[pytania) Budowa Okz32

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

ODPOWIEDZ
gwiazdor
Posty: 50
Rejestracja: pn lut 09 2004, 9:17
Lokalizacja: Torun

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gwiazdor »

post do usunięcia
Ostatnio zmieniony czw lut 18 2010, 9:55 przez gwiazdor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Big Boy
Posty: 28
Rejestracja: ndz lut 22 2004, 3:24
Lokalizacja: Włocławek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Big Boy »

Witam.
Ładnie zapowiadający się model. Nikido, jeśli mogę coś Ci doradzić, to przeglądałem sobie różne fotki z prawdziwym parowozem OKz-32 i na wszystkich tych fotografiach widać że krzyżulec posiada dwa otwory na wys. jego prowadnicy. Widzę natomiast, że tych otworów w krzyżulcu Twojego modelu nie ma. Wiem, że już ten element został przez Ciebie zamontowany lecz pomyśl czy nie dało by się na tym etapie budowy układu napędowego coś z tym zrobić i być może wywiercić teraz te otwory. Dodało by to niewątpliwie realizmu jeśli idzie o wygląd tegoż napędu.
Patrzę, podziwiam i pozdrawiam, życząc wytrwałości w tym i sobie...
Big Boy.

P.S.
Zamieszczam rys. budowy układu napędowego parowozu, gdzie widać na nim dokładnie owe dwa otwory krzyżulca.
PAROWÓZ...to jest TO!!!
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

Big Boy pisze:wszystkich tych fotografiach widać że krzyżulec posiada dwa otwory na wys. jego prowadnicy. Widzę natomiast, że tych otworów w krzyżulcu Twojego modelu nie ma. Wiem, że już ten element został przez
No faktycznie - nawet teraz kojarzę, że zanim pomalowałem tą część to były tam narysowane kółka. Nie wiem czy uda mi się coś z tym zrobić :-? Może dokleję 2 czarne kółka? Na krzyżulec przyjdzie jeszcze jedna część w kształcie prostkąta (zwyke malowana przez załogi na biało-czerwono) to może nie będzie to wyglądać tak łyso...

pozdrawiam,
nikdo
Awatar użytkownika
Big Boy
Posty: 28
Rejestracja: ndz lut 22 2004, 3:24
Lokalizacja: Włocławek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Big Boy »

Myślę, że na tym etapie budowy układu napędowego, to niezły pomysł z doklejeniem tych czarnych kółek mających imitować otwory w krzyżulcu. Rzeczywiście, wiercenie otworów mogło by uszkodzić tenże układ napędowy. Jeśli już tak się stało, jak się stało to można je ( otwory ) namalować np. czarnym cienkim pisakiem, lecz wpierw koniecznie należałoby delikatnie zaznaczyć ołówkiem miejsce ich rozmieszczenia, a potem dopiero malować. W ten sposób korzystając najpierw z ołówka unikniesz złego, niesymetrycznego ich rozmieszczenia. Przy zastosowaniu Twojej metody, czyli przyklejeniu ich na zewnątrz problem prawidłowego rozmieszczenia otworów masz z głowy, ponieważ przed zaschnięciem kleju jest pewne pole manewru a zatem i czas na poprawkę. Metodę oczywiście wybierzesz taką, jaką uznasz za słuszną.
Pozdrówko.
Big Boy.
PAROWÓZ...to jest TO!!!
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

tymczasem bawiłem się detalami skrzyni węglowej...
Drabin nie potrafiłem skleić ze szczeblami z drutu, więc zrobiłem je z papieru. Jeśli chodzi o te drewniane 'szalunki' na górze skrzyni, to naciąłem krawędzie narysowanych desek, potem przetrasowałem słoje drzewa tępym nożem (słoje są nie w skali, ale jakotako to wygląda), a na koniec zamalowałem na czarno.

Poza tym to z głupoty rozcieńczyłem farbę, zrobiła się zbyt błyszcząca i nie kryje mi do końca - będę musiał kupić nową... :evil:

Obrazek

(zdjęcie robione w sztucznym świetle - dlatego takie dziwne kolory)

nikdo
Ostatnio zmieniony czw wrz 01 2005, 19:19 przez nikdo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

tym razem tzw. garnki ;-)

Obrazek

nikdo
Ostatnio zmieniony czw wrz 01 2005, 19:21 przez nikdo, łącznie zmieniany 1 raz.
Jaco

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaco »

Witam
Coś zaniedbujesz ostatnio ten wątek na tym forum.
:chytry:

Garnki pierwsza klasa, powiedz mi czy wnętrzę to jakaś folia aluminiowa, czy malowane, a może coś jeszcze innego
pozdrawiam
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

Jaco pisze:Witam
Coś zaniedbujesz ostatnio ten wątek na tym forum.
:chytry:
eee - nie :) po prostu jak chcialem coś dołożyć to akurat to forum leżało :)
Jaco pisze: Garnki pierwsza klasa, powiedz mi czy wnętrzę to jakaś folia aluminiowa, czy malowane, a może coś jeszcze innego
Najlepsze (i najsmaczniejsze) odbłyśniki wychodzą z papierków od słodyczy (ale nie takich jak z czekolady tylko takich jak np. prince-polo - te się tak łatwo nie gną )

pozdrawiam,
nikdo
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Nikdo! Piękny model. Tydzień temu kupiłem go sobie. Cała relacja będzie dla mnie dodatkową instrukcją budowy, tym bardziej, że nigdy nie robiłem parowozów. Mam pytanko odnośnie techniki robienia nitów.
Wygniatałeś?, nakładałeś wikolem?
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

nity wyciskam cyrklem od wewnątrz (zaznaczam 2 skrajne, a potem już dziubię od linijki)

no... to czekamy na kolejną parową relację :)

nikdo
ODPOWIEDZ