Jak drukować modele i na czym- dyskusja fanatyków*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

pinik

Jak drukować modele i na czym- dyskusja fanatyków*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pinik »

Witam.Moje pytania będą pewnie już niedługo banalne nawet dla mnie ,lecz ...na jakim papierze drukować modele??(jest ich sporo w necie), jakim klejem je kleić (Plastuś?).Dzięki za odpowiedzi ,może ruszę z miejsca.
PS.
Jeżeli ktoś ma takie modele do druku ,i mógłby mi je przesłać (pinik@op.pl) to byłbym wdzięczny.Interesują mnie stare statki,pojazdy ale nie tylko.Ja na razie niewiele mogę zaoferować...
Pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
SOLARIS84
Posty: 46
Rejestracja: śr gru 29 2004, 23:15

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SOLARIS84 »

ja drukuje modele na papierze fotograficznym kupionym w sklepie komputerowym koszt takiej kartki to okolo 3zl. ale warto bo modele wychodza rewelacyjne
kainek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kainek »

jesli chcesz drukowac na atramentowce to najlepiej chyba zostawic same rysy modelu a pozniej go malowac
jesli jednak chcesz drukowac go w kolorze to musisz pozniej zabezpieczyc wydruk przed rozmazywaniem sie srodkiem dla plastykow(poszukaj na forum gdzies bylo o tym)
teraz na czym hmm chyba najlepiej na papierze z bloku technicznego
co do kleju to zalezy mozesz sprobowac BCG ale trzeba sie nauczyc uzywac tego kleju, moze byc tez butapren, wikol itp ale chyba najlepiej wychodzi uzywac roznych klei do roznych celow (np do wreg butapren)
a odnosnie modeli to poszukaj w sieci np emule(jest cala paka zeskanowanych modeli z MM)
Awatar użytkownika
Alan
Posty: 121
Rejestracja: śr lis 26 2003, 23:31
Lokalizacja: Poznań - WLKP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Alan »

Po pierwsze to WITAJ NA FORUM!
---------------------------------
Papier:
Osobiście drukuje na atramentówce, na kartonie o gramaturze 160. Lepszy jednak by był 180 albo 200; 220 ponoć juz jest nie za bardzo; za sztywny. Dostać je możesz m.in. w sieci sklepów Office-Depot. Za paczkę (100szt. A4 gr.160 dałem ~50zł - więc ~50gr za jeden arkusz A4).

Klej:
Używam trzech:
- HERMOL - do ogólnego klejenia (przezroczysty --> śmierdzi TRI ;-) )
- BUTAPREN - do podklejania wręg, wzmocnień, tego co ma byc b.sztywne (żółtawy, brudzi --> śmierdzi TRI ;-) )
- CYJANOPAN E - do sklejania maleńkich elementów, z reguły "na styk" (przezroczysty --> tego lepiej nie wąchaj ;-) )

Modele:
Pod tym linkiem --> http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=195 jest spis masy adresów, skąd możesz za free ściągnąć proste, łatwe, trudne i trudniejsze modele. Potrzebna tylko drukarka :) Przejrzyj, napewno coś znajdziesz.

Powodzenia, i witaj "w klubie"!
Pozdrawiam - AlaN
jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

a mnie z kolei dreczy inny problem odnosnie drukowania skanow - zalozmy ze mamy skany w formacie jpg w przykladowej rozdzielczosci 1276x1754 (skan arkusza A4) i tu mam pytanie - jak takie pliki drukujecie - otoz po wsadzeniu do worda jako obraz i ustawieniu na 100% (obraz wypelnia cala kartke) i po przejsciu na wlasciwosci obrazu - rozmiar da sie zauwazyc ze sa roznice w rozmiarach, rzedu milimetra albo dwoch - zawsze sie wacham czy poprawiac czy zostawiac tak jak jest, a moze uzyc innego programu, np systemowego podladu obrazow Windows? (drukowanie pliku "tak jak jest", bez ingerecji w rozmiar). nie wiem, jak sobie z tym radzicie?
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Widowsy z natury rzeczy maja problemy z grafika, z tad wszystkie te posty o bledach w skanowaniu i drukowaniu. Nie przejmowalbym sie tym, tylko drukowal jak leci. Inaczej zestarzejesz sie probujac wycisnac z windy cos czego nie jest w stanie zrobic.
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

irfanwiev ma fajna opcje drukowania "original size".... dopasowuje plik do rozmiarów kartki a4 zachowujac wszystkie proporcje..... w zasadzie przewaznie wymiary sie zgadzaja....
jak raz ustawilem "best fit to page"....to potem burty w stosunku do szkieletu byly za krotkie o 3cm z kazdej strony [!!!] dlugosc modelu wynosila ok 35cm.... wiec te 3cm to od cholery i ciut ciut ;)
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
Awatar użytkownika
bastyan
Posty: 14
Rejestracja: ndz kwie 13 2003, 19:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bastyan »

Marcintosh: chyba nie zrozumiales o czym kolega mowil. Jurgen drukuje z Worda i nie potrafi ustawic go, aby drukowal w skali dokladnie 1:1 - co mnie mnie dziwi bo IMHO to poroniony pomysl. Wystarczy sciagnac chocby Pain Shop Pro (shareware), ACDSee czy jak ktos wspominal infranview, spokojnie wszystko sobie poustawiac i w windows mozna to spokojnie zrobic.
Pozatym jakie niby problemy z grafika ma Windows? mozesz sprecyzowac? Pracuje na pc'tach i jabluszkach od dobrych kilku lat (od Quadry w poczatkach lat 90 po G5 dzisiaj) i wiem, ze zarowno w MacOS jak i Win moga wystapic rozne problemy.
Sebastian
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Ja po pierwsze nie rozumiem na jakiego grzyba drukowac z worda.

Owszem moge sprecyzowac. W windowsach nie ma czegos takiego jak wymiar, jest tylko rozdzielczosc urzadzenia wyjsciowego, czyli ekranu. Jezeli skaner, karta, monitor i drukarka maja te same rozdzielczosci, to wszystko jest cacy. Tyle ze tak nigdy nie jest.
Na makach mozna obrazowi zadac rozdzielczosc i wymiar, ktore przechowywane sa plikach meta; QuickDraw, PostScript dla przykladu, natomiast to co widzisz na ekranie to tylko zrastrowana wersja tego pliku. Pecet nigdy nie mial jednego, ujednoliconego standardu, wiec przy kazdej zmianie wymiaru obrazu przelicza rozdzielczosc ekranowa i zawsze wychodza ulamki i niedokladnosci.
Na pewno pamietasz jakie cyrki koledzy pecetowcy mieli probujac naswietlac folie z pecetow. Nie wiem jak to jest teraz, ale kilka lat temu zadna naswietlarnia nie przyjmowala otwartych plikow pecetowych do naswietlania i z zamknietymi tez byly czesto niezle jaja. Z tego samego powodu nawet drukowanie na drukarkach PS jest koslawe, choc i tak lepsze niz na zwyklych drukarkach korzystajacych z rasteryzera w windzie.
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Teraz jest juz normalnie...
Sam pracuję jako świetlik i właśnie najwięcej prac naświetlam od klientów mających blaszaki... poza tym że niektórzy sobie nie mogą uzmysłowić że trzeba dawać prace w CMYK-u - to jest ok
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
ODPOWIEDZ