Mi-24D Hind (Kartonowy Arsenał 3-4/2013) by ZŁO SQUAD -KONIEC-

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stary
Posty: 330
Rejestracja: sob gru 10 2005, 21:34
x 6

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stary »

pees pisze:Po założeniu poszycia silnika aż tak to widać ?
Przypuszczam że jeden na tysiąc by zwrócił na ten wydech uwagę. To znaczy że coś z nim jest nie tak.
Teraz, po takim nagłośnieniu sprawy zwrócą już uwagę...wszyscy ;-)
Jak to jednak dobrze nie znać się na szczegółach budowy tych wszystkich samolotów.
Można się skupić tylko i wyłącznie na kunsztownym wykonaniu a tu jak zwykle poziom jest najwyższy.
Zatem oglądam i podziwiam :)
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2067
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Stary, no wlasnie sie taki jeden na tysiac odezwal dwie strony temu...
rowin pisze:...
2. Ksztalt dyfuzora jest nieodpowiedni
I przez niego to wszystko. Jakby mnie nie podpuscil ta swoja celna uwaga, to pewnie bym doktoratu z tego nie robil i zostaloby tak jak przewiduje wycinanka.
A tak przy okazji, to wydechy juz wlasnie przerobilem, a w jaki sposob, pokaze wkrotce.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

laszlik pisze:Stary, no wlasnie sie taki jeden na tysiac odezwal dwie strony temu...
rowin pisze:...
2. Ksztalt dyfuzora jest nieodpowiedni
I przez niego to wszystko. Jakby mnie nie podpuscil ta swoja celna uwaga, to pewnie bym doktoratu z tego nie robil i zostaloby tak jak przewiduje wycinanka.
A tak przy okazji, to wydechy juz wlasnie przerobilem, a w jaki sposob, pokaze wkrotce.
Mea culpa....

Ale dzieki temu Twoj model nie bedzie obarczony bledem i na konkursach bedzie to czynnik decydujacy nad pozostalymi konkurentami :)
Poza tym nie marudz, znam Cie i wiem, ze jakbys sie dowiedzial w momencie, kiedy bylby skonczony model to byc ku.wial pod nosem, ze nic nie da sie z tym zrobic. A tak uratujesz sytuacje! :D

Z poprawionym ksztaltem prosze o podobne malowanie jak tutaj, wygladaja bosko!
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2067
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Dobra, rowin przecież nie miałem na myśli, że mam Ci za złe.
Wydechy przerobione. Niestety z powodu klejenia za granicą, zdjęcia robione znowu żenującym smartfonem, ale tak już musi pozostać. Aktualnie wszystko to jest już pod poszyciem, ale o tym w następnym odcinku, jak je dopieszczę.
Oto w jaki sposób je przerobiłem.
Pierwsza, kluczowa sprawa, a mianowicie odcięcie starych w taki sposób, żeby jak najmniej je uszkodzić.
Postanowiłem przeprowadzić cięcie na linii klejenia wylotowego fragmentu rury i kolanka, tak jak widać na poniższych zdjęciach.

Obrazek
Obrazek

Następnie próbując zaprojektować samodzielnie nowe wyloty rur, używając zapasowych wydechów z wycinanki (były dwa dodatkowo) zauważyłem, że zamiast robić nowe, wystarczyłoby obrócić nieco stare wyloty do dołu.
W tym celu musiałem przenieść wycięcie wału nieco obok, tak jak na zdjęciach poniżej.

Obrazek
Obrazek

Uniknąłem w ten sposób konieczności robienia nowych wylotów i tych drucików naokoło. Innymi słowy użyłem starych wylotów, żeby zrobić sobie nowe.

Przy okazji zgłębiania tematu, zauważyłem też, że niebieskawe odbarwienia rur występują tylko w przypadku tych dostosowanych do montowania rozpraszaczy gazów wylotowych EWU, czyli tych nowszych, ściętych pionowo, takich jak zaprojektował autor. W przypadku starszych, klasycznych wydechów takich jakie posiadał ten egzemplarz, ich kolor jest na ogół brązowy, lub srebrny. Być może kwestia użytych materiałów, nie wiem w sumie do końca. Dlatego też zdecydowałem się także je przemalować, pomimo, że tamte bardzo mi się podobały z tym niebieskim.
Ale niestety, żeby być bliżej prawdy, trzeba czasem podziałać wbrew sobie nawet.

Wstępnie wycieniowałem poprawione wydechy tylko jednym kolorem z zestawu Tamiyi, a mianowicie BURNT RED, czyli tym pomarańczowym.
Wyszło tak.

Obrazek
Obrazek

...Czyli zbyt pomarańczowo.

Zastanawiałem się jak uzyskać brązowy metaliczny odcień nie musząc przemalowywać znowu wszystkiego jakimiś farbami...
Spróbowałem na ten cień położyć ten sam, który pokrywa środek rur, czyli OIL STAIN z tego samego zestawu.
I chyba jak dla mnie BINGO.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


A i sam środek także nie ucierpiał za bardzo, właściwie nie widać, że coś tam było grzebane.

Obrazek
Obrazek

Nie jest to wszystko oczywiście idealne. Rury trochę za mało wystają poza obrys poszycia. Powinny więcej.
Wiem, powinienem zaprojektować nowe, żeby było na 100%, ale szczerze mówiąc mam trochę dosyć przedziału przekładni i chciałem ruszyć nieco dalej z budową poszycia, dlatego zdecydowałem się użyć stare. Jest to swojego rodzaju kompromis, ale moim zdaniem jest lepiej niż było, szczególnie jak patrzę na te rury, wystające z poszycia przekładni. Mnie już nie razi, tak jak raziło.

See You soon!
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
zbin
Posty: 31
Rejestracja: pt cze 24 2011, 19:55
Lokalizacja: Warszawa
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zbin »

MI to się podoba i to nawet bardzo :cool:
A bardziej to ''MI" się ta Twoja cierpliwość podoba ;-)
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 546
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 77

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Podziwiam upór kolegi w realizacji tego detalu.
Ale wyszło wyśmienicie. :shock:
Pozdrawiam
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
mirektuner
Posty: 711
Rejestracja: sob mar 27 2010, 23:56
x 12

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mirektuner »

Moc pěkné dobrá práce :)
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2067
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Dzięki!
Fajnie, że się podoba.
Tymczasem skończyłem zamykanie tego wszystkiego poszyciem.
Uświadamia to jednak, jak bardzo można w tym przypadku darować sobie spuszczanie się nad przekładnią i elementami wokoło niej. Po zamknięciu poszycia nie widać nic, poza górnym fragmentem przekładni i tarczą sterującą z jej układem sterowania. W sumie wszystko inne mogłem sobie odpuścić, ale przecież jakbym wiedział, że tego tam nie ma to bym spokojnie nie spał do końca życia chyba... Ten typ tak ma.
Dobra, dość pier...
Kilka zdjęć.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak się dobrze przyjrzycie, to zauważycie kilka dorobionych elementów:
-Dwie małe kopułki nad wlotami powietrza do silników za tymi kroploidalnymi chwytami powietrza chłodzącego (prawdopodobnie).
-Cztery wgłębienia po obu stronach otworu przez który wychodzi tarcza sterująca. Będą nad nimi zamontowane później jeszcze uchwyty z drutu.
-Dwa małe oprofilowania przed otworem wyprowadzenia tarczy sterującej.
-Owalne oprofilowanie po prawej stronie za rurą wydechową.
-Niewiadomego dla mnie przeznaczenia pionowe elementy konstrukcyjne pod/za rurami wydechowymi.

Jednym słowem uplastyczniłem wszystko co było nadrukowane drukiem imitującym elementy przestrzenne.
Dość irytuje mnie w modelach Halińskiego to, że przykładają wagę do elementów niepotrzebnych czasami, jak na przykład niepotrzebne detale przedziału przekładni głównej, zamiast robić jak należy elementy widoczne na zewnątrz.
Mogliby przecież projektować takie detale jako opcja dla chcących.

Teraz czeka mnie wyzwanie w postaci wlotów powietrza do silników i tego trzeciego na górze... Makabrrrraaaa!

Tyle na dziś.
Pozdro burzowe!
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Doody
Posty: 88
Rejestracja: czw lip 23 2015, 14:08
Lokalizacja: Kępno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Doody »

Pięknie Ci to wychodzi :-)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

W mordę, wiertalot, jak żywy :D
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
ODPOWIEDZ