Syrena 105

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Roobert
Posty: 209
Rejestracja: wt lut 17 2004, 16:23
Lokalizacja: Resko
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roobert »

najbardziej mi się podoba opis tej Syrenki na prospekcie :haha: . "...trwała tapicerka..." :D pokażcie mi syrene która miała jakąkolwiek tapicerke oprócz siedzeń! ;-)
Awatar użytkownika
KLIMA
Posty: 32
Rejestracja: pt cze 11 2004, 13:13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KLIMA »

Tak Okonku ta Syrenka z drugiego zdjęcia to jest ta sama, która znajduje się na stacji BP w Renicach.
Awatar użytkownika
KLIMA
Posty: 32
Rejestracja: pt cze 11 2004, 13:13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KLIMA »

Witam

Szanowni Koledzy Modelarze ruszyła budowa Syrenki 105. Na razie tylko wykonuje projekt części przedniego i tylnego zawieszenia oraz elementy podwozia.
Z tym faktem związane są fotki. Mam jedną choć widać na niej tylko tylne zawieszenie i dlatego po raz kolejny chcialbym prosić o fotki podwozia i przedniego i tylnego zawieszenia.

A tak na marginesie. Nie posiadam cyfrówki, ale mam nadzieje że nie będzie Wam przeszkadzało to, że będe prowadził na bierząco relacje z budowy Syreny 105.

Pozdrawiam
KLIMA
Awatar użytkownika
KLIMA
Posty: 32
Rejestracja: pt cze 11 2004, 13:13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KLIMA »

W przerwie między projektowaniem, postanowiłem (tak sobie z nudów :)) przytoczyć historię Syrenki. Pomyślałem też że moge to robić co drugi dzień za każdym razem opisując inny model ;-) może coś z tego bedzie :D. Na początek coś o Syrenie 105

W Styczniu 1971 r. władze podjęły decyzję o przeniesieniu produkcji Syren do Bielska Białej do Wytwórni Sprzętu Mechanicznego, dotychczasowego producenta silników dla tych pojazdów. Rozpoczęto odpowiednią działalność inwestycyjną. W ciągu 1971 r. opracowano w FSO dokumentację konstrukcyjna dla zmodernizowanego samochodu Syrena 105, którego produkcję miały przejąć zakłady w Bielsku-Białej. Liczba zmian jak się okazało była niewielka. Szczególnie zauważalne zostało odwrócenie kierunku otwierania drzwi. Zmieniony został także osprzęt drzwiowy (ten w 105 pochodził od PF 125p) oraz zastosowano nowe teleskopowe amortyzatory produkowane na licencji firmy Armstrong. 105-ke przedstawiono publicznie w końcu czerwca 1972 r. a w Lipcu weszła do seryjnej produkcji.
Do Września zmontowano 2600 Syrenek 105. Dalsza produkcja tego modelu odbywała się w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Ogółem w latach 1957-1972 wykonano w FSO około 177 tysięcy samochodów Syrena w różnych wersjach.

Dalszy ciąg już jutro.....

PS. Podobało się ;-) .
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Roobert pisze:najbardziej mi się podoba opis tej Syrenki na prospekcie :haha: . "...trwała tapicerka..." :D pokażcie mi syrene która miała jakąkolwiek tapicerke oprócz siedzeń! ;-)
A podsufitka to co ?
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

KLIMA pisze:chcialbym prosić o fotki podwozia i przedniego i tylnego zawieszenia.
Znalazlem tylko to :cry:

Obrazek
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
KLIMA
Posty: 32
Rejestracja: pt cze 11 2004, 13:13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KLIMA »

Spoko Okonku to powinno wystarczyć. Wszak zmieniłem troche tylne zawieszenie ale na to samo wyjdzie (chyba :D ).

Pozdrawiam
KLIMA
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Ale to pewnie sie przyda :D

Obrazek
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 148
Rejestracja: czw lis 27 2003, 10:43
Lokalizacja: Pabianice/PLL

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MarcinS »

Wiem ze to troche nie na temat, ale czy ktos kiedys pokusil sie o model takiej syrenki?
Pozdrawiam
MarcinS
paperman
Posty: 283
Rejestracja: wt cze 15 2004, 14:21
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: paperman »

Ja mam w planach.
Na warsztacieCrown Vic '78-'88 i
Fiat 1800 z MM
W avatarku Warszawa 224
ODPOWIEDZ