[R] Tupolew Tu-128M - Hobby Model Nr. 3/2004, 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2148
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Od części 14 kadłuba (składają się już tylko z jednej części) wycinam otwory we wręgach, inaczej byłoby mi trudno, precyzyjnie (symetrycznie) wkleić wręgę w poszycie.

Obrazek

Tylne części kadłuba wraz z dyszami dopalaczy.

Obrazek

Kształtowanie siatki stożka ściętego jest nieco trudne – mam na myśli przede wszystkim uzyskanie kształtu okręgu przy wylocie – by ten efekt łatwiej uzyskać nasadziłem dyszę przez noc na takie „kopyta” (rurki papierowe od czegoś tam), tak samo pierścienie (sterujące?) dysz.

Obrazek

Najpierw skleiłem dysze ze sobą, tzn. do części łączącej 18g, a potem całość wkleiłem do kadłuba. Gdyby coś zupełnie nie wyszło, mam przynajmniej model lornetki... :D

Obrazek

Obrazek

Teraz jeszcze elementy sterowania dysz wylotowych dopalaczy (myślę, że to tak się nazywa) i tylna część kadłuba jest gotowa. Połączenie segmentów 14 i 15 nie wyszło mi idealnie, na miejscu łączenia pod spodem kadłuba musiałem przykleić pasek maskujący. Obwód cz. 15 jest za mały w stosunku do obwodu cz. 14 – chyba moja wina – niedokładnie wyciąłem?. Na szczęście jest „rezerwa”.

Obrazek

Obrazek

Już teraz nie mieści mi się to (do zdjęcia) na biurku, musiałem przeprowadzić się na podłogę...
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:02 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2148
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Część dziobowa kadłuba; wręgi 3a i 4a są o wiele za duże, 7a rażąco za mała – obwód wręgi musiałem aż trzykrotnie okleić paskiem papieru 80 g/m². Zważywszy moje smutne doświadczenia z „chwiejącymi” się goleniami podwozia zamocowałem we wnęce dodatkowo rurkę mosiężną oklejoną paskiem kartonu (żeby mogła być stabilnie połączona z wnęką), w którą wejdzie drut wzmacniający goleń.

Obrazek

Obrazek

Poza tym nie było kłopotów. Kadłub z przodu jeszcze otwarty bo nie wiem, czy nie trzeba będzie wyważyć, tzn. dać więcej niż już wkleiłem, ca. 20 g w segment 8 – w instrukcji nic na ten temat nie znalazłem – co jednak nie oznacza automatycznie (moje doświadczenie), że wyważenie jest zbędne.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:03 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2148
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Przygotowania do montażu wyposażenia kokpitu. Owiewkę robię w pozycji zamkniętej, bo opracowanie graficzne (proszę spojrzeć na tablice przyrządów pokładowych) jest dość kiepskie, czyli mało szczegółowe. Fotele będą zrobione w następnej kolejności.

Obrazek

Jeszcze raz wracam do rysunków montażowych – w mojej ocenie są fatalne, tzn. niewystarczające. To wszystko, co można zobaczyć w sprawie kokpitu...

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:04 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2148
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Fotele załogi zbudowałem bardziej intuicyjnie niż na podstawie rysunku – bo ten dla mnie jest (bardzo) mało zrozumiały, w szczególności kształtowanie części 62 i 63.

Obrazek

Wyposażenie wklejone do kabiny, łącznie z wolanten - i już z tego (prawie) niczego nie widać.:D

Obrazek

Kadłub prawie gotowy.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:05 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
AWOT
Posty: 280
Rejestracja: sob mar 22 2003, 17:09
Lokalizacja: EPTO
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AWOT »

Panie Henryku, to będzie całkiem spory myśliwiec. Coraz bardziej mi się podoba.

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2148
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj Rafale,
mnie też się podoba, jak jak większość samolotów rosyjskich, mają w swoich „designers" coś wyjątkowego, ale to chyba także sprawa gustu...

Wloty powietrza do silników. Tak na dobrą sprawę to zrozumiałem rysunek montażowy dopiero po złożeniu części – wynik; niepotrzebne retuszowanie krawędzi wręg 19a, które przecież okryte są paskami maskującymi 19G (od góry) i 19D (od dołu). Te paski są jednak nieco za krótkie (albo znowu przegapiłem jakąś część), tak że musiałem je w przedniej części (pod stożkiem) przedłużyć/dorobić. W sumie jednak bardzo fajna konstrukcja.

Obrazek

Obrazek

Kadłub jest teraz, poza paroma wywiewkami i antenami gotowy.
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:06 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2148
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Przygotowania do montażu skrzydeł. W instrukcji ani słowa o kolejności prac, tylko tak mniej więcej „skleić skrzydła” – oczywiście żartobliwie mniemane...:D
Postanowiłem najpierw złożyć szkielet i przykleić go do kadłuba, potem dopiero okleić szkielet poszyciem.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:06 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2148
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Skrzydła zamocowane do kadłuba. Wygląda na to, że klapy „środkowe” i lotki można wykonać jako całość (cz. 26) albo z oddzielnych, dwóch części (26`) – w instrukcji nic na ten temat nie pisze.
Owiewki kadłub-skrzydła pasują dość dobrze, drobne niedokładności idą na moje konto.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:07 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

No i już przypomina samolot. Duży samolot...

Ładnie Ci to wychodzi.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2148
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj Hastur,
rzeczywiście (model) jest duży, no ale miejsca u mnie dosyć... :cool:

Gondole podwozia w skrzydłach – tutaj nie było problemów, znowu (bardzo) dobra pasowalność części! Dna wnęk dotykają bezpośrednio do bardzo mocnej konstrukcji wręgowej skrzydła, co pozwala mi z ufnością patrzeć w przyszłość – stabilność goleni podwozia. :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:08 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ