[R] ss Ivernia - relacja z testowania

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Kolejna aktualizacja.
Powstały nadbudówki na rufie, coś na dziobie i balustrada do opierania sie łokciami ;-)

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Czas na drobiazgi.
Trochę skrzyneczek i winda kotwiczna, która troche mi sie dała we znaki. Dla zobrazowania wielkości zastosowałem tradycyjny przymiar.

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Next step..
Kilka drobiazgów i najważniejsze: komin

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2285
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 148

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

KUMIN to podstawa :haha: A co on taki pasiaty? nie miay to moze byc jakies porecze do wspinania sie dla malpiszonow? ;-)
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
Krzychu74
Posty: 19
Rejestracja: wt paź 04 2005, 1:45
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzychu74 »

Witam!
Szydercza Gała: te "pasy" na kominie to był znak rozpoznawczy Cunard Line, do którego należała Ivernia.
http://www.theshipslist.com/ships/lines/cunard.shtml
dla odróżnienia od linii stosujących te same bądź zbliżone barwy:
http://www.theshipslist.com/ships/lines/castle.shtml
W modelu, który testuje Mariusz są to naklejone czarne pasy i faktycznie wygląda to trochę za grubo lecz już jest to poprawione i zastąpione tylko grubszymi kreskami (jednak cieńszymi od wycinanych pasów), które są narysowane bezpośrednio na kominie.
Czy tam były jakieś poręcze dookoła, ciężko powiedzieć bo zdjęć nie ma zbyt dużo. Być może.
To chyba najlepsze jej zdjęcie jakie udało mi się znaleźć:
http://img69.imageshack.us/img69/4959/ivernia03.jpg
Widać pasy na kominie (namalowane na zgrubieniach na łączeniach segmentów? Nie wiem.), ale same poręcze trudno dostrzec co nie oznacza, że ich tam mogło nie być.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2285
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 148

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

:haha: Moj komentarz nie wymagal interwencji projektanta, to tylko moje przekomarzanki z Pulpettem. No ale skoro juz jestes, to moze daj te zgrubienie na papier zamiast karton bedzie 3d a nei bedzie takie grubasne. Wilk syty i owca cala. To zapewne sa miejsca laczeni blach na zakladke. Nitowane konstrukcje tak maja ;-)
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Szyderczy - dzięki projektantowi otrzymaliśmy odrobinę konstruktywnych informacji na temat kuminoznawstwa okrętowego ;-)

A moim zdaniem pasy czarne powinny być szersze i na dodatek pionowe - kumin przypominałby koszulkę mojego ulubionego klubu - AC Milan ;-)
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Zainteresowany dyskusją postanowiłem wtrącić swoje trzy grosze.
Gała poruszył temat dna i moim zdaniem nie było to głupie pytanie. Przeszukałem kilka zdjęć prawdziwej i bliźniaczej jednostki (tudzież podobnej) i zauważyłem, że jego zanurzenie nie jest aż tak duże jak w tym projekcie. Chodzi mi oto, że lina wody sięgała niżej i okręt powinien być wyższy.
Obrazek

Zdjęcia są panie projektant i to dobrej jakości!
http://www.flickr.com/photos/trondheim_ ... otostream/
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Krzychu74
Posty: 19
Rejestracja: wt paź 04 2005, 1:45
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzychu74 »

Witam!
Szydercza Gała: ależ ja nie traktuję tego jako interwencję. :) Też przekomarzam się z Mariuszem regularnie strasząc go rozstrzelaniem z arbuza i jak widać przynosi to efekty. :) Zapytałeś to staram się wyjaśnić co i jak. A Twój pomysł wydaje mi się bardzo dobry i zostanie wcielony w życie. Kto wie, może napiszę do Pułkownika Mitrofanowa list pochwalny z wnioskiem o zwiększenie przydziału kawioru. ;)

pulpetto: nie znam się, zarobiony jestem. ;)

ramm: dziękuję za zdjęcie. Nie widziałem go wcześniej. Co do zanurzenia to jest to zależne od załadowania statku. Projektując model opierałem się na tych rysunkach:
http://smm.solidmodelmemories.net/Galle ... /005~6.jpg
Niedawno dotarła do mnie książka Johna Bowena More Miniature Merchant Ships gdzie jest Ivernia i w sumie to są te same rysunki. Wcześniej napisałem do stoczni, która zbudowała Ivernię w sprawie rysunków, ale oni już ich nie mają i być może są w Discovery Museum w Newcastle. Ponieważ planowałem zrobić w miarę nieskomplikowany model w 1:400 dałem sobie spokój z dalszym szukaniem rysunków stoczniowych (podejrzewam, że ich koszt też do najniższych by nie należał).
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Testowanie powoli zbliża sie ku końcowi. Coraz mniej białych pół na pokładzie. Kolejne elementy, które powstały, to windy, polery i schodki ( a może trapy - tak sie chyba fachowo mówi ;-) ) - które projektant zaproponował w dwóch wersjach (płaska - ta szara, 3D - ta chyba brązowa - wersja dla hardkorowców - mnie jedna wyszła masakrycznie). Ale szkoda gadac, zapraszam do zerkniecia na foty

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
ODPOWIEDZ