MM-star 25?

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

ODPOWIEDZ
woj-ciech
Posty: 6
Rejestracja: śr paź 27 2004, 21:10
Lokalizacja: kielce

MM-star 25?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: woj-ciech »

witam
własnie podziwiałem model wykonany przez kat 666. widziałem ten model nie raz i widocznie nigdy mu sie dobrze nie przyjrzałem, bowiem zaczołem miec wątpliwosci, czy aby ten model to napewno star 25, i czy wydawca sie nie pomylił w nazwie. porównałem pare zdjeć i troch mi sie temat nie zgadza.
okładka modelu:
http://www.lok-zg.org.pl/maly-modelarz/7-8-1999.gif
i real foto (chodzi mi o zdjęcie na samym dole po lewej stronie, mozna odczytac nazwe samochodu):
http://www.askl.eu.org/~luchio/star20.htm
czy te kabiny na tych fotografiach to nie te same, i dla porównania star 25 " in real":
http://www.askl.eu.org/~luchio/star25.htm
wiec czy ten star to nie czasem model 21. co myślicie o moich wywodach. pozdrawiam
szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

W starach 25 stosowano kabiny n20(na samym początku produkcji ) n23 obie zaokrąglonei n24 (płaska)
Z oczywistych względów do modelu kortonowego wybraną wersję płaską

Jakbyś dobrze poszukał w podawanych likach pewnie byś się tego doczytał
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Zgadza się. Dodam tylko, że o właściwym numerze Stara decyduje zawsze stosowany w nim silnik. A już w technice pożarniczej jest całkiem na odwrót: tam Stary, Iveco, Mercedesy czy Lubliny stają się Jelczami!
szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

Nie tylo tam, stary i jelcze porafiły zostać np SANami podczes zabudowy np chłodni
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
woj-ciech
Posty: 6
Rejestracja: śr paź 27 2004, 21:10
Lokalizacja: kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: woj-ciech »

dzieki za sprostoranie,
mam ksiazke napraw do stara 25 , 27 i tam nic o plaskich kabinach nie pisza, z tąd moje wątpliwosci. a tak przy okazji ma jeszcze jedno pytanie
chodzi mi o wóz strazacki na podwoziu stara. kabina zaokrąglona jak w 25, silnik chyba też ale gdzies widziałem go z oznaczeniem star 26- czy to 26 to chodzi właśnie o wersje strazacką bo mam zamiar nabyć takie cudo tyle że mi chodzi o stara 25 ze skrzynią i właśnie ze "stażaka" chciałbym zrobić ta wersje.
Awatar użytkownika
ergie
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:23
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ergie »

Grzebiąc w literaturze doszedłem do następujących wniosków:

- Dźwig, który jest w MM był produkowany na podwoziu Stra 20 i nosił oznaczenie HP-3 (czasami można spotkac się z oznaczeniem Star-3 dotyczącym na 99 %tej samej konstrukcji). Był on montowany na podwoziu Stara 20, jeszcze w poradniku budowlanym z 1961 r. podawana jest informacja że żuraw HP-3 montowany jest na podwoziu Stra 20 (o 21 i 25 nie ma mowy) Alternatywnie stosowano kabinę kierowcy N23 lub N20

- HP-3 został następnie zmodyfikowany i powstał żuraw o oznaczeniu Star 25- Ż3, ten pojazd osadzany był tylko na podwoziu Stara 25.

Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą pomiędzy oboma pojazdami są zastosowane podpory. W HP-3 były one opuszczane, a w Ż-3 wysuwane.

Żródla tych informacji to:
"Polskie konstrukcje motoryzacyjne 1947-1960"
"Poradnik inżyniera i technika budowlanego" Warszawa 1961

PS.
W jakiejś innej publikacji spotkałem się też ze stwierdzeniem, że w przypadku oficjalnego zaprzestania produkcji któregoś z podstawowych modeli Stara stosowano na kabinach pojazdów pochodnych, montowanych na starszych typach podwozi, oznaczenia aktualnie najnowszej wersji podstawowej ciężarówki.
Krakus
Posty: 120
Rejestracja: czw kwie 03 2003, 9:53
Lokalizacja: Kraków

MM-Star 25 ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krakus »

No i wsio w poriatkie. :lol:
Krakus
Posty: 120
Rejestracja: czw kwie 03 2003, 9:53
Lokalizacja: Kraków

MM-Star 25 ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krakus »

No i wsio w poriatkie. :lol:
Krakus
Posty: 120
Rejestracja: czw kwie 03 2003, 9:53
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krakus »

O rany Julek !!
Znowu podwójnie widzę.
ODPOWIEDZ