[pytanie] szkielet dużego okrętu

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

Awatar użytkownika
Seweryn
Posty: 240
Rejestracja: śr paź 15 2003, 13:42
Lokalizacja: Ustroń
x 1

[pytanie] szkielet dużego okrętu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Seweryn »

Mam pytanie techniczne - a mianowicie jakim klejem kleić szkielet modelu okrętu butapren raczej odpada coś co da sztywną spoinę może to gdzieś było na forum ale nie mogę się doszukać
Seweryn Obrazek
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

witam
hmmm wiesz co zreguły kleiłem butaprenem i problemów ze sztywnością nie było możesz użyc też jakiego kolwiek innego kleju polimerowego.
Szywnośc szkieletu nie tkwi w kleju jakiego używasz lecz w samej jego konstrukci (wykonanie i grubośc tektury).
pozdrawiam
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 460
Rejestracja: pt lis 28 2003, 22:20
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pablo »

Ja podklejam wikolem, który daje dośc sztywną spoinę po wyschnięciu.
Ale są dwa problemy przy używaniu wikolu: pierwszy to to, że rozpuszcza papier(mam tu na myśli elementy szkieletu wydrukowane na cienkim papierze, bo z kartonem nie ma problemów), natomiast drugi problem polega na tym, że na naszym rynku jest sporo odmian wikolu i niektóre z nich dają spoinę sztywną a inne elastyczną (przypuszczam, że zależy to od zawartości wody w kleju :roll: )
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Ja zawsze kleiłem butaprenem, a potem zalewałem łączenia wikolowatym dla wzmocnienia. Ale sam butapren też po pewnym czasie traci elastyczność i robi się sztywny.
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

najważniejsza jest siła z jaką trzyma klej
konstrukcja wręg poprzecznych podłużnic i innych el. szkieletu musi byc wytrzymała sama w sobie.
Gdy kleisz okręt najlepiej jest na idealnie płaskiej powierzchni skleic częśc podwodną kadłuba (użyj do tego butaprenu - gwarantuje ci że wytrzyma) zostaw do przeschnięcia (butapren schnie dlugo więc wymagana będzie cierpliwośc) jak wsponiał Swinger możesz użyc wikolu do zalania spoin.
Oklej dolną czesc poszyciem dennym i zamontuj stempki antyprzechyłowe i system napendowy (zajmnie ci to troszke czasu wiec spoiny się utwardza do tego stopnia ze konstrukcja bedzie sztywna i wytrzymała). Zresztą podobne żeczy które napisałem znajdują sie w instrukcji do praktycznie każdego modelu ;)
powodzenia
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
SeventhSon
Posty: 67
Rejestracja: ndz wrz 12 2004, 1:36
Lokalizacja: Warszawa/ Chełm

Technologia klejenia butaprenem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SeventhSon »

:cool:
Jak byłem mały tatuś zabrał mnie na warsztaty szkolne, gdzie robiono buty. Pani tłumaczyła technologię klejenia butaprenem:
1. oczyszczone powierzchnie pokrywamy warstwą kleju- cienką. Klej musi być jak kisielek ale z dużą ilością wody!
2. obie powierzchnie pozostawiamy do odparowania ropuszczalnika (ok 3- 5 minut)
3. Obie klejone powierzchnie nagrzewamy np. Pod lampą- kwoką
4 łączymy ze sobą i ściskamy przez ok. 1 minutę.
Spoina jest cholernie mosna!
:lol: :lol:
Ja stosuję czas odparowania od 1- 2 minut- zależy od gęstości i ilości kleju.
Zauważcie, że super świeżuteńki btii nie klei nawet dwóch posmarowanych powieżchni- rozpuszczalnik muuuuusi odparować!
I radzę kleić w cieple!
Czasem wręcz obie powierzchnie połączą się przez klej, ale element odstanie i wcale nie ma na nim budesia- to właśnie trochę za zimno w miejscu klejenia!
Każdego dnia znajduję coś, co budzi moje ździwienie i zaciekawienie
Awatar użytkownika
Marco_37
Posty: 26
Rejestracja: wt wrz 21 2004, 21:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marco_37 »

do szkieletu wikol (i odmiany) zdecydowanie odradzam. Ponieważ jest to klej wodny powoduje że sklejony papier - nawet dozyć gruba tektura - potrafi się wypaczyć. Kiedyś tak robiłem i potem musiałem jakoś prostować ten szkielet bo się zwijał. Oczywiście można tekturę podkleić obustronnie i te wewnętrzne naprężenia powinny się zredukować (choć nie muszą). Oczywiście szkielet jest w tedy grubszy (co wcale nie musi być pozytywne), ale także jest więcej roboty. Ostatnio używałem butka i jestem z niego całkowicie zadowolony, szczególne podczas klejenia -- ale to inna bajka he he! :D
Budujemy potęgę II RP - z czwartą się nie udało....
na warsztacie: TKS
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Zaraz, zaraz. ALe o co tutaj chodzi.... O klejenie wyciętych wręg w całość, czy naklejenie szkieletu na tekturkę. Jeśli to pierwsze to ja z powodzeniem uzywan do sklejania szkieletu kleju zyjanoakrylowego (punktowo) a potem strzykawką z igłą zalewam (lub jak ktoś woli spawam) spoiny. Kleju nie musi być dużo. Oczywiście szkielet CAŁY czas leży na równej powierzchni i jedt odpowiednio obciążony (książkami).
Po wyschnięciu NIE MA PRAWA nic sie odkształcić

Jesli jednak chodziło o klejenie na tekturke to butapren jest polecany jak najbardziej (ale w dobrze wietrzonym pomieszczeniu :-)
pzdr
Kemot
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

marco- aby wikol nie wyginal czesci, wystarczy je polozyc miedzy ksiazkami.... mam taka fajna 4-tomowa encyklopedie z lat 80-tych... siwetnie sie do tego nadaje bo jest okropnie ciezka... na wszelki wypadek klade na wierzch jeszcze 10kg hantla i obstawiam go 2kg hantelkami z obu stron [ale to zeby sie nie sturlał ;>].... nie ma prawa sie wygiac po wyschnieciu :D
chociaz moze sie przykleic do encyklopedii ;)
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
Awatar użytkownika
Waldemar
Posty: 159
Rejestracja: wt gru 21 2004, 21:30
Lokalizacja: Szczecinek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Waldemar »

Wybaczcie że się wtrące podejżałem to na Dyskawery była relacia na temat klejenia przez fachowców od modelarstwa ( zawsze w poniedziałek jest program Modelomania o godz.17.30 . Dyskawery Science) otuż najpierw skleić wikolem a same krawędzie cianoakrylem wzmacnia sześciokrotnie.
Pozdrawiam
Waldek
http://www.szczecinek.org/forum/viewtopic.php?t=26
............................
Modele z zapałek.
ODPOWIEDZ