HMS Rodney - czyli zdrada mocno waloryzowana

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JAH
Posty: 216
Rejestracja: pn mar 10 2003, 10:01
Lokalizacja: Lubliniec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JAH »

Nieźle !!
"Nie śmierć rozdziela ludzi, lecz brak miłości"
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

Witam
Przybyło trochę planktonu na pokładzie, przednie kluzy burtowe (mam chyba trochę za grube paluchy, bo z tymi mniejszymi wyjatkowo kiepsko mi szło). No i rozwiązałem problem "skrzynek" :
http://hmsnelsonpostcards.homestead.com/AFT.html
Tylko przez to (...) zdjęcie bedę musiał oderwać zbiorczy podest pod kabestanami i zrobić trzy pojedyńcze.

Myślę, ze na początku przyszłego tygodnia powinien pojawić się nastepny patchwork ze zdjęciami - mam stareńka kamerę internetowa, więc wstawianie pojedyńczych fotek mijałoby się z celem).
A'ha - wiem już że 'trały' to w rzeczywistości tratwa konserwatorów.
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 593
Rejestracja: śr maja 05 2004, 19:41
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maciej »

No prosze ... a więc to jest tratwa konserwatorów.
Jak na to wpadłeś? Z rysunku, który przedstawiłęś - chyba nie sposób. I jak u licha, taka delikatna konstrukcja wytrzymywała "trudne chwile" podczas żeglugi na wzburzonym Morzu Północnym albo w trakcie salwy 406-ek
w kierunku dziobu??
Być może gościła na pokładzie tylko okazionalnie.
Pozdrawiam,
Maciej
Janisz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Janisz »

Tak na marginesie to "tratwa dla konserwatorów" nazywa się flos , i nie jest zbytnio lubiana przez marynarzy ....... ;-)
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

Witam.
Do Maćka - sam bym na to nie wpadł, bo nawet nie wiedziałem, że takie cuda wożone były na pokładach. Brak elementarnej wiedzy to złe strony debiutowania w jakiejś branży.
A jeśli chodzi o dobre strony to chciałbym podziękować wszystkim, którzy służyli mi radą i pomocą, a przede wszystkim p. Mościńskiemu, dzięki któremu zyskałem dostęp do książki "Man o'war 3 - Battleships RODNEY and NELSON". Teraz będę mógł poszaleć :).

Powołując się na materiał źródłowy będę używał skrótów EOW (Encyklopedia Okrętów Wojennych nr 14) , MoW (Man o'War) oraz Profili Morskich (PM), w których szukałem dokładniejszych rysunków konkretnych elementów wyposażenia.
No to do dzieła.

Obrazek

1 - kształt i rozmieszczenie wziąłem z EOW. Rodney posiadał pachoły w dwóch rozmiarach, jednak te mniejsze występowały tylko w jednym miejscu - w sekcji dziobowej na wysokości windy kotwicznej. Ciekawe do czego służyły...
2 - tajemnicza "skrzynka", o którą się pytałem wcześniej okazała się włazem. Dokładniej widać ją na zdjęciu Nelsona znalezionym w internecie oraz MoW str 20.
3 - winda kotwiczna. Nie znalazłem dobrego zdjęcia. Przyjąłem rozmiary z planów a wygląd ogólny z PM44 (Barham)
4 - kolejny właz. Widoczny w zasadzie tylko w MoW str 20.
5 - wloty do komory łańcuchowej. Nie skończyłem tego elementu, bo zdjęcia są niewyraźne. Jak coś wymyślę, dam znać.
6 - Kabestany. W pierwszym podejściu zrobiłem wspólny podest, co okazało się błędem. Na fotkach MoW str 20, 55 widać, że każdy kabestan miał osobny cokół. Cóż było robić - oderwałem stary podest i przykleiłem nowy. Same kabestany to "kanapka" z dwóch warstw tektury (krążek+krzyżak) i krążka plastiku mniejszej średnicy
7 - 3 elementy istniejące na planach ale niewidoczne na zdjęciach. Nie wiem, co to za cudo. Zrobiłem w oparciu o PM44
8 - wywietrzniki istniejące na planach, niewidoczne na zdjęciach. Więcej o wywietrznikach będzie w dalszych częściach relacji.
9 - kolejny element istniejący na planach ale niewidoczny na zdjęciach. Fotografie z lotu ptaka ukazują w tym miejscu ciemniejszą plamę, ale trudno wyczuć czy nie jest to przypadkiem cień falochronu.

cdn...
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

(...)
10 - pierwszy falochron - liczbę trójkątnych usztywnień przyjąłem z planów.
11 - skrzynia. Plany lokalizują tą skrzynię po lewej stronie, zdjęcie MoW str 15 po prawej. I bądź tu chłopie mądry. Może takie drobiazgi wędrowały po pokładzie na przestrzeni lat ? Kształt i wymiary skrzyni przyjąłem z PM44.
12 - podstawa żurawika. Na fotkach z MoW str 14,15 przymocowana jest do 'kontenerów' (cz 15), na fotce MoW str 40 oraz EOW str 23 - do drugiego falochronu. Trzeba było rzucić kostką :)
13 - właz, który widać tylko na nienajwyraźniejszej fotce w MoW str 42. Założyłem, że jest trapezowy, podobnie jak cz. 14. Kształt i wymiary wziąłem z PM44
14 - właz z dwoma klapami. Widać go chociażby na okładce MoW. Na fotce MoW str 42 widać DWA takie włazy na odcinku między falochronami, po obu burtach. Na planach jest tylko ten po prawej. Może warto dobudować również ten po lewej ?? Kształt i wymiary elementu z PM44.
15 - Pewnie jakiś magazyn, bo w MoW str 14, 19 widać, że są tam dwuskrzydłowe drzwi (cz. 16). Na zdjęciu modelu drzwi wyglądają krzywo, ale to na skutek tego, że blaszkę przykleiłem kolorowa stroną na zewnątrz. Według zdjęć futryny są jak najbardziej prostopadłe.
17 - coś, co jest na planach a czego nie widać na fotkach. Założyłem, że jest to skrzynia.
18 - belka dźwigowa. W komplecie z cz. 12 tworzyły przenośne żurawiki, które można było zamocować w najróżniejszych miejscach. Dałem tylko po jednej belce na stronę, chociaż w MoW str 40 widać zwalone na kupę trzy sztuki.
19 - Najprawdopodobniej pokrywa ładowni na torpedy. Sam bym nie wpadł na to, że pancerniki miały wyrzutnie torpedowe i to na dodatek podwodne, ale od czego są eksperci. Elementu nie znalazłem niestety na żadnym zdjęciu

Obok cz 18 na różnych fotkach widać różne przedmioty, np. MoW str 15 to najprawdopodobniej trapy, MoW okładka - jakieś beczki albo skrzynie...
Tyle na dziś. Ciąg dalszy - mam nadzieję - już wkrótce.
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

Witam wszystkich widzów w kolejnym odcinku brazylijskiego tasiemca pt. "Rodney".
Po szczęśliwym przebrnięciu przez fragment pokładu między falochronami nadszedł czas na odcinek między drugim falochronem a barbetą pierwszej wieży. Obszar ten nie doczekał się zbyt obszernej dokumentacji fotograficznej, toteż musiałem zdać się na plany i pomoc internautów. Ale do rzeczy:

Obrazek

1 - dwuklapowy właz. Podobny do poz. 14 z poprzedniej części ale ze składanym żurawikiem (na planach kiepsko to widać, ale od czego są pomocne oczy). Malutki fragmencik widać w EOW 23.
2 - Skrzynki różniste. Jedna ze skrzyń widoczna jest w EOW 23 pozostałe tylko na planach. Ciekawe, czy miały swoje miejsca, czy mocowano je na pokładzie jak popadnie ?
3 - Kołowrót. Widoczny w EOW 23
4 - j.w.
5 - j.w. W EOW 23 widoczny w brezencie
6 - j.w. ale w brezencie (wg EOW 26)
7 - j.w. widoczny tylko na planach
8 - j.w. widoczny tylko na planach
9 - j.w. widoczny tylko na planach.
10 - Bliżej nieokreślone "coś" owinięte brezentem i położone na stoliku z prętów. Widoczne w EOW 23
11 - właz, widoczny tylko na planach
12 - właz, widoczny w EOW 23, EOW 33
13 - właz. W MoW 46 widać wystający ponad falochron wejście - najwyraźniej dobudowywane, bo nie ma go na innych fotkach, a w EOW 26 widać tylko otwartą klapę
14, 15 - wyciągarka. 15 jest widoczna na MoW 46, natomiast 14 przesunąłem w stosunku do planów w oparciu o fotki MoW 42, EOW 23, EOW 26

cdn...
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

(...)
Obrazek

Na drugim rysunku dodałem zbliżenia włazu (cz. 1), wyciągarki (cz. 14) oraz wentylatorów.
Co do wentylatorów - na pokładzie jest ich całe mnóstwo. Założyłem, że wykonam je tylko w trzech rozmiarach (z małym odstępstwem między wieżami nr 2 i 3, gdzie przy tej samej średnicy główek dałem dwa razy wyższe trzony ale o tym potem) i rozmieszczę wg planów. Na fotografii widać garść tych największych, wykonanych z wykałaczek i koszulek od drutów elektrotechnicznych.
Rury ułożone wzdłuż barbety to elementy żurawików. Ich ilość zmieniała się od 2 do 4 (co widać na zdjęciach w MoW i EOW), chyba w zależności od fazy księżyca :). Stwierdziłem, że nie będę się zanadto gimnastykował i przyjąłem rozkład z planów.
Wg MoW 40 żurawiki (cz. 14 z poprzedniej recenzji) mogły być mocowane na frontowej ścianie falochronu. Chociaż... może to były INNE elementy, a tylko kształt się zgadzał ??

Jak więc widać musiałem sporo pofantazjować. Mam nadzieję, że nie przesadziłem.
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Awatar użytkownika
Frytek
Posty: 252
Rejestracja: pt maja 02 2003, 14:39
Lokalizacja: Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frytek »

Fiu fiu.... Aż miło popatrzeć ...
Awatar użytkownika
TheSnake
Posty: 36
Rejestracja: ndz maja 16 2004, 0:42
Lokalizacja: Kołobrzeg, Szczecin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TheSnake »

Model zapowiada sie swietnie :D gratuluje pomyslowosci i wykonania. Powiedz czy elementy na pokladzie sa calkowicie wykonane z blaszki po piwku czy sa wykonane z innego materialu?? i jaka stosujesz metode laczenia elementow blaszanych ze soba?? uzywasz kleju czy lutujesz. Mozesz opisac troszke swoja technike??
ODPOWIEDZ