MAZ-543 (30-lat historii...)

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Mariusz ..jesteś wielki :) ... z mojej strony żadnych polemik... mam materiały w języku Rosyjskim ..i podają nieco inne nazwy na niektóre podzespoły ale to nie jest problem bo każda armia ma swoje nazwy własne..... co do wytrzymałości startowej odchylaczy strug (po rosyjsku odchylacze ciągu startowego...) spotkałem się z podaną wartością 10x start......
Hihihihi w rzeczywistości w sprawdzonych warunkach bojowych jest 1...!!!! W zatoce perskiej był start i potem było bum....i po wyrzutni.... SAS był tak skuteczny w wykrywaniu SCUD – ów ...wskazywali cele pilotom, no i wytrzymałość wychodziła 1......
:) :idea: :)
Mariusz_wro
Posty: 29
Rejestracja: pt cze 10 2005, 20:15
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mariusz_wro »

Tez mnie to kiedys zastanawialo.....Lata 80...zimna wojna...a potem jak juz by goraca..brrrr.Przy tej przewadze lotnictwa NATO to cud gdyby nam sie udalo jedna rakiete wystrzelic...A jesli chodzi o Irak i pierwsza wojne podbno niezle sobie z tym radzili.Stosowali umiejetne sposoby kamuflazu i naprawde koalicja musiala sie nizele napocic by je wytropic.Na poczatku sporo wyrzutni wytrzebili(naturalna selekcja) ale pozniej nie bylo im juz tak latwo-irakijczycy zmadrzeli.To co nas irytowalo to np.dramatycznie dlugie podnoszenie loza...trwalo to ponad 3 minuty chyba.Wiem ze w niektorych jednostkach technicy cos z tym kombinowali-zdaje sie ze zmieniali powierzchnie otworow dlawikow w instalacji hydraulicznej(na wieksze)..No i samo wycelowanie rakiety...KIEROWNIK wspominal o 30 minutach...na wojnie to dluuuuuugo....
Awatar użytkownika
Paweł Dziubek
Posty: 19
Rejestracja: pn kwie 11 2005, 18:26
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł Dziubek »

Grzgorz. Czy możesz mi podpowiedzieć gdzie szukać ciekawych malowań SCUDA. W modelu Dragona podane polskie malowanie nie ma numeru bocznego, a wyłącznie szachownice za kabiną. Czy tak było w oryginale????
Cieszę się, że znalazłeś czas i ochotę na tak obszerną "monografię".
Może ktoś pokusi się o artykuł o polskich "PIONACH" albo "TOCZKACH"???
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Dzień dobry Paweł... akurat co do Polskiego malowania powinno być odwrotnie... nie ma szachownic są jedynie numery boczne na kilku fotografiach, już w tym wątku wstawionych, są widoczne konkretne polskie numery, koledzy służący na tych wyrzutniach podawali nawet konkretne numery zaszeregowania z jednostek wojskowych.......
Niestety internet jest raczej ubogi w materiały o kamuflażu SCUD – a... będę wstawiał zdjęcia i grafiki z kamuflażami ale niestety głównie ZSRR i Rosji, ...Polskie barwy są standardowe dla innych pojazdów naszej armii, i myślę że wspólnie z „żołnierzami” którzy zaliczyli na nich służbę uda się nam ustalić dokładny wzór malowania...
:-)
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

grzegorz pisze:...Polskie barwy są standardowe dla innych pojazdów naszej armii, i myślę że wspólnie z „żołnierzami” którzy zaliczyli na nich służbę uda się nam ustalić dokładny wzór malowania...
:-)
Czyzby jakies inne malowanie, niz rozne odcienie zielonosci?

gulus
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Nie.. nie Gulus...przepraszam , bo wyraziłem się nie precyzyjnie ...jedynym pewnym malowaniem jakie spotkałem i mogę udokumentować to jednolita zieleń.... zanim w naszej armii zaczęto eksperymentować z plamami, SCUD-y wycofano...

PS.Paweł wspomniałeś o 2S7 PION i 9K72 TOCZKA... hm... no mam o tym materiały... trzeba pomyśleć...... :) :idea: :)
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Tak przy okazji...TOCZKA również ma zawieszenie na wałkach skrętnych....
Ta akurat ma nowe Polskie malowanie zatwierdzone przez MON...( na poligonie ....)

Obrazek

:) :idea: :)
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Gulus...? czyżbyś przymierzał się do MAZ-a, czy może właśnie zaczołeś go popełniać...?
Obrazek
Awatar użytkownika
Paweł Dziubek
Posty: 19
Rejestracja: pn kwie 11 2005, 18:26
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł Dziubek »

Tak naprawdę Grzesiu możesz nie mieć czasu, ale ja będę gorąco namawiał CIĘ na "pociągnięcie "dalej tego teamtu, właśnie w kierunki PIONA i TOCZKI.
Piona mamy tylko 7 szt , w jednej jednostce - w Brzegu??
Z Toczką jest taka sama sytuacja, ale tu juz nie powiem ile sztuk. Jak pamiętam Toczki stoja w Giżycku. Poprawcie mnie jeśki sie mylę.
Można ubolewać, że w "35" nie ma modeli tego sprzętu. To samo tyczy sie DANY, ale tu już jest żywiczny model za ok. 150$ - o zgrozo!!!!
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

grzegorz pisze:Gulus...? czyżbyś przymierzał się do MAZ-a, czy może właśnie zaczołeś go popełniać...?
Jeszcze nie, jeszcze nie.

gulus
ODPOWIEDZ