BRDM modelik

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witaj

Moim skromnym zdaniem element lekko odstaje bo widoczne na zdjęciu otwory (chyba) wybijałeś, co spowodowało wybrzuszenie się materiału pod spodem.
1. Ja bym te otwory zrobił przed szlifowaniem używając igły i obracając ją podczas wycinania otworów.
Takie obcięte igły mocuję w oprawce nożyka Excel i posługuje się tym jak wiertłem.
2. Wykorzystałbym wszechmocny chiński, znany wszystkim specyfik, do wygłaskania części przed sklejeniem.
3. I nie przejmowałbym się tym, że wykonanie takiego elementu zajęło mi dwie godziny, bo lepiej trzy i dobrze, niż pół i g.... niano.

Czy dobrze widzę, że w środku otworów umieściłeś obcięte igły?

Pozdrawiam
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
Awatar użytkownika
micek
Posty: 198
Rejestracja: czw sty 20 2011, 21:25
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: micek »

Niki68: wszystkie elementy przed sklejeniem zostały nasączone BCG i wyszlifowane drobnym papierem na płasko. Te kreski na żywo są prawie niewidoczne, zdjęcie jest w dużym powiększeniu.... ale tak każdy mówi. Teraz próbuję nasączyć miejsca łączenia BCG i troszkę je nim "podszpachlować"
, po powtórnym pomalowaniu zobaczymy jak wyjdzie, na razie wygląda obiecująco. To nie igły, wystają z dziurek, założyłem element na pincetę, żeby mu zrobić zdjęcie, te wystające z dziurek dzióbki, to właśnie końcówki ramion pincety :-)

Pozdrowionka
Awatar użytkownika
micek
Posty: 198
Rejestracja: czw sty 20 2011, 21:25
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: micek »

Czesc,

jadę dalej z modelem, idzie powolutku a to z kilku powodów: zmiana pracy, miejsca zamieszkania, i zwyczajny brak wprawy w stosowaniu technik które się próbuję nauczyć na tym modelu.

Ale po kolei, tu widoczne gotowe wahacze pomocniczych kół:
Obrazek

Jestem z nich zadowolony, wyglądają tak jak miały wyglądać,

dalej elementy felg kół zapasowych, element zewnętrzny w sumie gotowy i wstępnie pomalowany, wygląda prawie tak jak powinien

Obrazek

Część wewnętrzna felgi, ta z zembatką, wymaga jeszcze wygłaskania na BCG, ale jak na razie skleja się zgodnie z planem, i chyba będzie ok.

Tu zdjęcie elementów składowych uchwytu resora, jakość wykonania jest ok, tzn jak się jeździ po nich palcem to są gładkie, i pomalowane powinny być ok. Jednak ich kształt to nie to o co mi chodziło, niestety jeszcze brak mi wprawy przy wykonywaniu takich drobnych elementów, więc uchwyty resorów będą bardziej podobne do oryginałów niz te z wycinanki, ale jednak od oryginałów będą się trochę różnić, zwłaszcza dolna ich część, zobaczcie:

Obrazek

teraz czekam na farbki które juz idą, i wtedy będę to wszystkomalował, czym oczywiscie się pochwalę.

pozdrowiona
micek

p.s. sorry za jakość zdjęc, ale nie mam ani obiektywu który się nafdaje do takich fotek, ani nie mam gdzie zrobić zdjęć, w domu brak żyrandoli i lampek biurowych na razie :-|
Awatar użytkownika
micek
Posty: 198
Rejestracja: czw sty 20 2011, 21:25
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: micek »

Cześć,
jadę dalej. Następnym razem pokażę gotowe resory, zapomniałem im fotki zrobić. a dzisiaj koła (główne), oto elementy składowe:

Obrazek

Mała czarna tulejka to dystans montowany jako piasta, duża tulejka to dystans mniej więcej po obwodzie koła. wszystko razem sklejone, i na koniec na obwód koła poszedł pasek kartonu, będzie on stanowił czoło opony. potem szlifowanie, nasączanie bcg, głaskanie, szlifowanie, nasączanie... prawie gotowe koło wygląda tak:

Obrazek

Prawie gotowe, bo jeszcze nie pomalowane, no i bez bieżnika...bieżnik będzie wycinany laserowo.

Teraz powstają felgi i bębny hamulcowe. oto felga (jej zewnętrzna część:

Obrazek

Rant felgi jest troszkę za szeroki, ale niestety jeszcze nie mam wprawy w projektowaniu/wykonywaniu takich elementów, wciąż się uczę, i mam nadzieję, że nie powiecie mi teraz żebym lepiej dał sobie spokój ;-)

bębny hamulcowe powstają powolutku, i mam nadzieję niedługo je Wam zaprezentować.

Pozdrowionka
micek

p.s. czy ktoś ma dostęp do planów czołgu IS-3??????????
Awatar użytkownika
micek
Posty: 198
Rejestracja: czw sty 20 2011, 21:25
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: micek »

Cześć,

dziś chce Wam pokazać pewien gotowy element, który starałem się wykonać jak najlepiej nie będę nawet mówił jak długo....

najpierw do czego dążyłem:
Obrazek

a teraz jak wyszło:
Obrazek

Zapraszam do komentowania... felga i bęben Hamulcowy wykonany od zera. Wprawdzie auto które oglądałem miało czarne felgi/bębny ale na większości zdjęć, te bryki mają zielone felgi, i zielony kolor proponował też autor wycinanki, dlatego postanowiłem zrobić je właśnie takie. Co myślicie?

Pozdrowionka
micek

p.s. ponawiam pytanie, ma ktoś plany czołgu IS-3??????
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3280
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Wygląda nieźle tylko felga musi być bardziej wepchnięta w oponę, która z kolei jest wg mnie zbyt czarna. Będziesz te opony jeszcze pewnie jakoś "postarzał" ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
micek
Posty: 198
Rejestracja: czw sty 20 2011, 21:25
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: micek »

niestety nie znam sie na brudzingu i postarzaniu.... wiem ze jest zbyt czarna, ale to chyba kwestia koloru farby, nastepony samochod pomaluje inna, tylko jaką????
Awatar użytkownika
micek
Posty: 198
Rejestracja: czw sty 20 2011, 21:25
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: micek »

Czesc,

spód właściwie już gotowy, nie wyszedł w 100% tak jak bym chciał, ale 90% to już chyba tak.

zobaczcie, i powiedzcie co myślicie:

Obrazek

Obrazek

Pozdrowionka łikendowe
micek

p.s. nadal szukam wszelkich info o is-3. ktoś może cos....?
Awatar użytkownika
McTavish
Posty: 23
Rejestracja: ndz kwie 08 2012, 16:04

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: McTavish »

Witam. Bardzo ładnie Ci to wychodzi. Mam pytanie. Czy te małe kółka między osiami napędowymi nie powinny być do nich równoległe?
Awatar użytkownika
micek
Posty: 198
Rejestracja: czw sty 20 2011, 21:25
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: micek »

powinny być, miedzy innymi dlatego nie jest to 100% tego co chciałem osiągnąć. podejrzewam że wahacze sa lekko zwichrowane, na szczęście, jak auto stoi na kołach to ani trochę tego ie widać
ODPOWIEDZ