[Relacja] A6M2 Zero Model 21

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
PanPanek
Posty: 205
Rejestracja: pt cze 10 2005, 22:13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PanPanek »

Wygląda super. Nie taki wilk straszny jak go malują, jednak da się coś z tym modelem zrobić.
Obrazek
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1086
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 148

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Ten kolor to był Aotake green. Taki zielono - niebiesko - metaliczny. W oryginale chyba lekko barwiony, przezroczysty lakier na aluminiową blachę. To było takie żarówiaste. A zgodnośc z oryginałem nijak ma się do osobistych gustów.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

POGADUCHY
Co do wilka to jest jednak straszny, ale myśliwy jeszcze gorszy :zeby:
Kiepściuchno mi to wychodzi strasznie, ale że nigdy nie wyrzuciłem modelu tylko dlatego że ja go nie potrafiłem ładnie skleić ten też skończę.
Jedynie co mnie nurtuje to czy jest sens pokazywania tego na forum. Dlaczego więc zacząłem :?:
Z tej prozaicznej przyczyny, że myślałem że mi to znacznie lepiej wyjdzie.
Co o tym sądzi szanowne grono oglądaczy. Kontynuować relację czy zamieścić tylko zdjęcia modelu w całości, jakakolwiek by ona nie była :roll: :?:


BUDOWA
Popełniam na pewno wiele błędów w trakcie budowy, ale zasadniczo staram się nie śpieszyć. Kiedy po przymiarkach poszycia mam efekt jak poniżej to głośno zadaje sobie w duchu pytanie "Czy to ja nie potrafię sklejać czy jednak ten model ma zasadnicze błędy?"
Obrazek
Obrazek
Poprzedni segment poszycia nie zachowywał się w ten sposób. Kiedy próbowałem zgrać oś tak by znaczniki wychodziły po podłużnicy to płaszczyzna pionowa, końca zamkniętego poszycia, wychodziła mi pod kątem do wręgi. Siedziałem pasowałem i w końcu pociąłem poszycie na części i zaczęło się łatanie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Wkleiłem segment pierwszy przed kabiną. Musiałem tylko okleić wręgę paskiem papieru z drukarki. Użycie kleju BCG umożliwiło ładnie go ułożyć na wrędze.
Obrazek Obrazek Obrazek
Mimo iż spasowałem segment z wręgą i odczekałem po posmarowaniu poszycia klejem. To nie ustrzegłem się podczas nasuwania poszycia tego iż zafalowało się ono na "rogu".
Plamy widoczne na poszyciu za kabiną wynikają z tego że próba przyklejenia skończyła się oderwaniem poszycia i wymagało nasączenia Kropelka w celu wzmocnienia. Po tym zabiegu nie mogłem stosować kleju BCG i użyłem Butaprenu.
Poszycia były przeze mnie przycinane w celu lepszego spasowania, ale nie obeszło się bez wstawiania klinów by zamaskować szczeliny.
Uwaga ogólna do zdjęć jest taka, że na zdjęciach wygląda to o wiele lepiej niż w rzeczywistości.

UWAGI I WSKAZÓWKI
Kiedy obserwuje wątpliwe efekty mojej pracy to nasuwa mi się refleksja że mogłem spróbować postąpić z poszyciem trochę inaczej. Mianowicie okleić od góry wręgę tak by nie była za mała w stosunku do poszycia i ściąć je od dołu by spasowało sie ładnie z segmentem poprzedzającym. Wprawdzie kolejny segment już by się od dołu nie zamknął na wrędze, ale szparę od dołu zasłoniło by poszycie skrzydeł. Tu wychodzą, zauważone przeze mnie na samym początku sklejania modelu, różnice w wielkości wręg i podłużnicy. Tak więc Pan Panku jak masz zamiar pobawić się z tym modelem to zrób sobie ksero poszycia i przećwicz sobie inne podejście do tego modelu.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej
Pokazuj dalej wszystko co robisz przy tym modelu. Ten model jak widać nie jest najlepiej opracowany, twoje wskazówki pomogą przyszłym sklejaczom tego opracowania. Nie przejmuj się trudnościami, zawsze czegoś się nauczysz. Modele ,które dają tak w kość zawsze dają mi większa satysfakcje ze sklejenia, niż klejenie super dokładnego modelu.
Pozdrawiam :pice:
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć Piterski,
błędy ludzka rzecz, warto dokończyć i pokazać model. Robisz dobre zdjęcia i relacja jest ciekawa - nie przerywaj.
TAD
Ostatnio zmieniony pn lut 13 2006, 13:35 przez tad, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Konan Barbarzyńca
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 28 2005, 12:53
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konan Barbarzyńca »

Świetnie Ci wychodzi, ale ja mam pytanie natury technicznej, jedno, ale ważne dla mnie niezmiernie: w jaki sposób nanosisz klej na łączone elementy? Bo mnie to bardzo interesuję , bo szukam najlepszej metody.

p.s. i czym ten klej nanosisz?
ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 393
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Piterski pisze: Jedynie co mnie nurtuje to czy jest sens pokazywania tego na forum.
Jest sens. Nie ma sensu pokazywać zdjęć, na których nic nie widać i pisać o niczym. Twoja relacja tych wad nie posiada - jest czytelna i rzeczowa, a przez to użyteczna. Powodzenia!
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
Marek S.
Posty: 309
Rejestracja: pn cze 28 2004, 15:14
Lokalizacja: Grabówka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek S. »

Kupiłem kiedyś do tego modelu owiewkę w Gomoxie. Okazała sie że jest za długa jakieś 4-5mm.
Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 114
Rejestracja: ndz gru 05 2004, 16:40
Lokalizacja: Sierpc
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ceva »

Witam , ja równiaż w swojej karierze miałem na warsztacie ten model , z tego co pamiętam ( a było to jakies 8 lat temu ) to ze sklejaniem nie było tak źle , ale też nie rewelacyjnie , ale skleić się dał. A co do owiewki ( Gomix) to pamiętam , że była dobrej długości ( wg zarysu na kadłubie ) , a wg wycinanki za krótka o jeden segment osłony kabiny .
Kolego Piterski nie załamujcie sie , coś z tego mimo wszystko wyjdzie :cool:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Artur Domański
Posty: 476
Rejestracja: ndz mar 07 2004, 12:20
Lokalizacja: Włocławek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Artur Domański »

Pokazuj dalej, co zmontowales. Czyzby zastój, albo wiosenne przesilenie
Powoli coś tam dłubię
ODPOWIEDZ