Fly Model 143 "Kruzensztern"- budowa

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotr K
Posty: 153
Rejestracja: śr sie 25 2004, 9:53
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr K »

Piękne pontoniki i żurawiki!
Warto było czekać na kolejny post.
pozdrawiam

Piotr
------------
W budowie HMS GRANADO 1:96 Shipyard
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

gratuluje, więc drogi Roinoku, co masz teraz w planach po tych pięknych pontonach?? :)
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

rowin-ds: czy te pontony takie piękne...teraz jak patrzę to myślę że mogłem je zrobić lepiej. Obecnie bedę się przymierzał do kół sterowych i kołkownic.
W wycinance koła sterowe praktycznie są w 2D, więc będę musiał coś z tym zrobić. Jeżeli chodzi o kołkownice to jest większy problem, autor niektórych ważnych kołkownic nie zaplanował, a te co są to też nie odpowiadają prawdzie (chodzi o ilość otworów na kołki). Trzeba będzie się z tym problemem uporać.

Pozdrawiam Roinok
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

piękne, piękne :D a co do kołkownic to masz zamiar robić je z drewna?? one chyba maja kształt przypominający pałkę policyjną :) i zastanawiam się czy są gdzieś w sklepach dostępne gotowe w odpowiedniej skali, bo jednak rzeźbić takie drobiny to dużo roboty.
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

rowin-ds; zanim Ci odpowiem to wpierw muszę wyjaśnić nazewnictwo tych elementów.
A więc kołkownica (nagelbank) to jest pozioma deska z otworami, zaś w otwory się wsadza kołki (nagle). Kiedy stosuje się tą czy tamtą nazwę nie umiem odpowiedzieć.
Kołkownice (nagelbank) przymierzam się zrobić z drewna. Uważam że będzie bardziej sztywniejsza niż karton. Kołki (nagle) nie da rady z drewna wystrugać gdyż średnica ich musi wynosić 0,5mm. Pozostaje więc drucik. Na Kruzenszternie kołki (nagle) są metalowe i rzeczywiście przypominają pałki policyjne.
Pozdrawiam Roinok
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
karol-lodz
Posty: 6
Rejestracja: wt lut 01 2005, 21:02
Lokalizacja: lodz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karol-lodz »

Witam. mam malutka podpowiedź co do kleju. Jeśli kiedys będziesz chciał coś skleic surerglue to postaraj sie o klej pod tytułem "loctite".to seria klei do wszystkiego, mają o wiele mniejsza gęstość niż inne superkleje. Coprawda powalają na kolana cenowo, ale efekt też jest niezły. Jedna uwaga, naprawde jest to super klej i trzeba uważać na raczki. :lol:
świetny model. Jestem pod wrażeniem!!!!
karlodz!
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Jak już wcześniej nadmieniałem koła sterowe są w 2D. Postanowiłem zrobić je na nowo. Poniżej fotki właściwie wyjaśniają wszystko. Do pogrubienia końcówek szprych zastosowałem rozrzedzony szpachel Filer. Całość malowana emalią Revell.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Awatar użytkownika
kapek
Posty: 207
Rejestracja: wt paź 19 2004, 13:21
Lokalizacja: Oświęcim

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kapek »

To jest piękne i niesamowite.Pozdr. i podziwiam.
Na stoczni - HMS King George V skala 1:200.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Czesc Roinok.
Na czwartym zdjeciu wyglada bardzo smakowicie ;-)

Pozdrawiam!
Piotr
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Następny element to kołkownice lub nagielbanki. Nie wiem kiedy którą nazwę się stosuje. Troche przy nich sie zamotałem. Autor opracowania nie uwzglednił wszystkich kołkownic , a te co były nie zawsze odpowiadały iloscią otworów na kołki. Praktycznie wyrysowałem je wszystkie na nowo.
Nastepny problem to z czego je zrobic. Powstał pomysł żeby je zrobic z drewna, lecz nie wyszły z powodu braku odpowiedniego sprzetu. Następnie próbowałem z cienkiej sklejki, ale tu przy wierceniu otworów wyłamywaly się skrawki sklejki i nie można tego było zaakpcetować. Na koniec wróciłem do kartonu.
Poniżej różne rodzaje kołkownic z kartonu. Otwory wybijane wybjakiem 0,5mm
Malowane farbkami Revell

Obrazek Obrazek

Obrazek

kołkownice nie są przyklejone, zrobię to dopiero po montażu masztów żebym mógł sie swobodnie dostać do zaczepów przy pokładzie

Obrazek

tutaj część kołków, trzeba ich wykonać 284 szt.

Obrazek
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
ODPOWIEDZ