Pytanie o Czerwony Październik

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

Qujon

Pytanie o Czerwony Październik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Qujon »

Ostatnio czytałem książke toma Clanciego pt. "Polowanie na Czerwony Październik". Zacząłem się też zastanawiać czy istniała kiedyś Radziecka łódź podwodna o nazwie Czerwony Pażdziernik ??????
pifko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pifko »

nie
Awatar użytkownika
messer
Posty: 725
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 27

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Nie, ale w zamian masz "Czerwoną Ukrainę" i "Rewolucje Październikową"
Awatar użytkownika
BoBo
Posty: 47
Rejestracja: śr sty 28 2004, 10:18
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BoBo »

Witam :)

Gdzieś już na ten temat coś było. Hyba na gryfhobby przy okazji dyskusji nad wydaniem modelu tajfuna z ADORE. Z tego co pamiętam chodziło o to, że do tajfunów przylgnęła nazwa "Czerwony październik" nadana im przez marynarzy rosyjskich. A powstała po pożarze jednego z nich. Był dosyć mocny, tak że chyba kiosk zrobił się czerwony. A że było to po wydaniu książki Clancy'ego to tak nazwali te okręty. Tak mi się przynjmniej wydaje.
pozdrawiam

BoBo
Mały Bizon
Posty: 14
Rejestracja: śr wrz 17 2003, 11:52

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mały Bizon »

:shock: taka Clancego licentia poetica

chciał pan pisarz coś tam podkreślić, zaznaczyć

też gdzieś o tym czytałem- zdaje się że w Okrątach Wojennych- w artykule omawijącym poszczególne awarie Rosyjskich OP.

--wątpliwa wersja

Moja wersja :D

nazwa zakodowana dla zmylenia przeciwnika. Wiadomo przecież że Rewolucja była nie w październiku ale w Listopadzie.

Tak trochę na tej zasadzie że w czasie wojny dla niemców każdy radziecki samolot, albo czołg to był Iwan.
Awatar użytkownika
Scooby
Posty: 112
Rejestracja: pn mar 03 2003, 14:09
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Scooby »

A napęd Dżdzownicowy w który był wyposażony "Czerwony Październik" został opisany w książce Wojciechowskiego "Nowoczesne Zabawki" jako napęd MHD.
Pozdrowienia
Scooby
pifko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pifko »

kurde, sporo czytałem i nie słyszałem o płąnącym fajfunie. No chyba że ktoś ma dostęp do akt z klauzulą "top secret". Tam pewnie sporo nieopisanych awarii czeka na ujawnienie.
Mały Bizon
Posty: 14
Rejestracja: śr wrz 17 2003, 11:52

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mały Bizon »

pifko pisze:kurde, sporo czytałem i nie słyszałem o płąnącym fajfunie. No chyba że ktoś ma dostęp do akt z klauzulą "top secret". Tam pewnie sporo nieopisanych awarii czeka na ujawnienie.
No właśnie.

dlatego napisałem że to wątpliwa wersja.

znając poczucie humoru anglosasów jestem gotów założyć się że jeszcze niejedną rewelkę poczytamy o rosyjskich okrętach.

inna rzecz że rosjanie też opanowali public relation i sprzedają na zewnątrz kit aż miło.

Ostatnio Admirał Kurojedow dał czadu z tym bliskim wybuchem Piotra Wielkiego i wszyscy "łyknęli" to bez mrugnięcia okiem.
urbek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: urbek »

Witam!!!
A moze z tym płonącym to chodziło o okret który chyba się nazywał "Towariszcz"?? Ponoc największy radziecki okret podwodny.
Qujon

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Qujon »

Wiadomo przecież że Rewolucja była nie w październiku ale w Listopadzie
.

Rewolucja była w Listopadzie ale w Rosji to był pażdziernik gdyż jest tam inny kalendarz (chyba gregoriański)[/quote]
ODPOWIEDZ