Star 66 pontonowy

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

ODPOWIEDZ
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

Star 66 pontonowy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Jak w temacie, mój przyszły teść pochwalił mi sie ostatnio, że w wojsku służył u saperów i zajmował się tam rozstawianiem mostów pontonowych na Odrze. A że czasy tam spędzone miło wspomina, to chciałbym mu skleić taki właśnie pojazd. Moje poszukiwania na google na niewiele się zdały, zwracam sie więc z prośbą do Was, moze ktoś zna jakieś ciekawe strony, albo ma jakieś rysunki lub zdjęcia?
Ostatnio zmieniony śr lut 09 2005, 16:34 przez Kat, łącznie zmieniany 1 raz.
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Chcialem pomoc ale znalazlem tylko cos takiego

http://www.wso.wroc.pl/Aktualnosci/Arch ... n/most.htm :cry:
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3232
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Kat666 - bardziej strategicznym posunięciem byłoby sklejenie jakiegoś modelu dla teściowej.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Dzięki wam chłopaki za linki! Te trudności w zdobyciu materiałów to jakaś podejrzana sprawa, przecież nowy sprzęto to to nie jest... czyżby jeszcze tajemnica wojskowa? A może ktoś chociaż pamięta jak taki Star wyglądał? Jaka tam była kabina? Jak wygłądał pojedynczy ponton? Jak się on trzymał na samochodzie?

Tempest: wszystko w swoim czasie:)
TomekPk
Posty: 62
Rejestracja: pn wrz 27 2004, 15:17

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TomekPk »

Witam cię Kat666, wybrałeś sobie dość trudny sposób, żeby przypodobać się dla teścia, radzę skorzystać z rady Tempest-a, bo materiałów to za dużo nie znajdziesz nawet w formie papierowej.
Co do tego parku, to jak zapewne już wiesz jest to park pontonowy PP-64 składający się ze specjalnego sprzętu i urządzeń umożliwiających budowę mostu lub promu na rzekach śródlądowych o nośności ok. 50-70 ton. W skład takiego zestawu przewożonego na samochodach (przeważnie Star 660 lub 266) wchodzą pontony pływające zwane głównymi i bloki brzegowe oraz sprzęt potrzebny do ich ustawienia. Układa się je w różny sposób zależnie od wielu czynników zewnętrznych i oczywiście nośności, ale to Ci przyszły teść opowie na pewno nie jeden raz.
Co do szczegółów to kabina w zasadniczy sposób nie różniła się od zwyczajnej (choć widziałem Stara 66 z kabiną dla czterech osób). Co do spraw mechanicznych to zmieniony był układ wydechowy i wyciągarka. Lina tej ostatniej była opleciona dookoła stara za pomocą bloczków i służyła do rozkładania- składania bloku.
Pojedyncze bloki główne były przewożone w pozycji pionowej podobnej do litery A, natomiast bloki brzegowe nałożone jeden na drugi (\). Nie wiem czy dobrze to zrozumiesz, niestety nie mogę podesłać żadnej fotki, złośliwość rzeczy martwych (padł skaner).
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Obrazek
Miłego oglądania!
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

TomekPk: jak Ci się uda coś jeszcze dowiedzieć- to dobrze, jak sie nie uda- to trudno. Ale bądzmy dobrej myśli.
Kierowniku: :wooow: Skąd to jest? Gdzie takie stoją? Jest gdzieś więcej ich fotek?

Powoli będe się już zabierać do roboty, dopadłem model z MM, więc mam już podstawy do działalnosci.
TomekPk
Posty: 62
Rejestracja: pn wrz 27 2004, 15:17

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TomekPk »

O właśnie Kat666 o takim czymś pisałem, ale nie miałem żadnej fotki, aby ci to pokazać (pierwszy Star ma na sobie blok główny z PP-64, drugi ma na sobie most towarzyszący typu SMT)
Co do naszej rozmowy to wszystko jest jeszcze w trakcie.
Jack

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jack »

Kierowniku czy nie jest to Drzonów? Kolejność ustawienia tych pojazdów tak jakoś dziwnie mi to miejsce przypomina.Na lewo od tego sprzętu stoi jeszcze gąsienicowy prom - coś wspanialego
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ