[R] [KONIEC] Lokomotywa SM03 1:25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

A ten grzejniczek, to nie masz ochoty go uplastycznić? Wiem, że to sporo roboty, ale może... :-)
Manufaktura Modelarska
Akcesoria do modeli kolejowych 1:25, 1:45 http://www.mariomodelario.eu
Nity, śruby, nakrętki, wydruki 3D
gargo
Posty: 79
Rejestracja: czw kwie 16 2009, 12:10
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gargo »

No i wykrakałeś :) :)

Obrazek Obrazek Obrazek


Znalazłem film na YT, w którym jest widoczny grzejnik i nie posiada on żebrowania. Ot zwykłe pospawane rury.
Ukończono: 401Ra,408S,105N,Wddo,SM03,Żuraw wodny,401Z,408W, 436V,WM-15A,Semafor, 406Ra,
PZL- Bryza, SM42,
Na warsztacie: SM15, 408W Cargo
gargo
Posty: 79
Rejestracja: czw kwie 16 2009, 12:10
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gargo »

Od poprzedniego postu minął prawie miesiąc, ale zdrowie nie pozwalało kleić.

Prace posunęły się mocno do przodu: kabina ma już dach, oraz wszystkie przedziały silnikowe i kabina są już przyklejone do podstawy. Dach pomalowany i czeka na brudzenie.

Obrazek ObrazekObrazek


Sklejony został układ hamulcowy:

Obrazek Obrazek


Wykryłem kolejne babole w wycinance:

W częściach 1+ 1a na jednym z końców jest wypust z białym okręgiem ( miejsce montażu jednej z osi układu hamulcowego)- widoczne na 1 zdjęciu relacji,
aby wykonać oś w układzie ham. , białe zaznaczenia muszą być wycięte przed sklejeniem ramy. W innym przypadku trzeba będzie dzielić oś na 3 części.

Wycięcia pod cięgna układu ham. w części 5a są za krótkie i trzeba je wydłużyć, patrz zdjęcia powyżej.


Wkrótce dalsza porcja relacji.
Ukończono: 401Ra,408S,105N,Wddo,SM03,Żuraw wodny,401Z,408W, 436V,WM-15A,Semafor, 406Ra,
PZL- Bryza, SM42,
Na warsztacie: SM15, 408W Cargo
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Witam.
Tak mały model a tyle "felerów" ech. Ale model prezentuje się fajnie. 3mam kciuki za finał. Kolejarze rosną w siłę:)
Pozdrawiam.
gargo
Posty: 79
Rejestracja: czw kwie 16 2009, 12:10
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gargo »

Dotarłem do końca. Model ukończony.

Sklejono pomosty, rurowanie, detale przedziałów silnikowych, sprzęgi, odbojniki, układ powietrzny i generalnie pobrudzono.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

A tak prezentuje się na półce z węglarkami 3W

Obrazek



W wycinance znalazłem jeszcze kilka błędów:

Części 133 i 112 czyli atrap wlotów powietrza do przedziałów silnikowych jest sporo za dużo i ich przygotowanie może pochłonąć niepotrzebnie czas.

Atrapa na części 104 ( jeden z przedziałów siln.) jest zbyt szeroka co powoduje rozsunięcie na boki miejsc mocowań reflektorów i nie należy się tu sugerować wyłącznie wycinanką, bo wyjdą zezowate reflektory.



Podsumowanie.

- Model jest prosty w budowie, ale posiada elementy przy wykonaniu których należy poświęcić sporo uwagi ( zaokrąglenia kabiny, silników). Moja budowa zajęła prawie 3 miesiące, ale dla osoby dysponującej sporym zapasem czasu termin 1 miesiąca jest w pełni realny.

- Mankamentem jest pewna ilość błędów, które nie są przeszkodą dla osoby zaawansowanej, ale dla początkującego mogą być uporczywe.

- Model pomimo prostej konstrukcji nie wichruje się i nie trzeba go wzmacniać.

- Przy doklejaniu elementów ( budka, przedziały silniko.) do podstawy, warto i należy zacząć od przyklejenia kabiny maszynisty, następnie dopiero przedziały.


To chyba tyle. Dziękuję za zainteresowanie, porady i motywację.

Na następną relację biorę wagonik 401Z w wersji z burtami.
Ukończono: 401Ra,408S,105N,Wddo,SM03,Żuraw wodny,401Z,408W, 436V,WM-15A,Semafor, 406Ra,
PZL- Bryza, SM42,
Na warsztacie: SM15, 408W Cargo
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Fajna maszynka :-) Gratuluję ukończenia.
Manufaktura Modelarska
Akcesoria do modeli kolejowych 1:25, 1:45 http://www.mariomodelario.eu
Nity, śruby, nakrętki, wydruki 3D
ODPOWIEDZ