*[Relacja/Okręt] Biała Aurora

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Poniżej 2 zdjęcia największego świetlika na Aurorze. Praca nad tym elementem trwała ponad 3 dni (oczywiście nie 24h/dobę). Ściany, jak już wspominałem wcześniej, zrobione z nowego wydruku. W bokach ze "szczytami" postanowiłem wyciąć niewielkie otwory (chyba wentylacyjne) i troszkę je udoskonalić. Nie do końca mi się to podoba. Trochę brakuje mi wprawy przy wycinaniu łuków metodą dzięciolenia :-). Największe obawy miałem przy wycinaniu klap. Otwory na bulaje są tak szerokie, że pozostawała cieniutka krawędź do wycięcia nożykiem. Na szczęście obyło się bez strat materiału i wszystkie klapy wycięte zostały bez uszkodzeń. Wspomnę jeszcze, że klapy wycinane były z arkusza już po wklejeniu miedzianych okuć (ale jeszcze przed podklejeniem ich folią).
Miałem nadzieję, że uda mi się całość zamontować na pokładzie, lecz upalna pogoda sprawiała, że do rąk kleiło się wszystko i to bez kleju, dlatego też montaż postanowiłem odłożyć to na później.

Obrazek
Obrazek
pzdr
Kemot
Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

:shock: Skubany.......
Obrazek
My name is Button, James Button...
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Na początek zdjęcie z ułożonymi na sucho świetlikami. Dla chętnych na klejenia Aurory proponuję wykonać jeszcze dodatkowe prostokątne wzmocnienie na styku z pokładem. Pozwoli to zachować lepszą symetrie niewielkich ścianek świetlika.

Obrazek

Kominy.
Postawiłem sobie z cel na weekend - wykonać trzy żółciutki kominy krążownika. Tak jak wspominałem, wylot komina miał być przerobiony. Jedyne 2 zdjęcia jakie znalazłem pokazują bardzo niedokładnie ten fragment Aurory. Ale lepsze to niż nic. Sama "czapę" zwinąłem ze zwykłej kartki 80g/m2 na odpowiednie dopasowanej średnicy (jak widać dalej był to flamaster do płyt CD). Pasek klejony ponalem, bardzo delikatnie nasączony cyjanopanem, szlifowany i 2-krotnie malowany. W górnej wrędze komina wyciąłem okrąg równy wewnętrznej średnicy zrobionych pierścieni. Od spodu nakleiłem siateczkę (taśma do mocowanie firanki).

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podstawy komina skleiły się w miarę gładko. Jedyne trudności sprawiło mi wycięcie otworów w stożkowym elemencie (na jakieś rury przy kominie). Po udanym meczu z Azerami postanowiłem zwinąć jeden z kominów. Na początek tradycyjne przeciąganie po krawędzi, gładzenie na flamastrach, rurkach itp. Kurcze, coś nie tak! Strasznie ciężko to idzie. W końcu zdecydowałem się na pędzelek i czysta woda. Troszkę lepiej ale zaczynają pojawiać się załamania (na kartonie i moje, nerwowe). Wreszcie udało się skleić 1 komin. Zajęło mi to ponad godzinę. Zaczynam oglądać pozostałe 2 kominy. Okazuje się że w mojej białej Aurorze włókna w kartonie akurat układają się w poprzek kierunku zwijania kominów. Komin ma 7cm wysokości 1,6cm średnicy. Zwinięcie czegoś takiego to istna katorga. W drugim kominie od razu nawilżyłem karton. Zamiast poprawy jednak poprzez moja nieuwagę papier rozwarstwił się i pojawiła się bardzo brzydka rysa. W finalnym kominie troszkę rozprasowałem to załamanie. Na dodatek, podczas malowania komina od wewnątrz na czarno, farba musiała przedostać się przez karton i zabarwiła żółty komin. Szlag mnie wtedy trafił! Wydruk na nowo jednego komina raczej nie wchodził w rachubę, bo kolory i tak by się nie dopasowało, a klejenie wszystkiego od nowa nie uśmiechało mi się. Finalnie umieszczę ten komin jako pierwszy. Mam nadzieję, że olinowanie z rei trochę zamaskuje ten defekt.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


W środek komina wkleiłem po trzy dodatkowe pierścienie, celem nie tyle usztywnienia konstrukcji co ułożenia pionowej krawędzi sklejki komina, która cały czas się "rozłaziła" tworząc osty kąt.
Jeszcze przed całkowitym "zamknięciem" komina wkleiłem naciągi z nici jedwabnej (jakoś lepiej to wygląda niż np. żyłka). Od środka zawiązane są po prostu supełki i spoina z ponalu.

Na koniec zrobiona już dzisiaj fotka z ustawionymi na próbę kominami.

Obrazek
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 674
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

:spoko:
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Kopciu
Posty: 86
Rejestracja: ndz sty 02 2005, 14:26
Lokalizacja: Dębica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kopciu »

Pięknie,dbałośc o szczegóły godna podziwu.Gdy widzę tak wykonany model dostaję dodatkowej motywacji do pracy nad moim okręcikiem.
Graf Spee w stoczni.
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Wczoraj chciałem zabrać się za klejenie "fajek", lecz ochota szybko minęła po próbie uformowania pierwszej "rurki". Pojawia się stara "śpiewka" znana już z kominów. Znów papier podczas formowania brzydko się załamuje. Ponieważ fajki są całe białe, postanowiłem, że nie będę się z nimi męczył, tylko wydrukuje na kartce i dopiero skleję.

Dołączyłem do postu fotografię zwiniętych (a potem bardzo delikatnie rozwiniętych) w rurkę 2 identycznych części (są to podstawy dla dużych nawiewników). Jedna oczywiście zwijana niezgodnie z planami. Która, chyba łatwo się domyśleć.

Obrazek

Na koniec pytanie. Co sądzicie o pomalowaniu wnętrza "fajek" na czerwono. Czy to nie wygląda na "defiladę?". Zdjęcia współczesnej szarej oczywiście Aurory pokazują szare wnętrza nawiewników.
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
trash
Posty: 52
Rejestracja: ndz mar 13 2005, 19:49
Lokalizacja: Tczew
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: trash »

Wygląda naprawdę świetnie! Oglądając Twoją relację nabieram ochoty na ten okręt :food: . Oby tak dalej :spoko:
W budowie:
Santa Leocadia
Modele zbudowane:Cutty Sark Mayflower
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Przedstawiam zdjęcie pierwszej sklejonej fajki. Zdjęć miało być więcej, lecz dopiero rano okazało się, że wyszły zupełnie nie ostre. Tak jak pisałem wcześniej sklejam je z nowego wydruku. Żeby ładniej wyglądał w rurkowatej podstawie odciąłem czarne linie krawędzi elementu, a kolejne pierścieniowate segmenty nawiewnika sklejam "na lewą stronę". Wszystko klejone jest wikolem na styk (większe powierzchnie, jak pionowe rurki na dodatkową sklejkę). Od wewnątrz pędzelkiem pomalowałem fajkę, najpierw Ponalem, a potem białą Pactrą (chciałem zabezpieczyć karton, przed prześwitywaniem późniejszej czerwonej farby). Nawiewnik będzie miał jeszcze kartonowy rant na krawędzi wylotu i 2 pierścienie wzmacniające w miejscu łączenia pionowych części elementu.
Praca nie jest trudna, lecz bardzo czasochłonna. Sklejenie tych kilku końcowych pierścieni zajęło mi grubo ponad godzinę (wszystkie pierścienie są porozcinane i sklejane jako osobne części). Aby nie znudziło mi się wykonywanie tych fajek chyba będę sklejał tylko jedną dziennie. A że jest ich 14 więc trochę to potrwa :-).

Obrazek

ps. nie mam żadnej skali porównawczej odnośnie wielkości elementu. Dodam tylko, że rurka w podstawie, nie da się wcisnąć na typowy okrągły ołówek.
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Podczas trzytygodniowego wypoczynku nad Jeziorakiem w Siemianach znalazłem nieco czasu na dokończenie wszystkich nawiewników w Aurorze. Są to na razie same "korpusy" bez retuszu i pierścieni wzmacniających wyloty, oraz podstawy "fajek". Muszę przyznać, że praca przy nich była strasznie monotonna, wręcz nudna. Poza dużym elementem podstawy wszystkie części fajek sklejałem najpierw na styk wikolem w pierścienie a potem dopiero ze sobą. Nie na raz, tylko etapami - tzn. najpierw najszersze części pierścieni delikatnie łączyłem na styk wikolem (na szerokości 1mm). Po zaschnięciu kleju przyklejałem lewą (lub prawą) krawędź fajki, a następnie drugą stronę. Z reguły należało jeszcze zrobić korektę na dole nawiewników. Wszystkie krawędzie styku pierścieni delikatnie "wałkowałem" od środka przeszlifowanym na okrągło patykiem do szaszłyków.
W sumie Aurora posiada 3 rodzaje (wysokości) nawiewników. Komplet to 14 sztuk.
Zabrałem się tez za drobne wyposażenie pokładu, lecz skończyłem jedynie 2 komplety polerów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
<misiu>
Posty: 147
Rejestracja: pt lut 25 2005, 19:45
Lokalizacja: Przemyśl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: <misiu> »

no i jest syto
michał
ODPOWIEDZ