Zabarwianie metalizera

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
yaa
Posty: 206
Rejestracja: pt paź 31 2003, 17:50
Lokalizacja: Radom

Zabarwianie metalizera

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yaa »

Witam,

Mam takie lamerskie pytanko. Co sie stanie, jak do metalizera dodam zwyklej farby? Chodzi mi o to, zeby zlamac oryginalny kolor innym, zeby osiagnac troszke inna barwe. W moim przypadku chcialbym Humbrola 27004 (gunmetal) zlamac troszke czyms w okolicach sjeny, zeby dostac efekt przypalonego metalu (nie okopconego, tylko przypalonego zywym ogniem - jasniejszy niz sam gunmetal, wpadajacy w braz, ale nadal mieniacy sie). Czy po wymieszaniu metalizer straci swoje metaliczne wlasciwosci, zmatowieje itd, czy cos takiego jest dopuszczalne? Jezeli nie, to moze jest na to jakis inny patent?

Pozrawiam.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Najprościej było by spróbować po kropelce farby na płytę CD i spróbować pędzelkiem zamieszać. Sam jestem ciekaw efektu i może w domu to wypróbuje.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
yaa
Posty: 206
Rejestracja: pt paź 31 2003, 17:50
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yaa »

Piterski pisze:Najprościej było by spróbować po kropelce farby na płytę CD i spróbować pędzelkiem zamieszać. Sam jestem ciekaw efektu i może w domu to wypróbuje.
Tak tez zrobilem. W sumie efekt mnie zadowolil. Coprawda powierzchnia utracila troche lsnienia, ale dzisiaj sprobuje jeszcze inny patent. Rozjasnie gunmetal jakims jasnym metalizerem np. polished steel i dodam niewielka ilosc brazowej farby, zeby jak najmniej bylo domieszki niemetalizera. To co zrobilem na plytce wygladalo calkiem niezle, ale nie wiem, czy to plytka przeblyskiwala spod farby, czy taka byla faktycznie powierzchnia. Ponadto przy malowaniu pedzelkiem nie ma gladkiej jednolotej powierzchni - smugi po pedzlu, a do aerografu nie mam wichury, wiec nie moglem sprobowac. Dzieki za hinta.
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

yaa pisze:zeby dostac efekt przypalonego metalu (nie okopconego, tylko przypalonego zywym ogniem
W katalogu Tamiyi wyczytałem, coś takiego:
"Using the clear orange and blue to the exhaust pipes of motorcycles and racing cars will give them the heated and burnt look of the real machines."
Czyli z tego co rozumiem to używając przezroczystej pomarańczowej lub niebieskiej farby na rurach wydechowych można uzyskać właśnie efekt rozgrzanego i przypalonego metalu. Zapewne trzeba najpierw pomalować powierzchnię zwykłym metalizerem, a dopiero potem potraktować to przezroczystymi kolorami. :roll:
Czy dobrze ten tekst zrozumiałem?

A teraz lamerskie pytanie z mojej strony. :lol: Czy ma ktoś zdjęcia takiego przypalonego metalu, bo nawet nie wiem jak to powinno wyglądać w rzeczywistości? :oops:

A jeszcze przypomniało mi się, że Model Master produkuje metalizery zwące się Burnt Metal (nr 1415) i Exhaust (nr 1406). Ale jak wyglądają po użyciu to nie mam pojęcia, bo nigdy ich nie widziałem.
Skończony: Kurogane
W budowie: SAS
Awatar użytkownika
yaa
Posty: 206
Rejestracja: pt paź 31 2003, 17:50
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yaa »

No wlasnie i Humbrol mial do pewnego momentu w ofercie BurntMetal 27001 (chyba) ale wycofal to z jakiegos powodu... A nie mialem dostepu do farb MM. Hmm... jakos nie moge teraz znalesc takiego zdjecia, na ktorym dobrze widac ten kolor o ktory mi chodzi... Jak znajde, to uzupelnie watek :) A potraktowanie miesznka pomaranczowego i niebieskiego (bo o to chyba chodzi w tym opisie - spojnik "and") moze byc nieglupim pomyslem... Dzieki za podpowiedz.

Pozdrawiam.

Dadane:

Znalazlem fotke. Zeby nie bylo watpliwosci, chodzi o te klapy kierujace wektorem ciagu:
Obrazek
Tutaj akurat jakos podswietlone jest od dolu i daje jasny refleks, natomiast normalnie jest to ciemna, polyskliwa powierzchnia w bezowym/brazowym odcieniu. Wiec jezeli chodzi o te transparenty to raczej w gre wchodzi bardziej pomaranczowy, niz niebieski.

Pozdr.
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Tomek_K pisze:Czyli z tego co rozumiem to używając przezroczystej pomarańczowej lub niebieskiej farby na rurach wydechowych można uzyskać właśnie efekt rozgrzanego i przypalonego metalu. Zapewne trzeba najpierw pomalować powierzchnię zwykłym metalizerem, a dopiero potem potraktować to przezroczystymi kolorami. :roll:
Czy dobrze ten tekst zrozumiałem?
Chodzi o chromowane rury. Ktokolwiek mial kiedys MZtke, wie o co chodzi ;-)
Chromowane powierzchnie pod wplywem wysokiej temperatury nabieraja fioletowago zabarwienia. Jezeli zmieszasz niebieski z czerwonym (przezroczyste) i polozysz to na chrom, to wyobrazam sobie ze bedzie to wlasnie tak wygladac.
ODPOWIEDZ