Cardinal Richelieu - zakończenie.

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

przejdz się do jakiego kolwiek sklepu z farbami i poproś o "polymer glue" sprzedawca powinien wiedzieć o co chodzi - przynajmniej ten w jednym ze sklepików w Southampton wiedział :) Dostałem buteleczke czegoś co strasznie śmierdziało jednak dokładnie tak samo jak nasz kochany Butapren więc kupiłem. BCG to zupełnie inna bajka - taki klej sprawdza się idealnie przy mniejszych elementach a do takich poszycie nie należy. BCG to zresztą klej wodny który nasącza papier a przez to potrafi zdeformować większe elementy. Narazie potrzebujesz kleju a-la butapren. Kwestja jest jeszcze taka że jeśli zamierzasz szpachlować denko nie obejdzie się bez impregnacji - postaraj się je skleić najdokładniej jak to tylko jest możliwe potem łączenia nasącz delikatnie super glue , przeszlifuj (delikatnie papierem o wysokiej gramaturze i tylko tam gdzie klej nasączył papier) następnie ewentualne szczeliny wypełnij szpachlą. Szlifowanie i podkład + ewentualne korekty. Niech Ci się nie wydaje że wszystko można zaszpachlować pobryzgać olejnica i będzie oki - dokładność to podstawa a zobaczysz że efekt będzie dobry :)
Pozdrawiam
P.S. Unikaj wody jak ognia przy pracy z kartonem chyba że umiesz już kleić BCG - takie małe motto na dzisiaj :)
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
kali74

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kali74 »

dzkęki Piter :)

Z BCG nie mam doświadczenia więc sobie odpuszczę.

Jeszcze tylko ten główny maszt - pomóżcie :(
Highlander
Posty: 156
Rejestracja: śr sty 25 2006, 12:21
Lokalizacja: Zakopane/Bxl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Highlander »

Richelieu już teraz prezentuje się świetnie. Kotwice jak żywe :)
Będzie to kawał pięknego pancernika.

Cieszę się na relację z Lexa, sam planuję rozpoczęcie Sary (gdy skończę Żurawia). Będzie można porównac bliźniaczki i sposób wykonania kadłuba, a zwłaszcza burt, w Lexie zastosowano ciekawą metodę.

Co do spasowania szkieletu to ja składam go bez użycia kleju, ewentualnie stosuję taśmę samoprzylepną, i tak przykładam go do pokładu, a zbyt duże lub małe wręgi zaznaczam skalpelem lub ołówkiem i przycinam je po rozebraniu szkieletu.
Zastosowanie kartonowych wzmocnień lub wypełnień kadłuba wydaje mi się mniej pracocłonne niż piankowanie, szpachlowanie i żmudne polerowanie kadłuba, choc efekt można uzyskac lepszy, to ja preferuję bardziej "kartonowe" sposoby. Tylko od Ciebie zależy na co się zdecydujesz.

Bardziej podobają mi się modele w całości malowane albo w całości o fakturze kartonu. Okręt częściowo malowany staje się jakiś taki "łaciaty", ale to tylko na mój prywatny gust.

Model Richelieu naprawdę imponujący. Wyrazy uznania za włożoną pracę i cierpliwośc.

Pozdrowienia dla Szkocji. :)
kali74

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kali74 »

zgadzam się z Tobą Highlander - okręt jest trochę łaciaty.

Lotniskowiec będzie całkowicie malowany.
A props LEX-a wydaje mi się, że pokład ma strukturę drewna, czyżby pokład był drewniany? Zostało mi jeszcze całkiem sporo listewek :twisted:

Tylko jeszcze ten maszt :(
Awatar użytkownika
Lemur
Posty: 16
Rejestracja: sob sty 21 2006, 17:58
Lokalizacja: Dębica/Londyn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Lemur »

Kali74 Wybierz sie do sklepu, ktory sie nazywa homebase i kup klej o nazwie "CONTACT" z firmy bostik. Jest bardzo zblizony do naszego butaprenu. Ja go uzywam z bardzo dobrym skutkiem. No i najlepsze to nie jest az tak zolty jak jego polski odpowiednik. Kosztuje okolo 3 funtow za 1 tubke 50 ml. Niestety nie widzialem wiekszych pojemnikow :( Prosilbym cie o napisanie z jakiego wydawnictwa kleisz tego richelieu bo ja wlasnie niedawno zaczalemkleic z gomix-u.
W stoczni Königsberg a w oczekiwaniu Richelieu i coś jeszcze ;)
Awatar użytkownika
stazi
Posty: 132
Rejestracja: śr lip 14 2004, 22:40
Lokalizacja: Iława

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stazi »

Lemur zobacz na datę wpisu kalego. Richelieu jest ze stajni Halińskiego.
Awatar użytkownika
Lemur
Posty: 16
Rejestracja: sob sty 21 2006, 17:58
Lokalizacja: Dębica/Londyn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Lemur »

Sorki, troche sie zakrecilem .
W stoczni Königsberg a w oczekiwaniu Richelieu i coś jeszcze ;)
ODPOWIEDZ