Które plastiki warto kupować ?

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

karampuk
Posty: 8
Rejestracja: śr cze 22 2005, 20:59

Które plastiki warto kupować ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karampuk »

Witajcie !
Od niedawna zaglądam tutaj i stwierdzam, że najwyższy czas zacząć coś sklejać :) Chciałbym Was zapytać jakie modele plastikowe warto kupować? Interesują mnie modele czołgów w skali 1:35 oraz modele samochodów osobowych w skali 1:24. Chodzi mi głównie o to aby dobrze się prezentowały po sklejeniu i nie było przy nich zbyt dużo dłubania w stylu szpachlowanie z powodu niedokładnie wykonanych odlewów.
Słyszałem, że z samochodów osobowych najlepsze są modele Tamiya, bo nie ma przy nich zbyt dużo malowania. O czołgach słyszałem różnie, podobno Academy są dobre ale czy to prawda? W sklepie z zabawkami widziałem też modele jakiegoś polskiego producenta RPM w skali 1:35, w bardzo przystępnej cenie, ok. kilkunastu zł. Ale czy warto je kupować?
Zasadniczo chodzi mi o coś co będzie w miarę łatwo się sklejało i miało w miarę proste malowanie, gdyż nie posiadam jeszcze dobrego aerografu, tylko taki dziadowski, kupiony w Nomi za 39 zł. Cena modelu nie ma aż takiego znaczenia, ważne aby był dobrze wykonany.
Proszę doradźcie coś.
Awatar użytkownika
spike
Posty: 83
Rejestracja: śr kwie 20 2005, 20:58
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: spike »

Witam

Jeżeli chodzi o czołgi, to nie warto raczej kupować modeli modeli za "paremaście złotych". W skali 1:35 dominyją takie firmy jak Dragon, nowe Tamiyie, AFV Club lub Academy. Cena takich modeli to ok 100zł bez blach i innych dodatków.
Ale w miare łatwe, to myslałbym tu nad Tamiyą.

pozdrawiam
Obrazek
PANCERKA II wojny w 1/35
Obrazek
karampuk
Posty: 8
Rejestracja: śr cze 22 2005, 20:59

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karampuk »

A co to są właściwie te blachy lub inne dodatki?
Skoro mówisz, że Tamiya, to poszukam wśród tych modeli. Szukam czegoś co zasadniczo będzie się szybko i bezboleśnie sklejało.
Dzięki :)
Awatar użytkownika
spike
Posty: 83
Rejestracja: śr kwie 20 2005, 20:58
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: spike »

karampuk pisze:A co to są właściwie te blachy lub inne dodatki?
Blachy są to dodatki do modeli które zastępują gorzej wykonane części u producenta. Poprostu poprawiają realistykę repliki.
Metalowe lufy, czy gąsienice, liny holownicze lub elementy rzywiczne to również dodatki do modeli w różnych cenach.
Obrazek
PANCERKA II wojny w 1/35
Obrazek
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 593
Rejestracja: śr maja 05 2004, 19:41
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maciej »

Kupując modele spod znaku Tamiya lub Dragon w zasadzie dodatki są Ci niepotrzebne. Gorąco polecam! Academy to już gorszy produkt...

Pozdrawiam,
Maciej
Awatar użytkownika
rout
Posty: 299
Rejestracja: wt sty 04 2005, 19:35
Lokalizacja: wroclaw

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rout »

a Italieri? ostatnio kupilem b.ladnie zrobionego tygryska [ausf. E , z wnetrzem wiezy i dosc szczatkowym coprawda silnikiem] za ~50zl. IMO wyglada niezle , a biorac pod uwage stopien skomplikowania , wrecz swietnie.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 593
Rejestracja: śr maja 05 2004, 19:41
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maciej »

Z italerką to loteria - bywa fajnie ale częściej źle...
Mam wiele modeli italerii, kilka sklejonych - dużo niesklejonych, które poniechałem na zawsze. Modele made in italeri są zdecydowanie w tyle za technologią Tamiya i Dragona lub AFV. Poza tym wymagają od sklejającego więcej inwencji i samozaparcia - choć są wyjątki, ale nie Tiger! Ten model jest dodatkowo obarczony błędami wymiarowymi, co niestety w tej "stajni" nie jest takie odosobnione...

Pozdrawiam,
Maciej
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

Tygrys italeri to wersja afrykańska. Żeby to przerobić na dowolną inną - trzeba trochę zabawy. jeśli natomiast chodzi o wnętrze - zapomnij. to raczej pojedyncze elementy - z grubsza odwzorowany blok silnika, działo, fotele załogi w wieży, MG - i to wszystko właściwie.

generalnie modele I. są bardzo nierówne. Tygrys jest niezły, od Panther trzymaj się z daleka, Sd.Kfz. 10/4 - całkiem niezły, chociaż ilością detali nie grzeszy... oprócz tego włosi wypuścili sporo modeli, których nikt inny nie rusza - z niemieckich tylko wymieniając: ciężarówki (blitz, maultier, mercedes 3000), SWS w trzech odsłonach, RSO w trzech odsłonach i parę innych jeszcze. :)

a jakie warto kupować? każde. kwestia tego, co się chce z nich osiągnąć. oczywiście - jeśli w planach jest Tygrys - to szkoda zachodu na Italeri czy nawet ostatnio na Tamyię - tylko Dragon. ale np. w kwestii TKS-a - do wyboru jest tylko Mirage albo RPM - jeden gorszy od drugiego (przy tym w RPM-ie godne uwagi są tylko gąsienice)... - a z obu daje się wystrugać fajny model.
zapraszam na Forum Historyczne
Awatar użytkownika
rout
Posty: 299
Rejestracja: wt sty 04 2005, 19:35
Lokalizacja: wroclaw

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rout »

dzieki za uwagi , ale i tak bylem przygotowany na wieksza lub mniejsza czesc inwencji wlasnej wlozonej w model :) marzy mi sie tygrysek z obrony berlina , ale ten z tunezji tez jest fajny :)
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

Macieju - wymiarowo Tiger z Italerki leży całkiem nieźle - chyba, że plany u Ledwocha są skopane... w każdym razie pasują do siebie nawzajem ;-)
zapraszam na Forum Historyczne
ODPOWIEDZ