Kamuflaż ORP CONRAD (MM 1982r)

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
mietek_ow
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 25 2004, 11:00
Lokalizacja: Bydgoszcz

Kamuflaż ORP CONRAD (MM 1982r)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mietek_ow »

Witam wszystkich!

Mam pytanie, jak malowany był ORP Conrad (barwy i ich ew. odpowiedniki Humbrolla, Revella) w okresie, do którego nawiązuje model z MM z 1982 r., gdyż chciałbym go poprawić na komputerze. Szukałem w necie i na forach modelarskich, lecz niestety nic nie znalazłem. Jeśli możecie to pomóżcie.

Dzięki za wszelką pomoc. :roll:
Marek T
Posty: 84
Rejestracja: czw sty 08 2004, 0:53
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek T »

Jest to kamuflaż z 1943 roku (a więc przed przejęciem przez Polaków).
Prawdopodobnie należy do typu Admiralty Disruptive, ale nie jest dokładnie opisany w literaturze i najlepiej zastosować kolory typowe dla takiego kamuflazu.
Wieczorem postaram sie dokopać do materiałów i podać zarówno symbole farb wg. Admiralicji, jak również ich odpowiedniki Humbrola.
mietek_ow
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 25 2004, 11:00
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mietek_ow »

Dzięki Marku T za info i szybką reakcję. Czekam z niecierpliwością na twoją odpowiedź.
Peterator
Posty: 50
Rejestracja: czw gru 18 2003, 10:00
Lokalizacja: Aquis Grani (Aachen)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Peterator »

Malowanie ORP Conrad:

Historia operacji:

Do 1942r HMS Danae operowal na dalekim wschodzie.
Od sierpnia 1942 do lipca 1943 remont w stoczni w Kapsztadzie.
Od lipca 1943 eskorty konwojow na Oceanie Indyjskim
W marcu 1944 powrot do Wlk. Brytanii, po remoncie wcielenie do 1. Eskadry Krazownikow
Od czerwca do sierpnia 1944 udzial w inwazji w Normandii
Pazdziernik 1944 przekazanie okretu PMW.
Od listopada 1944 do stycznia 1945 remont w stoczni
Kwiecien-maj 1945 - kolejny remont.

Zdjecia Conrada pod polska bandera pokazuja go w kamuflazu z konca wojny (szary kadlub z ciemnoszara burta). Tenze kamuflaz zostal naniesiony (troche dziwne okreslenie, nieprawdaz?) prawdopodobnie w czasie remontu w zimie 1944/1945. Tym samym malowanie Conrada pod polska bandera powinno byc wg schematu "Admiralty Standard (Light Tone) Scheme B" (Pancerniki, krazowniki, lotniskowce etc. stacjonujace w Wlk. Brytanii i bazach Morza Srodziemnego w zimie) lub scheme A (jw. dla lata)
schemat A:
kolor podstawowy: B20 (mid blue grey, odpowiednik: **)
burty: G45 (light grey, odpowiednik: Humbrol mieszanka 65 3/4 i 90 1/4)
poklad*) : B15 (dark blue grey, odpowiednik: Humbrol 96 i Humbrol 109)

schemat B:
kolor podstawowy: B30 (mid blue grey, odpowiednik: ***)
burty: B55 (light blue grey, odpowiednik ****)
poklad*) : B15 (dark blue grey, odpowiednik: Humbrol 96 i Humbrol 109)

*) Z pokladami drewnianymi jest tak, ze wlasciwie nie wiadomo czy byly malowane czy nie. Gdzies mam kolorowe zdjecie Rodneya z nie pomalowanym pokladem, gdzies zdjecie lotnicze Nelsona czy Rodneya, na ktorym widac cos jakby namalowany kamuflaz.
Byc moze malowanie odnosilo sie do pokladow, na ktorych nie bylo drewna (nadbudowki, lub spardek HMS Sheffield, na ktorym w czasie ktorejs przebudowy wyrwano drewno i zainstalowano jakas niepalna substancje, pomalowana na kolor szary (wiec pewnie B15).
Na dostepnych w internecie zdjeciach dziobu HMS Danae w sztormie i HMS Delhi widac duzo ciemniejsze poklady niz kolor nadbudowek etc.

**) B20: Humbrol 96 lub Humbrol 109 zmieszany z B30 1/2 i 1/2.
***) B30: Humbrol: 25 1 kropla, 34 14 kropli, 94 3 krople, 101 1 kropla
****) B55: Humbrol: 34 45 kropli, 64 3 krople, 80 2 krople, 109 1 kropla


Malowanie z 1943 roku jest raczej nie do okreslenia, oprocz tego, ze byly uzywane rozne odcienie szarego i niebieskiego, poklady w kolorze G10 (Humbrol 112), maszty i bocianie gniazda w kolorze bialym.
Nie znalazlem rowniez nic na temat malowania oceanicznego na Ocean Indyjski, lub srodkowy/poludniowy Atlantyk...
Tym samym blizej prawdy jest IMO Conrad z MM z roku 1992, przy czym kolory w wycinance sa pewnie zbyt intensywne (niebieski!). Znane mi zdjecia Conrada z tego okresu pokazuja go tylko z prawej burty - tym samym niewiadomo (mi) nic na temat kamuflazu lewej burty.
Problematycznymi sa tez kanarkowy kolor pokladu (albo malowany na szaro, patrz *), albo w kolorze wyplowialego drewna!) oraz brazowe malowanie czesci podwodnej. Na zdrowy rozum (niestety nie mam na to zrodel) powinien miec kolor czerwony, jak i inne okrety (oprocz rosyjskich i NRD-owskich ;-))

Podobne pytanie (na temat obu wyydan MM) zadalem Markowi dzien wczesniej, wyrazajac zarazem przypuszczenie, iz w 1982 wraz z zaistnialymi zmianami politycznymi drukarze mieli wieksze problemy w zyciu niz kontrola farb w maszyny drukarskiej dla jakiegos tam periodyku modelarskiego. Zawsze mnie zastanawiala ta jedna oslona dziala 152mm w kolorze niebieskim...

Teraz kolej na Marka T., ktorego zbiory K. Wolbek wykorzystal do konstrukcji modelu...

Zrodlo: David Williams, Naval Camouflage 1914-1945, Chatham Publishing, London
Pozdrawiam, Peterator
Marek T
Posty: 84
Rejestracja: czw sty 08 2004, 0:53
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek T »

Jako rzekłem, schemat prawdopodobnie nalezy do grupy Admiralty Disruptive. Najbardziej uniwersalny był Admiralty Intermediate, w którym najczęściej uzywano kolorów (od najciemniejszego) G5, G10, B15, G20, B30, G45 i B55.

Przykładowe zestawienia, to:
- G5 + B15 + B30 + G5
- G45 + B15 + G20
- G45 + B15 + G10 + B55

Peterator już podał odpowiednki Humbrola.
mietek_ow
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 25 2004, 11:00
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mietek_ow »

Wielkie dzięki za wszystkie informacje, łącznie z ciekawym streszczeniem zastosowań. Sądzę, że teraz będę mógł dokonać stosownych zmian w modelu. Szukając po internecie nie sądziłem, że tak mało informacji jest na temat Conrada i jego wyglądu, malowania podczas działań wojennych.
Jeszcze raz dziękuję za wyrozumiałość dla mojej w tym temacie ignorancji.

Pozdrawiam Mietek
Marek T
Posty: 84
Rejestracja: czw sty 08 2004, 0:53
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek T »

Co do koloru części podwodnej - wg. Humbrola był wręcz brązowy.
Postaram się pożyczyć próbnik Humbrola i zrobić skan koloru, który jest tam opisany jako Hull Red.
ODPOWIEDZ