MAZ-543 (30-lat historii...)

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

ODPOWIEDZ
Karol Szupryczyński

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol Szupryczyński »

Pojazd rozpoznania inzynieryjnego Żuk. Służy do tego, na co wskazuje nazwa ;-) . Te dwa ramiona z przodu służą rzeczywiście do wykrywania min. Zbudowany na podwoziu haubicy 2S1, służba ZSRR/Rosja. A co do daty wprowadzenia.... nie jestem w stanie dokładnie ustalić, na pewno w przedziale 1974-1986.

To było trudne. Odzipnę przy moim modelu ZiSa-5 :lol:
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Mi sie tylko podwozie skojarzylo, samego pojazdu nie widzialem na oczy.

gulus
Obrazek
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Ech... chyba faktycznie ten typ jak na „zgadywankę” był nieco za trudny... tym bardziej, że nigdzie oficjalnie nie był przez Rosyjski przemysł prezentowany.... ( najlepiej opisane i obfotografowane są zawsze typy idące na eksport...)
Ale, powiem szczerze, moi znajomi mieli większe problemy z dedukcją.... Nieźle kombinowaliście...tzn. w odpowiednim kierunku...

Dokładniejsze dane....
„pojazd inżynieryjno rozpoznawczy” „ŻUK” (w j. rosyjskim ... IRM )
Pojazd opracowany tuż przed 1980r , i w wprowadzony do linii w roku 1980...
Powstał na wyraźne życzenie jednostek przeprawowych, i jednostek „piechoty morskiej” (coś mi tu pachnie przygotowaniami do konfliktu związanego z wprowadzeniem u nas Stanu Wojennego w 1981r. ...hm... ) z przeznaczeniem do rozpoznania przegród i akwenów wodnych z pomocą echosondy, i do rozpoznania zapór i pól minowych w gruncie i wodzie.(oprzyrządowanie służące do wykrywania min, miało mieć zdolność wykrywania ze względu na odległość od pojazdu zwiększoną kilkakrotnie....w stosunku do możliwości sprzętu używanego wcześniej...) Na wyposażeniu znajduje się również dalmierz, przyrządy do nawigacji morskiej i busola....

Pojazd powstał na bazie elementów BMP1 i BMP2 (zapewne wygląd kół was nieco zmylił....)
2S1 wywodzi się z nieco starszej linii pojazdów, i często właśnie przez wygląd układu kół (i kształtu tłoczeń...) jest łączona z typem BMP...(lub pojazdy wskazywane są jako wywodzące się z podwozia 2S1)...

A tak to to wygląda... na rysunku z boku wyraźnie widać zawieszenie od BMP....


Obrazek

:) :idea: :)
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Hm... Ciekawy jestem jakie wrażenia i skojarzenia wywrze na was ten pojazd....?

Obrazek

A tak przy okazji... ludziska... nie „pękać” wstawiać zdjęcia swoich modeli MAZ-ów... tyle was za każdym razem przegląda forum.... no to chyba ktoś już coś kiedyś skleił w temacie SCUD...?

O...! taki przykład co kleją pasjonaci ze wschodu...to akurat nie SCUD tylko TOPOL ...hihihi no ale na MAZ-ie (jak zobaczyłem zdjęcia tego modelu to fakt ...hm... zapowietrzyłem się.... chłopak sam opracował do tego dokumentacje...)

Obrazek

PS. Karol, nie wyrywaj się tak od razu z odpowiedzią ...hihihi niech starsi także mają szansę...hm...( hihihihi...)

(żółw zderza się ze ślimakiem..... Przyjeżdża radiowóz i policja pyta się jak to było...Odpowiada żółw..... hihihihi Tooooooooo..... Byyyyyyyyyłłłłłłłłłł..... Moooomeeeeeeeennnnnnnnt..........)

:) :) :) :idea: :idea: :idea:
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Widzę, że wrażenia raczej zaginęły...hihihihi No to poczekamy...hihihi
Obrazek
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Myślałem, że od konstrukcji kołowo-gąsienicowych już dawno się odeszło. Czyżby kolejny eksperyment, albo radosna twórczość prywatnego obywatela.

gulus
Obrazek
Awatar użytkownika
rout
Posty: 299
Rejestracja: wt sty 04 2005, 19:35
Lokalizacja: wroclaw

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rout »

mnie bardziej ciekawi ten pstrokaty kamuflaz , gdzie taki stosowano? IMO wydaje sie 'dosc' niepraktyczny... uchyl rabka tajemnicy grzegorzu ;)
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Wrażeń jeszcze nie ma :-), ... no chociaż skojarzenia zaczęły się pojawiać :-)... to nie jest prywatna inicjatywa...hm...

Obrazek

no i kamuflaż też obecnie nie należy do nietypowych....

ObrazekObrazekObrazekObrazek

(pierwsza podpowiedź...słowa „region geograficzny”...)



:) :idea: :idea: :idea:
Mały Bizon
Posty: 14
Rejestracja: śr wrz 17 2003, 11:52

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mały Bizon »

Przeleciałem cały wątek na szybko...

jestem pod wrażeniem...

tym bardziej, że swego czasu byłem "w czołgach" w Kołobrzegu (T 55).


Twoja wiedza i zbiory daleko wykraczają poza modelarskie sprawy.

...w jaki sposób przenoszony jest napęd na koła w "monstrach" tego typu?
***

historia MAZ-a się nie kończy; nad czym teraz pracują w fabryce MAZ?

...i pytanie dlaczego w Wojsku Polskim nie rozpowszechnił się MAZ?

...i czym się różnią S 300V od S 400?
-*Prawdziwie Wolni Ludzie Nie Boją się Pytać*-
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Dalszy ciąg opowieści z materiałem zdjęciowym postaram się kontynuować po niedzieli....( teraz jestem poza swym miejscem zamieszkania i nie za bardzo mam dostęp do swych dysków...hm....) i oczywiście odpowiem na wszystkie pytania......
Hm... rozwiąże, ujawnię (hihihi) także zagadkowy pojazd.... pokazany wcześniej.... dzięki i pozdrawiam wszystkich pasjonatów...maniaków....
:-)))
Obrazek
ODPOWIEDZ