SM42 1601

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 168
Rejestracja: czw lut 21 2008, 17:52
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: belfast »

Witam wszystkich :D
od razu przejdę do rzeczy :cool:
:arrow: przed złożeniem jest tak:
Obrazek
:arrow: i po scaleniu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
:arrow: teraz biorę się za małe mocowania :pisze:
do zobaczenia niebawem :szampan:
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

dwie sprawy:
1. Projektuj w takiej skali w jakiej ma być model - inaczej Ci się wielkości elemntów nie będą zgadzać podczas klejenia - i oczywiście już na tym etapie ustalaj które bryły jak są rozwijane, no i oczywiście uwzględnij fakt, że papier ma grubość.
2. Zwróciłeś uwagę, że rama wózka w oryginale ma górne i dolne blachy ciut szersze i wystają one poza blachy pionowe ? w 1:25 to już widać wyraźnie, w 1:87 od biedy można to pominąć...
Awatar użytkownika
DonRycho
Posty: 130
Rejestracja: wt maja 03 2005, 12:10
Lokalizacja: Redło

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: DonRycho »

Witam
Trochę rysuję w tym programie. Z tego co widzę kolega tworzy bryły. Są to obiekty nierozwijalne. Modelu papierowego z takich obiektów nie da się zrobić. Lepiej narysować to samo wybierając w programie tworzenie części typu blacha. Z takich części można składać zespoły używając opcji relacji. Jeżeli to ma być model papierowy to w tym programie lepiej odejść od przyjętej zasady w CAD rysowania w podziałce 1:1. Program nie ma opcji przeskalowania części i zespołów. Podziałkę można zmieniać tylko przy opracowaniu dokumentacji wykonawczej. A to nie zawsze jest wygodne.
F14?
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 168
Rejestracja: czw lut 21 2008, 17:52
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: belfast »

Witam
DonRycho pisze:Witam
Trochę rysuję w tym programie. Z tego co widzę kolega tworzy bryły. Są to obiekty nierozwijalne. Modelu papierowego z takich obiektów nie da się zrobić. Lepiej narysować to samo wybierając w programie tworzenie części typu blacha. Z takich części można składać zespoły używając opcji relacji. Jeżeli to ma być model papierowy to w tym programie lepiej odejść od przyjętej zasady w CAD rysowania w podziałce 1:1. Program nie ma opcji przeskalowania części i zespołów. Podziałkę można zmieniać tylko przy opracowaniu dokumentacji wykonawczej. A to nie zawsze jest wygodne.
:arrow: zdecydowanie kolega ma racje :D jak dla mnie największą wadą tego programu jest nie rozwijalność na siatki zaprojektowanych elementów, no ale cóż.. :komp: co do podziałki to również kolega ma racje, niestety nie da się skalować dlatego tworzę od razu w 1:25 :D a co do rozwijania elementów w trybie "blaszanym".. ja głównie chce poćwiczyć zestawianie elementów w moduły i tworzenie 3D.. specjalnie wybrałem taką lokomotywę bo nie ma ona zbyt skomplikowanych kształtowo elementów :haha: a tam gdzie będzie to potrzebne będzie narysowane w trybie blaszanym i rozwinięte :haha: a na prace w blachach też u mnie przyjdzie jeszcze pora :haha: :haha:
uboottd pisze:dwie sprawy:
1. Projektuj w takiej skali w jakiej ma być model - inaczej Ci się wielkości elemntów nie będą zgadzać podczas klejenia - i oczywiście już na tym etapie ustalaj które bryły jak są rozwijane, no i oczywiście uwzględnij fakt, że papier ma grubość.
2. Zwróciłeś uwagę, że rama wózka w oryginale ma górne i dolne blachy ciut szersze i wystają one poza blachy pionowe ? w 1:25 to już widać wyraźnie, w 1:87 od biedy można to pominąć...
:arrow: Ad1. tak jak napisałem wyżej robię model we właściwej skali :jupi:
:arrow:Ad2 W tworzonym przeze mnie projekcie 3D nie ma tych wystających blach ale o nich pamiętam i na pewno w modelu będą one widoczne :) a jak jestem już przy tych blachach to mam pytanko: ile one powinny wystawać poza obrys ostoi :?: pytam ponieważ na planach z których korzystam nie w ogóle ich zaznaczonych, a na zdjęciach jakie posiadam mają one jakie 20 mm co dało by w tej skali niespełna 1mm.. :pomoc:
:arrow: na zakończenie jeszcze kilka fotek z postępów prac:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
tyle na dziś :D pozdrawiam wszystkich :papa:
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

Myśle, że jak zrobisz na grubość blach to wizualnie będzie ok, bardziej chodzi o to, żeby zaznaczyć że tak jest niż żeby to było ściśle według wymiaru- bo tak musiałbyś też papier dobierać dokłądnie pod grubości blach
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 168
Rejestracja: czw lut 21 2008, 17:52
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: belfast »

uboottd pisze:Myśle, że jak zrobisz na grubość blach to wizualnie będzie ok, bardziej chodzi o to, żeby zaznaczyć że tak jest niż żeby to było ściśle według wymiaru- bo tak musiałbyś też papier dobierać dokłądnie pod grubości blach
i tak też uczynię :D dzięki za radę :piwo:
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 168
Rejestracja: czw lut 21 2008, 17:52
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: belfast »

Witam wszystkich w kolejnej odsłonie :D
Staram się coby pokazywać w miarę regularnie moje poczynania dlatego dziś pokaże wstępne prace przy maźnicy stonki :tancze:
:arrow: na teraz wygląda to tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
wiem że to na razie nie za wiele i że przede mną jest jeszcze wiele pracy ale od czegoś trzeba zacząć :haha:
pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 168
Rejestracja: czw lut 21 2008, 17:52
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: belfast »

Witam wszystkich :D
kontynuując temat maźnic do stonki przybyło parę drobiazgów:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
teraz biorę się za dalsze doposażanie :D
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 168
Rejestracja: czw lut 21 2008, 17:52
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: belfast »

Witam wszystkich :D
kontynuuje temat maźnicy:
:arrow: dziś doszedł odbijak maźnicy a także uszy do mocowania obejmy piór:
Obrazek Obrazek Obrazek
:arrow: doszła także obejma do mocowania resorów piórowych:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
:arrow: jeszcze górny wieszak i będzie można maźnicę uznać za zakończoną :haha: a więc do następnego :piwo:
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 168
Rejestracja: czw lut 21 2008, 17:52
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: belfast »

Witam :D
dziś ostatni wątek dotyczący budowania maźnicy :D a oto i skończona maźnica :lol: :
:arrow: Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
:arrow: powstało także górne zawieszenie maźnicy:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
:arrow: i na koniec małe zestawienie :D :
Obrazek
teraz trzeba będzie to wszystko wpasować w ramę :cool:
pozdrawiam :D
ODPOWIEDZ