[relacja] Diorama z Powstania Warszawskiego

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
matejson
Posty: 65
Rejestracja: pn kwie 25 2005, 22:19
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: matejson »

No wreszcie coś w mojej ulubionej skali. Pomysł bardzo fajny ;-) . Z komentarzami narazie sie wstrzymam, poczekam na więcej :twisted: . Narazie ok
Mateusz Mathea
Obrazek
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

dobrze gada dac mu sliwowicy [albo "slivovitzy"...tak modniej ponoć ;>]

faktem jest ze armia powstancza nie byla zbyt bogata i czesto gesto uzywali wszystkiego co im sie udalo zdobyc....
wyobrazcie sobie powstanca... w czapeczce zwyklej [tacy tez zdarzali sie czesto przciez].... widzi martwego hansa, a obok jego helm... co zrobi? ano wezmie go [helm, nie hansa ;-)], namaluje lub zamontuje opaske zeby nie pomylono go z hansem, i juz jest troche bezpieczniejszy.

jesliby ktos byl zainteresowany to za jakis czas wybiore sie pewnie do muzeum powstania warszawskiego [ktore nam &%$^#%$&#% kaczor wybudowal] i moge jakies fotki cyknac.... ale kiedy sie wybiore..tego nie wiem :)

a z tym gipsem... widac znowu wychodzi ma niecierpliwa natura.. ja kupowalem ten szary "bo szybciej bedzie"..heh ;)
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
Chester

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Chester »

Zgadza sie,
tymniemniej wydaje mi się, że powstaniec ze stenem byłby bardziej charakterystyczny.
Może być tylko problem z taką figurką.

PS
Bardzo ciekawy temat dioramy.
Z przyjemnością będę go śledzil.
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

:uzi: - tu jest figurka ze "stenem" :)

Na poważnie - śledzę postępy z uwagą :)
Powodzenia w szukaniu modelu czołgu.
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
yaa
Posty: 206
Rejestracja: pt paź 31 2003, 17:50
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yaa »

Chester pisze:Zgadza sie,
tymniemniej wydaje mi się, że powstaniec ze stenem byłby bardziej charakterystyczny.
Może być tylko problem z taką figurką.
No wlasnie o to mi chodzilo. Wiadomo, ze powstancy poslugiwali sie wszystkim, co im w rece wpadlo, ale wg mnie (tak, wiem, moga byc problemy z figurkami) taka dioramka powinna byc jednoznaczna, bo nie ma jak opowiedziec (szczegolnie tym mniej wtajemniczonym w temat), ze maja niemiecki helm, bo lepszy taki, niz beret... No chyba ze dasz opis na tabliczce "Grupa polskich powstancow tuz po zdobyciu niemieckiego magazynu" ;-) No i oczywiscie jakby sobie podniosl niemiecki helm z ziemi, ktory nalezal do Hansa, ktory dostal wlebshota, to by go przestrzelina w glowe uwierala ;-)

Pozdrawiam.

Ps. Tak czepiam sie, dla zasady :twisted:
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

W kwestii stena: niestety figurki żolnierzyków ze stenem, jakie posiadam to 8 armia brytyjska w podkolanówkach i z talerzami na głowach, odpadają. Miło by było dorzucic Hansa ze stenem, ale brak. To uzbrojenie, które przedstawiłem, również było używane, więc nie mija się z prawdą.

W kwestii umundurowania: nie ma co pisać, trzeba zobaczyć. Jak napisałem, dioramka to okres zdobycia Gęsiówki czyli początek sierpnia '44. Jak wyglądali i jak byli ubrani żołnierze - powstańcy prezentują poniższe fotki, które zostały zrobione już na terenie obozu, po jego zdobyciu. Mają panterki i niemieckie hełmy z opaskami. Nie marudzić ;-)

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
czambas

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: czambas »

Pozwolę sobie i ja żec słówko w związku z ową jak nabardziej słuszną relacja modelarską :) To, że Powstanie Warszawskie było czynem, który na pamięć zasługuje nie podlega dyskusji, ale że z tą pamięcią niestety coraz gorzej to już problem. Mam więc nadzieję, że owa relacja obok tej formy czysto modelarskiej będzie też okazją do przypomnienia tego co ta dioramka będzie przedstawiać. Pierwsze "+" już są bo wiemy, że w czasie zdobycia Gęsiówki "Zośka" to już tylko batalion ;) a ja mam nadzieję, że tych owych plusów "dodatnich" będzie jeszcze więcej.
PS. Do 5 sierpnia ma być skończone :) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Kolejnym małym kroczkiem w wykonaniu mojej dioramki było wykonanie zbrojonego stropu bunkra. Tak sobie jakoś wymyśliłem, że takie cuś powinno się tam znajdować ;-) Jak wymyśliłem, tak zrobiłem.
Z kartonika o wymiarach obwodu bunkra zrobiłem ramkę pod strop. Następnie z cieniutkiego druciku (od głowicy dysku twardego) zrobiłem zbrojenie, które pokleiłem superglutem. Następnie odciąłem druciki od ramki i wyszła siateczka, którą widać na środkowej fotce. Na ostatniej fotce widać zamontowany w bunkrze strop. To szare to szpachla ;-)
Specjalnie nie bawiłem się w dokładne ułożenie szpachli, gdyż przez ten strop przeleciał pocisk z armatki panterki i zostanie on artystycznie pocięty i połamany w celu osiągnięcia realistycznego wyglądu totalnej demolki. A może korzystając z metody Disneya w jego dioramce spróbuję coś wysadzić w powietrze przy użyciu petard. Nie wiem. Zastanowie się. A pod spodem fotki z budowy zbrojonego stropu.

Obrazek Obrazek Obrazek
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
yaa
Posty: 206
Rejestracja: pt paź 31 2003, 17:50
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yaa »

Niezle to wyglada, tylko nie zapomnij powycinac w tych drucikach dziury po ekspolzji. Wiesz, powykrzywiaj druciki do wewnatrz tak, zeby wygladalo jakby cos z ogromna sila w to udzerzylo. Bo jak beton zostanie skruszony od eksplozji, do druty zbrojeniowe tez sie wyginaja. A tak w o ogole to bomba pomysl...

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rout
Posty: 299
Rejestracja: wt sty 04 2005, 19:35
Lokalizacja: wroclaw

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rout »

wyglada bardzo fajnie :) duzo budowli ma posiadac twoja diorama ?
co do petard... skad je wziac ? najlepiej jakby byl ktos z wroclawia albo przez neta sie dalo kupic ;)
ODPOWIEDZ