[R/G] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

A ja znow takich tematow nie lubie. Jakies dziwne konstrukcje, w dodatku ze srednia grafika. Jednak Twoj warsztat, plus opis okraszony swietnymi zdjeciami powoduja, ze rowniez czekam na aktualizacje jak na swieta. Z tym ze te zakrapiane, bo wieczorem, kiedy czytam nowe posty towarzyszy mi Jim, tak ten Jim :) Takze na zdrowie!

PS do poprawy przezroczystosci oszklenia, przed prsyklejeniem oramowania, mozna zanurzyc je w sidoluxie do pcv, a po wyjeciu pozostawic zeby obcieklo i wyschlo. Daje to dobry efekt.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Warsztat Grzegorza jest niesamowity. Liczę na to, że zrobi kiedyś filmiki z wykonania jakiegoś modelu. To byłby hit bo żaden opis nie ma takiej wartości "edukacyjnej" co podglądanie w działaniu.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2871
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 819

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

rowin,
jakby wszyscy lubili to samo, to by była dopiero nuda :wink:

Ja lubię prostsze modele. Nie mam takich predyspozycji mentalnych by dodawać zyliardy niewidocznych potem części czy odtwarzać każdą śrubkę, przewód itp.. Próbowałem i rozgrzebany model Morrisa od lat nie może doczekać się ukończenia mimo, że bebechy prawie gotowe. :lol:
Choć przy następnym samolociku szarpnę się raczej na Hala, żeby sobie dodać prestiżu :haha:

Jarek,
do filmu musiałbym posprzątać swą jaskinię, a to wykluczone :haha: Poza tym nie sądzę, żebym miał coś odkrywczego do pokazania. Formowanie walca z papieru? Sklejanie pudełka? Nie robię przecież niczego innego, czego by nie robił każdy klejący karton. :roll: A nadto nie miał bym pojęcia jak się do tego zabrać.

A tymczasem szklarnia gotowa. Można sadzić pomidorki.

Pierwsza nerwowa przymiarka:

Obrazek

Żeby było do czego dopasowywać zakończenie kabiny, przykleiłem na stałe dwa pierwsze elementy. Klejone CA do kadłuba.

Obrazek

Obrazek

Do tego momentu było nawet spoko. Niestety pojawił się ON:

Obrazek

i czar prysł :haha:

Namęczyłem się okrutnie z tą ostatnią owiewką. Nie poszło tak jak powinno. Tu i ówdzie musiałem podocinać razem z ramką. Symetria linii ramek też lekko dygła. I lufę km-u musiałem uciupać o 3 mm żeby się zmieścił pod kopułą. Mam wrażenie, że ta owiewka jest za mała, w tym sensie, że twórca zrobił rant sugerujący linię cięcia (chyba), a ramki wychodzą daleko poza ten rant. Gdybym tak ją wyciął już bym musiał strugać własne kopyto.

Z bliska widać walkę, jednak ostatecznie z daleka obleci.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czas na skrzydła
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Ale "piękny" ten brzydal ;-)
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Gdyby nie opis i zbliżenia na kopułkę to mało kto by zwrócil uwagę na błąd.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2871
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 819

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Jarek,
wspaniały eufemizm :haha:
Sztuka oratorska widzę Cię nie opuszcza :faja:

Fakty są takie, że po prostu z...epsułem ten element. Ale rzeczywiście na pierwszy rzut oka tak bardzo nie widać. W ramach samokrytyki dodam, że do retuszu ramek dałem za mało czerwonego i błękit się zanadto odznacza. Ale to siEM jeszcze poprawi.

Tymczasem jako ciekawostkę warto dodać, że koncepcja Maurice Henri Delanne została wykorzystana do przebudowy Lysandera
na ruchomy punkt ogniowy :haha:
m.in tutaj można poczytać: http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/ ... er-Delanne
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

To nie była zakamuflowana ironia. Widać, że był problem i nie ma ideału. Jednak dobre zdjęcia wyciągają i uwypuklają to co nie jest aż tak widoczne. Do tego masochistycznie "pokazujesz palcem" błąd co jest typowe dla perfekcjonistów a wyolbrzymia małoistotne/niewielkie błędy. Nawet bez poprawki retuszu większość standardziarzy może pomarzyć o takim poziomie wykonania i radzenia sobie z błędami opracowania czy kupnych elementów.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2871
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 819

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Trwa składanie tylnego płata będącego jednocześnie statecznikiem.
Elementy ukształtowane tak by szkielet i klej jedynie trzymał je razem. Krawędzie spływu zeszlifowane od wewnątrz papierem ściernym dla cienkości.
Powierzchnie sterowe na skrzydle są dwie. Autor modelu przewiduje wykonanie zawiasów, żeby były ruchome. Olałem tę opcję. Wiem że nie będę machał sterami ustawiając je w różnych pozycjach :haha:
Być może jakieś wychylenie wyglądało by atrakcyjne, ale neutralne ustawienie rządzi :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Połączone razem:

Obrazek

Obrazek

Stery kierunku.
Po prawej widać do jakiego "momentu" zagięcia formowałem na sucho rolując stalowym prętem fi 2mm. Potem łuk zagięcia posmarowałem lekko klejem w płynie i po chwili dogiąłem w palcach. Wspomaganie wilgocią powoduje, że krawędź nie ma tendencji do załamywania się w jakichś dziwnych miejscach, tylko ładnie układa się w łuk o małym promieniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I na koniec początek stateczników pionowych.
Elementy wycięte z niewielkim marginesem. Łatwiej jest wg mnie w miarę precyzyjnie odcinać taki wąski pasek. Zwija się w wiórek papieru, a ostrze (nożyczek w tym wypadku) w żaden sposób nie deformuje krawędzi elementu.

Obrazek

Autor przewidział dużo nacięć na natarciu i dobrze, bo element trzeba sporo wyoblić. W ruch poszedł stalowy pręt i kulki. Wstępnie uformowane poszycie stateczników:

Obrazek

W sumie całkiem fajnie się to schodzi. W ogóle projekt jest jak na razie (poza przewidzianym miejscem wklejenia tablicy przyrządów) bez zarzutu. To mój drugi model tego autora i nie narzekam na jakość rozrysowania elementów.
Taka jeszcze przymiarka:

Obrazek

Będzie teraz trochę gimnastyki ze złożeniem tych połówek i połączeniem krawędzi nacięć. Mam nadzieję, że uda mi się poprawnie to złożyć. Projekt przewiduje łączenie połówek stateczników przy pomocy wewnętrznej sklejki. Jakoś jednak tego nie widzę i będę kleił na styk. Choć niewykluczone, że to błąd i jeszcze pożałuję tej sklejki :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2066
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 111

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Pięknie, jak zwykle. :spoko:
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
BERP
Posty: 107
Rejestracja: śr cze 22 2005, 9:55

Re: [R] Arsenal Delanne 10C.1 (MPModel 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BERP »

Mega wykonanie i warsztat modelarski, w mojej opinii oszklenie wyszło świetnie!
Szkoda że tak ciekawa wizualnie konstrukcja nie została zwaloryzowana graficznie przez Marcina Dworzeckiego :( .

Bardzo proszę o rozważenie sklejania kolejnego cudaka :D http://www.answer.pl/1925-thickbox_defa ... ampire.jpg :zeby: :zeby: :zeby:
ODPOWIEDZ