*[Relacja/Okręt] CSS H.L. Hunley

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Sebastian B.
Posty: 288
Rejestracja: czw gru 23 2004, 13:35
Lokalizacja: Tichau

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebastian B. »

Temat projektu rewelacja !!!

Nity może wyglądały tak jak na pokładie USS "Monitor" .

PS Można też prosić o te plany ?
Teoretyk ostatnio...
Awatar użytkownika
VIPER GTS-R
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 04 2006, 12:46
Lokalizacja: Biała Podlaska<->Warszawa
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: VIPER GTS-R »

Cześć!
Blachy wcale się nie rozejdą. Na dowód-rysunek. W paincie niestety, bo na szybko :oops:
Obrazek
Myślę, że lepiej przedstawi o co chodzi dokładnie z takim sposobem nitowania.
Sam nit na powierzchni będzie oczywiście widoczny jako kółko, bo jakieś malutkie szczelinki pozostaną i tak, ale jego łeb będzie na pewno równy z poszyciem kadłuba. Chyba nie muszę dodawać, że to, co na czerwono jest zeszlifowane ;-) Nie rysowałem też spęczenia z drugiej strony.Mam nadzieję, że co nieco to wyjaśni!
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam.
Za trzecim razem udało mi się wreszcie skleić dziób. Wykonałem go z papieru 160 gr/m2 i podkleiłem od wewnątrz taśmą, a krawędź zakleiłem kropelką. Zostały jeszcze 3 tylne panele i rufa.
Obrazek
Nity może wyglądały tak jak na pokładie USS "Monitor" .
Znalazłem tutaj fajną fotkę monitora i nity na pokładzie to chyba to samo. Btw fajny pomysł na projekt. Jeśli nie wydano go jeszcze to zawsze mogę go zaprojektować. (jeśli znajdę czas).
Dzięki Viper za zobrazowanie problemu. Pisząc, że blachy się rozejdą miałem na myśli zwykły nit mocowany w otworze bez fazowania. Zrobię więc tak: bardzo cienkie krążki papieru będą imitować okrągłe ślady po nitach (gdybym wiedział wcześniej to zrobiłbym okrągłe wgłębienia końcem igły lekarskiej). Studiując rysunki zauważyłem, że ścinane nity były przy głównych panelach poszycia, a zwykłe natomiast były na mocowaniach taśm i mini-bulajów. Zwykłe nity wytnę z grubszego papieru. Temat nitów uważam za zamknięty, ponieważ z samego gadania modele nie powstają. :D
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

Sebb ja jeszcze Ci coś podpowiem bo Viper dokładnie zobrazował to co miałem na myśli pisząc o tych nitach. Zamiast papierowych krążków użyj może lakieru bezbarwnego nitro - daje on idealną obłą charakterystyke nitu. Sprawdzałem to tylko na plastiku który co prawda nie wpija tak substancji ale po 2-krotnym nałożeniu igłą powinien dać dokładnie taki efekt jak potrzebujesz.
W mojej relacji z forda tfc jest zdjęcie tego lakieru. Na przyszłość możesz wykonać kilka testów.
Z mojej strony to już wszystko :)
Pozdrawiam
P.S. niebawem jak ylko czas pozwoli pokaże efekty tego co na Fordziku zrobiłem.
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam. Główne panele poszycia zostały przyklejone.
Obrazek
Obrazek
Nie udało mi się spasować idealnie części i wyszły miejscami szczeliny po 0,5mm. W końcu to moja pierwsza jednostka pływająca w życiu, więc czasami coś mi nie wychodzi tak, jak bym chciał.
Wykonałem też korpus chrap i listwy do włazów.
Obrazek
Pomysł z lakierem jest dobry, ale nie wyobrażam sobie siedzenia nad tym kilka godzin w malutkim, dusznym pokoiku. Twój post przypomniał mi o innej metodzie. Wystające nity wykonam z dwukrotnie nałożonego patyczkiem wikolu. Gdy ponaklejam pozostałe listwy i dorobię kil balastowy, to zrobię podstawkę, aby nie gnieść modelu podczas naklejania nitów.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam.
Zrobiłem kil, klika nitów z wikolu (jakieś 500) ;-), oraz tymczasową podstawkę pod model. Wydrukowałem jeszcze stery głębokości, ale nie mam siły już kleić.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W oryginale kil był odkręcany za pomocą trzech śrub i służył do szybkiego wynurzania awaryjnego. Odrzucenie kilu powodowało, że łódź stawała się bardzo niestabilna i w każdej chwili mogła się wywrócić. Gdy skończę model to doprojektuję do niego wymyślną podstawkę w kształcie stalowej kratownicy z mnóstwem nitów.
Pozdrawiam. :papa:
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam.
Stery głębokości już są gotowe. Wykonałem je z 3 warstw papieru o gramaturze 250. Aby zrobić je ruchome musiałem przewiercić kadłub wraz z podłużnicą.
Obrazek
Obrazek

Zrobiłem także tylni właz, ale na razie bez pokrywy, bo po sklejeniu nie pasuje ona do włazu.
Obrazek
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam.
Dorobiłem przedni właz kapitana wraz z bulajami oraz iluminatory dla załogi.
Obrazek
Obrazek
Pokrywę udało mi się skleić,ale nie wyszła mi zbyt dobrze (tak jak większość kopułek). Pokryłem więc ją wikolem, wyszlifowałem pilnikiem do metalu i dotarłem papierem technicznym.
Obrazek
Odpaliłem też nitownicę. Na razie wyciąga w porywach 192 nity/h. ;-) (wycięcie, wydobycie z nitownicy, porozdzielanie nitów, nałożenie kleju
i przyklejenie)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Sebastian B.
Posty: 288
Rejestracja: czw gru 23 2004, 13:35
Lokalizacja: Tichau

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebastian B. »

Miło popatrzeć jak prototyp nabiera kształtów :spoko:
Teoretyk ostatnio...
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam.
Śruba już gotowa:
Obrazek
Obrazek
Cała naprzód :D
Obrazek
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ