[pytania) Budowa Okz32

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

ODPOWIEDZ
gwiazdor
Posty: 50
Rejestracja: pn lut 09 2004, 9:17
Lokalizacja: Torun

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gwiazdor »

post do usunięcia
Ostatnio zmieniony czw lut 18 2010, 10:02 przez gwiazdor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

gwiazdor pisze:I bardzo fajnie!
Jak lezy kociol - musiales kombinowac z poziomem, czy jest OK?
Pozdrawiam
z przymiarek na sucho wychodzi, że trzeba będzie podłożyć conieco (1-1.5mm) z przodu...
(podkleję część, która przychodzi między dymnicę a te podpory)

pozdrawiam :)

nikdo
Jaco

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaco »

Mam pytanie głównie do nikdo bo widze, że już jes za tym etapem budowy. Czy elementy układu hamulcowego mają byc podklejone tekura albo bristolem, bo coś cienkie mi sie wydaja te elementy.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

dżwignie zdaje się podkleiłem brystolem, klocki nakleiłem na 1mm karton, te poprzeczne elementy łączące 2 dżwignie robiłem chyba tak jak napisane w wycinance. Cięgna mam z pasków papieru usztywnionych farbą...

p.s. wczoraj założyłem z jednej strony krzyżulec i korbowód... i wszystko rusza się bez większych zacięć :zeby:

nikdo
Jaco

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaco »

Jak ty o robisz nikdo że u ciebie ten cały mechanizm będzie ruchomy, rozumiem w skali 1:25 ale przy tej drobnicy. Ja mam proble z wycięciem poprawnie elementów, na szczescie cały model maluje farbami wiec gdzie niegdzie zamaskuje.Zrobilem właśnie wszystkie koła ale nie jestem zadowolony do końca, ale trudno nie będe poprawiał.
Może masz więcej fotek z budowy?
Pozdrawiam

ps. Dziś stałem się posiadaczem okz32, ale coś kolorystyka mi nie pasuje. Pudło wagonu ma jakiś dziwny kolor a chyba powinien być zielony.
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

Z tymi rozmiarami nie jest aż tak źle - w skrócie: robię ośkę z drutu zamocowaną na klej cyjanoakrylowy zakończoną papierowym krążkiem - coś a la nit) a elementy ruchome są tylko nałożone na oś - zob. np. tutaj: http://www.konradus.com/forum/read.php? ... 10&t=21943

Co do zdjęć to będą jak skończę film w aparacie i przyjedzie właścicielka skanera :)

w p.s. chodzi Ci chyba o Okl27, co? Nie widziałem jeszcze tej wycinanki, ale jak piszesz, że jest to przejdę się w wolnym czasie do sklepu i pooglądam :) (gdy kleiłem koła Okz-ty to myślałem właśnie o ile fajniej byłoby kleić Okl - całe 4 koła mniej do sklejenia ;-))

nikdo
Jaco

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaco »

Oczywiście chodziło mi o Okl27
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Sorry za smiecenie w temacie ale wywołano mnie do odpowiedzi.Temat o budowie tych wagoników jest tutaj. Nie mam jeszcze wycinanki i nie wiem jak wyszło z drukarni. Ale mówienie o kolorze wagonu "zielony" wywołuje u kolejarzy i miłośników kolei apopleksję. Jeśli już nazywać to opisowo - to powinien to być kolor ciemnooliwkowy. W praktyce jeszcze lakier ciemnieje z czasem i przybrudza się.
Jaco

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaco »

Znawcą tematu to ja aż takim nie jestem zasugerowałem sie wlaśnie kolorem na surówce w pańskim wykonaniu i musze stwierdzi że to nie jest ten kolor, ani zabardzo ten prezentowany na zdjęciu powyżej. Być może to wygląda tak na płasko,a po sklejeniu będzie inny efekt .

ps. Zielony kolor na parowozie tez jest jakis nienaturalny, ale byc może znowy się mylę.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Mój wagonik wylazł z plujki ale kolor ma prawdopodobny. Tak naprawdę to tabor maluje się tym co jest pod ręką, oczywiście w miarę zbliżonym do ideału. Rzadko kiedy zleceniodawca określa go według RAL czy UIC. Na parowozie zieleń może być bardziej intensywna, nawet zblizona do trawiastej. Miłośnicy na to przeważnie psioczą - ale w ostatecznym rozrachunku cieszą się, że w ogóle jest to pomalowane i jeździ. Poza tym odbiór wzrokowy koloru drukowanego zawsze jest inny niż malowanego. Dlatego nie przejmuj się za bardzo. Kiedy model polakierujesz kolor też wyda się inny. Sam jestem ciekaw kolorów z wycinanki.
I jeszcze jedno - trochę głupio to brzmi kiedy na forum ktoś mówi do mnie "pan". Wiem że jestem nieco wiekowy ale kurz mnie jeszcze nie pokrył ;-)
ODPOWIEDZ