A propos agregatu..

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

pan światełko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pan światełko »

Ja tak sobie pomyślałem po tym co mi bigtanku napisałeś że można by podłączyć pośrednio przez jakiś pojemnik w miare przeźroczysty i u góry dać korek z dwójnikiem wejścia i wyjścia powietrza a po to żeby olej pluło do pojemnika co ty na to?
Awatar użytkownika
bigtank
Posty: 542
Rejestracja: pn lis 01 2004, 16:35
Lokalizacja: wrocław
x 35

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bigtank »

Można i tak , ale , kiedys miałem taką kombinację z pustego aerozola ( lutowanie oczywiście) to i tak rzucało olejem trochę na aerograf ..Jak mi spręzarę trafił nagły i niespodziewany szlag to na szybko podłączyłem bezpośrednio do miedzianego wężyka w sprężarce i jest oki doki . Nie mam zamiaru się bawić w jakieś butle , manometry i inne takie sprawy skoro toto zdaje egzamin ...
Ostatnio zmieniony ndz wrz 03 2006, 17:22 przez bigtank, łącznie zmieniany 1 raz.
Już ten momęcik na 7 TP
http://bigtank120.blogspot.com/
pan światełko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pan światełko »

A i jeszcze jedno.http://www.model.sck.pl/index.php?akcja ... =1&ID=3.To jest link do stronki gdzie ktoś pokazał jak zrobić własny kompresor.Zastanawia mnie fakt że tam ktoś napisał żeby wylać olej.Ty bigtanku i jeszcze kilka osób pisze o oleju.Czy wylanie oleju nie spowoduje przypadkiem zatarcia agregatu?.:).Przeczytaj i daj odpowiedź bardzo Cię proszę.
Awatar użytkownika
bigtank
Posty: 542
Rejestracja: pn lis 01 2004, 16:35
Lokalizacja: wrocław
x 35

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bigtank »

O rany .... Słuchaj i czytaj uważnie .. Olej jest niezbędny , stara ,zużyta sprężarka wywala więcej oleju razem z powietrzem . Olej musi być , inaczej spalisz sprężarkę = czasem trzeba dolać ze setkę oleju właściwego ... ja rozwiązałem to w ten sposób że wylałem ze starych spalonych sprężarek olej do słoika i mam mały zapasik w ilości około literka .. i czasem dolewam strzykawką z 50 gramów i po ptokach ..U mnie w sprężarce występowały jakieś dziwne zgrzyty , chrobotanie , potem mocno nagrzała się i cyk , przestała działać - to znaczy chyba już ze czwarta ..Zresztą koło mnie jest skup złomu , i chętnie idą na wymianę - dobra sprężarka za spaloną plus piwo :) - tylko ciężko trafić na sprawną kurde ;-)
Już ten momęcik na 7 TP
http://bigtank120.blogspot.com/
nam67

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nam67 »

pan światełko pisze:A i jeszcze jedno.http://www.model.sck.pl/index.php?akcja ... =1&ID=3.To jest link do stronki gdzie ktoś pokazał jak zrobić własny kompresor.Zastanawia mnie fakt że tam ktoś napisał żeby wylać olej
Może autorowi tego opracowania chodziło o to żeby ten olej wymienić na nowy?
Awatar użytkownika
bigtank
Posty: 542
Rejestracja: pn lis 01 2004, 16:35
Lokalizacja: wrocław
x 35

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bigtank »

No przeczytałem jak zbudować " kąpresor " :) Coś się koledze pomyliło z tym wylaniem oleju po prostu . Podejrzewam że mu po wylaniu tegoż , się to całe ustrojstwo elegancko zjarało :) . W jednym to racja jest , kiedyś jak sie napaliłem na pierwszą sprężarkę, to faktycznie miałem i butlę i manometr i nawet nabiłem kiedyś około 13 atmosfer żeby toto sprawdzić - to faktycznie bombka zegarowa taka fikuśna- domowa . Bezpieczniej jest bez :). Ale jak to mówią jak to woli tak sobie robi ..
Pozdrawiam - Andrzej
Już ten momęcik na 7 TP
http://bigtank120.blogspot.com/
pan światełko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pan światełko »

nam67 z tego co zrozumiałem to kolesiowi chodziło o to aby go całkiem usunąć.Niby nic nie napisał o wymianie na nowy.To mnie troche zdziwiło.Widziałem opisy i nikt czegoś takiego nie robił.Wolałem sie upewnić przez założenie wątku z myślą że ktoś kto już się tym trochę bawił będzie mógł mnie trochę oświecić normalnA odpowiedzią :)a nie typu "NA STRONIE JEST ZAKŁADKA SZUKAJ - TAM WPISZ KOMPRESOR" czasem lepiej jest poznać czyjąś opinię bezpośrednio w rozmowie.Dzięki za szczere odpowiedzi (bigtank)
Mc Maniak
Posty: 22
Rejestracja: śr lut 15 2006, 21:19

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mc Maniak »

Witam. Dosłownie wczoraj zakończyłem budowę kompresora z wykorzystaniem agregatu ze starej lodówki. Budowę oparłem o schemat zamieszczony na PWM (Autor p. Marek Kalk ). Olej musi być w sprężarce, bo inaczej po pewnym czasie będzie się nadawała na złom. Normalnie, gdy agregat pracuje w lodówce oleju nie ubywa. W naszym przypadku ilość oleju sukcesywnie maleje (należałoby zastosować separator oleju, ale to drogie urządzenie). Taniej i praktyczniej jest zastosować odolejacz. Możemy obserwować ile oleju zgromadziło sie w nim i tyle samo należy wlać z powrotem do sprężarki. Dodatkowo odolejacz oczyszcza z oleju powietrze dostarczane do aerografu. Przeciętnie w sprężarce lodówkowej znajduje się ok. 120 ml oleju. Jeżeli podczas pracy z rurki wydechowej nie smuży olej to prawdopodobnie go nie ma. Trzeba go uzupełnić (na agregacie są trzy rurki - ta najkrótsza zaślepiona jest od oleju - potem należy ją ponownie zaślepić). Przepraszam za ten przydługi post.
pan światełko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pan światełko »

Dzięki Mc.Żadna odpowiedź nie jest za długa jeśli można uzyskać potrzebne informacje.Ja jak na razie ma aero i butlę.Parę rzeczy mam na oku.Myślę że po następnej wypłatce zacznę budowę.Dzięki za rade.
Mc Maniak
Posty: 22
Rejestracja: śr lut 15 2006, 21:19

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mc Maniak »

W przyszły weekend postaram się zamieścić fotki mojego urządzenia (szybciej nie dam rady, bo nie mam własnego cyfraka).
ODPOWIEDZ