HMS Dreadnought - relacja z budowy od podstaw

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

Krzychu76

HMS Dreadnought

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzychu76 »

Witam. Postępów specjalnie narazie nie ma. Zamontowany na stałe pokład i wyprostowany kadłub. Teraz zacznę okładać listewkami albo sklejką.
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

http://img295.imageshack.us/my.php?imag ... 014wr2.jpg
powiedz coś więcej o tym narzędziu, czy to jakaś przystawka do wiertarki aby zamienić ja w piłke?
Krzychu76

HMS Dreadnought

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzychu76 »

Właśnie tak jak piszesz. Jest to przystawka do wiertarek typu CELMA. Zdejmujesz futerko a na gwint po nim zakładasz specjalną nakrętkę a na to właśnie tą nasadkę która zamienia ruch obrotowy wiertarki w posuwisto zwrotny ostrza. Są rożne ostrza wymienne. Grubość cięcia około 50 mm. Mam podobną nasadke do udaru.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krisbaum
Posty: 22
Rejestracja: ndz gru 16 2007, 17:24
Lokalizacja: Chorzów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krisbaum »

Tych nasadek dla CELMY było multum, zestaw zwał się coś jak EMA-COMBI, zawierał takie bajery jak szlifierki, ostrzarki, pilarki, tokarka do drewna a nawet sprężarka. Jest to opisane np. w książce dla majsterkowiczów Vademecum ZRÓB SAM, część X.
Krzychu76

HMS Dreadnought

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzychu76 »

Witam.

Dziś troszkę zrobiłem. Dorobiłem dziobnicę i pokład dziobowy. Wyciąłem i zamontowałem dno płaskie. Teraz czeka mnie najgorsze czyli oklejanie kadłuba listewkami. Zalałem połączenia pomiędzy wręgami a pokładem.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Sorki za mały OT, ale tak jak pisze krisbaum zestaw Celmy EMA-COMBI wart jest by poświęcić mu kilka zdań.
W "zamierzchłych" czasach kiedy idolem majsterkującej młodzieży był Adam Słodowy i istniały jeszcze LOK'owskie modelarnie podstawowymi narzędziami służącymi do modelowania były właśnie narzędzia Celmy a szczególnie dostępna wówczas cała gama przystawek do wiertarek. Niestety, by stać się posiadaczem takiego zestawu w całości trzeba było wtedy mieć niezłe "plecy". Spotykało się w sprzedaży poszczególne elementy zestawu ale niestety dla wielu z nas nie dane było skompletować go nigdy w całości (w tym mnie).
Poniższa ilustracja przedstawia elementy takiego zestawu jednak nie wszystkie które były dostępne - brakuje na rycinie przystawki zmieniającej wiertarkę w szlifierkę kątową, oraz przystawki do frezowania.

Obrazek

Do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze kilku elementów tego zestawu, a uprzedzając pytania wyjaśniam że kompletuje zestaw z sentymentu do niego, a nie by go używać ;)
Krzychu76

HMS Dreadnought

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzychu76 »

Witaj Tomku. Ja też z sentymantu prubuję sobie skompletować. kiedyś zaczął ojciec ale teraz jest trudno zdobyć poszczególne cześci. A ty gdzie kupowałeś poszczególne elementy.

Dzięki
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Kilka elementów udało mi się jeszcze kupić kiedyś w sklepie - teraz to już tylko allegro.
Krzychu76

HMS Dreadnought

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzychu76 »

Witam. Póki co udało mi się odrysować pokład nadbudówki. Dziś może uda się je przykleić i wyciąć kluzy kotwizne w pokładzie.
Fotki wieczorem.
Krzychu76

HMS Dreadnought

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzychu76 »

Niewiele ale zawsze.
ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ