm z płaską blachą stalową. I jest ok.
pozdrawiam

BoBo
ODPOWIEDZ