*[Relacja/Okręt] HNoMS Thor Heyerdahl - norweska fregata typu Nansen 1:200

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Biafra
Posty: 144
Rejestracja: ndz wrz 20 2009, 20:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Biafra »

Zdjęcie które dodał Piotr jak dla mnie wygląda futurystycznie, chyba pora zacząć się interesować nowymi okrętami a nie zostawać w przedziale 1912-1945 :)
Ukończone:
Plastik: Su-22M4 Fitter K; German Fuel Truck; B-17 Mephis Belle; Mil-Mi24A; Mil-Mi 24D, He-117 Greif;
Papier: pomnik Prypeć


Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Biafra pisze:Zdjęcie które dodał Piotr jak dla mnie wygląda futurystycznie, chyba pora zacząć się interesować nowymi okrętami a nie zostawać w przedziale 1912-1945 :)
Wypadałoby, bo ile można kleić okrętów z tej samej epoki??

A mam ambicję uzdrowić pod tym względem rynek modelarski.
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 82
Rejestracja: pn kwie 24 2006, 9:56
Lokalizacja: OLSZTYN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!

Uzdrawiaj strk uzdrawiaj to modelarstwo kartonowe. Masz moje poparcie. Trzymam kciuki.
Pozdrawiam SZKUTNIK


Na pochylni: HMT "OLYMPIC" (1:200)
Na desce kreślarskiej: SAR 3000 (1:50) - DAR POMORZA (1:100) - OCEANIA (1:100) - WILHELM GUSTLOFF (1:200)
Awatar użytkownika
ruto88
Posty: 247
Rejestracja: pn lut 01 2010, 11:48
Lokalizacja: Lubawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ruto88 »

Przyłączam się do uzdrawiania :D

PZDR
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Szczerze wątpię, czy coś zdziałam...
Na szczęście rynek modelarski to nie tylko Polska, a chętni na Thora w zasadzie są (nie z kraju) - kolejny projekt również też będzie ciekawy.

Ale do rzeczy. Kilka godzin zajęło mi zbudowanie pomostu, do końca jeszcze trochę:
Obrazek

Obrazek

Pierwsza budowa (biała) z grubszego papieru, w tym miejscu była zdecydowanie łatwiejsza. Teraz prawoburtowy element, oszklenie i można zamykać pomost. Niestety przymiarka na tym etapie pokazuje, że dziobowa ściana pomostu jest zbyt wysoka o jakieś 0.2 mm i wymaga trymowania. Nie będę zmieniał w projekcie, bo taki zapas może się przydać w przypadku niedokładności w budowie (szkieletu nadbudówki jak i pomostu - błąd wykonania rzędu 0,1mm na każdy z tych dwóch elementów jest raczej możliwy). Jak myślicie?
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2286
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Pytasz więc odpowiadam: A jak nie zrobię błędu w wyżej wymienionych elementach? Jeżeli w każdym elemencie będziesz zostawiał luzy to jak to skleisz poprawnie to nic nie będzie pasować. Stąd ja wyznaje zasadę może niezbyt popularną ale sprawdzajacą sie w praniu: NO MERCY FOR COWARDS AND TRAITORS , czyli NIE MA ZMIŁOWANKA :haha:
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

strk pisze: Niestety przymiarka na tym etapie pokazuje, że dziobowa ściana pomostu jest zbyt wysoka o jakieś 0.2 mm i wymaga trymowania. Nie będę zmieniał w projekcie, bo taki zapas może się przydać w przypadku niedokładności w budowie (szkieletu nadbudówki jak i pomostu - błąd wykonania rzędu 0,1mm na każdy z tych dwóch elementów jest raczej możliwy). Jak myślicie?
Żaden szanujacy się projektant nie zostawia AŻ takiego błędu. 0,2 mm to grubość papieru na którym jest wydrukowany model. To dużo. W dobie projektów komputerowych zdecydowanie ZA DUŻO.
Trymowanie? Hmmm... To chyba z kartonami nie wiele ma wspólnego Czyba coś Ci się pomyliło.
Pozdrawiam :pice:
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Nie mam pojęcia skąd wziął się ten błąd. Tzn gdzieś go popełniłem, ale w którym miejscu? *

Co do trymowania. Spolszczyłem angielskie słowo "trim", które oznacza m.in. :

-reduce: cut down on; make a reduction in
-remove the edges from and cut down to the desired size

Źródło: >define:szukane słowo<

Wstępnie przypasowałem pomost, już po podcięciu dolnej krawędzi:

Obrazek

Obrazek

*już chyba wiem. Klejąc z papieru 200g/m2 ten błąd nie wystepował, ponieważ górna krawędź ściany pomostu była pasowana do jego dachu z grubszego papieru, posadowionego na pokładzie nadbudówki również z grubszego papieru+moje "zdolności" modelarskie.
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Szydercza Gała pisze:Pytasz więc odpowiadam: A jak nie zrobię błędu w wyżej wymienionych elementach?
To prawidłowo tego modelu nie skleisz :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Np płaty poszycia podwodzia należy przypasowywać każdy z osobna do krawędzi burt - celowo są powiększone.


BTW.

Gała dużo coś piszesz, a co z towarzyszami od nitownic?
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2286
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Maszty się posuwają do przodu, ale nie miałem ostatnio natchnienia na robienie fotek.

Poszycia dna to trochę inna sprawa, jeżeli walisz burta-dno na styk to można od biedy przeboleć docinanie segmentów ( oczywiście tylko na stykch z burtami, na długości nie ma litości :haha: )

A tak poza tym to coś Ty sie taki ciekawy zrobił? Podanie o robotę do Pułkownika Mitrofanowa chcesz pisać? :haha: Moja łajba to zdaje się nie jest najbardziej interesująca Cię epoka :haha:.

No i masz babo placek, nie piszę nigdzie poza swoją relacją: źle- nie dzielę się mundrościami.
piszę to tu to tam też źle- bo się czepiam albo udzielam niechcianych rad. Bądź tu człowieku mądry :haha:
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
ODPOWIEDZ