[R/G] Dewoitine D.510 (Answer 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Mateusz Skałecki
Posty: 470
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 97

Re: [R] Dewoitine D.510 (Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Chyba jednak te wyloty były skierowane do tyłu co pokazują poniższe zdjęcia. Gdyby były skierowane do przodu to zdjęcia zrobione od tyłu samoloty nie były by czarne.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2868
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 817

Re: [R] Dewoitine D.510 (Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Ale ładne zdjęcia. Prawda, że ten samolot to słodziak ? :zeby:

No tak, ewidentnie szczeliny otwarte mam w złą stronę (za to na grzbiecie w dobrą :lol: ). I w ogóle w projekcie narysowanych ich było ze trzy razy mniej. Gdybym jeszcze nie zamknął segmentu byłoby to do łatwej poprawy - wyciąć panel i wkleić obrócony o 180 stopni. Teraz obawiam się że z racji braku dostępu "od spodu" wycinając mógłbym go zniszczyć (pogięte/poszarpane krawędzie przy cięciu bez podparcia). Dalej jest to do zrobienia, ale prawdopodobnie konieczne byłoby kupienie drugiej wycinanki, czego nie planuję. Chyba że, ze skromnego zapasu koloru ... :chytry:
Wieczorem jak wrócę do chałupy to popatrzę, choć o ile pamiętam to zapas koloru w wycinance jest zupełnie inny niż kolor modelu :haha:

No nic - pożyjemy, zobaczymy.


pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2063
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 111

Re: [R] Dewoitine D.510 (Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Zostaw jak jest. Jak zaczniesz przy tym gmerać, to tylko pogorszysz. Skoro nie przygotowywałeś się merytorycznie do budowy tego modelu i poszedłeś na żywioł, to niech będzie jak jest. W sumie to niepotrzebnie chyba się wyrywaliśmy z tymi zdjęciami. Ale wiesz jak to jest... Pada jakaś kwestia, to staramy się ją podjąć i rozwiać wątpliwości.
Nie gmeraj Grzesiu. :haha:
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2868
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 817

Re: [R] Dewoitine D.510 (Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

laszlik pisze: czw kwie 16 2020, 11:49 W sumie to niepotrzebnie chyba się wyrywaliśmy z tymi zdjęciami. Ale wiesz jak to jest... Pada jakaś kwestia, to staramy się ją podjąć i rozwiać wątpliwości.
Jakie niepotrzebnie. Przecież to kwintesencja forum w ogólności. Wskazywanie co, dlaczego i jak powinno to być. Jak nie dla aktualnego wykonawcy, to może kto inny skorzysta. Tak trzymać.

Fakt, że pojechałem z modelem na rympał, ale naprawdę zafascynował mnie kształt nosa, monstrualna chłodnica pod kadłubem i te komiczne koła.

Chyba jednak zostawię jak jest, bo przecież od środka w tym miejscu poszycie jest częściowo podklejone czarnym kartonem. Przecinanie takiej podwójnej warstwy może się skończyć źle - okolica niepodklejona może się uginać/załamywać.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2146
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] Dewoitine D.510 (Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Moja „interwencja“ – za sprawą rysunku z książki „Jagdflugzeuge der Welt – Eine illustrierte Enzyklopädie“ autorstwa Williama Greena i Gordona Swandborough z roku 1996;
Obrazek
13 – Kühlschlitze – czyli (w wolnym tłumaczeniu) „szczeliny chłodzące“.
Poza tym absolutna zgoda z przedmówcami – „to kwintesencja forum w ogólności“…
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2868
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 817

Re: [R] Dewoitine D.510 (Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Wciągnąłem się w poszukiwania :haha:

W modelu te szczeliny są narysowane tak jak na przekroju który wrzucił Henryk.

Z kolei manual (wprawdzie do D.500) pokazuje coś takiego:

Obrazek

Obrazek


Pozostaje jeszcze jedna opcja wykonania, która definitywnie ucina wszelkie rozterki :haha: :haha::

Obrazek


pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 268
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 109

Re: [R] Dewoitine D.510 (Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Mi tam ostatnia propozycja bardzo się podoba. Nie skreślałbym jej pochopnie. Tylko wtedy samolot musiałby być elementem dioramy zawierającej również trawę, rosę i jesienną mgłę :haha:
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
stary
Posty: 330
Rejestracja: sob gru 10 2005, 21:34
x 6

Re: [R] Dewoitine D.510 (Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stary »

Nos samolotu wyszedł przepięknie a to chyba jeden z najtrudniejszych kształtów do odtworzenia w kartonie w opcji standard.

Bardziej się interesuję motoryzacją i oglądając stare samochody z takimi szczelinami widziałem że zawsze miały je skierowane do tyłu. Stąd moje pierwsze wrażenie że coś jest nie tak.
Popieram jednak opinie kolegów że nie warto się przejmować takim detalem w tak wspaniałej całości :)
Fotka ode mnie na potwierdzenie mojej teorii tych szczelin w pokryciu.

Obrazek
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2063
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 111

Re: [R] Dewoitine D.510 (Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Generalnie z doświadczenia i też na zdrowy chłopski rozum. Takie szczeliny w poszyciu to zawsze jest wylot ciepłego powietrza (gazu). Wlot jest zawsze pojedynczym, przeważnie oprofoliwanym chwytem, takim jak są z przodu w tym modelu. Przodem powietrze wlatuje, chłodzi, co ma chłodzić i tyłem wylatuje przez szczeliny. Szczeliny rozpraszają nagrzany gaz, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzewania się poszycia w tym miejscu. To taki radiator. Kształtowanie w ten sposób wlotów nie miałoby sensu, bo powietrze wlatywałoby tylko przez najbardziej wysunięte do przodu szczeliny, a dalsze byłyby nieefektywne. Kwestią pozostaje już tylko, czy szczeliny ukształtowane są do wewnątrz, czy na zewnątrz.
To tak na przyszłość.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2146
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] Dewoitine D.510 (Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Dzięki laszlik - brzmi logicznie. Dajmy więc teraz okazję Grzegorzowi, by dalej nas swoją pracą oczarowywał!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ