Fly Model 143 "Kruzensztern"- budowa

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Myślę Tadziu że jest więcej elementów zrobionych niezgodnie z zasadami, albo raczej przerobionych. Czasami żałuje że byłem na tym statku, gdyż mam rozterki jak pewne elementy wykonywać. Zgodnie z oryginałem czy tak jak jest w wycinance? A są tam takie kwiatki, jak w wycinance na pokład nadbudówki śródokręcia prowadzą dwa trapy jeden od dziobu drugi od rufy. W oryginale zaś jest tylko jeden od strony rufy.
W wycinance są kabestany których nie ma w oryginale itd. Mógłbym wymieniać jeszcze długo.
Mam ostatnio pecha trafiam na same ciężkie przypadki, ale najważniejsze że dobrze się przy tym bawię. :D

Pozdrawiam
Roinok
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Marek T
Posty: 84
Rejestracja: czw sty 08 2004, 0:53
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek T »

Pamietajmy, że KRUZENSZTERN jest statkiem w eksploatacji. Z pewnością podlega modernizacjom, które moga wprowadzać zamieszanie.
Podobna sytuacja była z modelem DARU MŁODZIEŻY albo OCEANII, przy robieniu których asystowałem m.in. fotograficznie. Poszliśmy z modelarzem na statek dokonać kolejnych pomiarów, a tam - presto - przestawione radary, dodatkowe żurawiki i takie tam kwiatki.

Nawiasem mówiąc, trapy na DARZE POMORZA też zaczynają się od stopnia poniżej poziomu pokładu. Może wtedy tak robili?
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Wszystkim kolegom którzy borykają się z tym żaglowcem, lub będą w przyszłości, chciałbym zwrócić uwagę na numerację części.

Oto przykłady jak różne części nie związane ze sobą, są oznaczone jednakowymi numerami.

Obrazek

i jeszcze jedno

Obrazek
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Następny element żaglowca który też zrobiłem po swojemu i parę drobiazgów dodałem

Obrazek Obrazek
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Koła ratunkowe zostały wykonane z części z wycinanki. Papierem ściernym wyprofilowane krawędzie, następnie pomalowane akrylem. Nitka przymocowana jest paskami białego papieru.

Obrazek
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
JarekW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JarekW »

Ja tam źle nikomu nie życze, ale Panie zepsuj Pan coś bo aż się innym nie chce pracować. Niestety super. :evil:
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Wykonanie oczywiście rewelacyjne (poproszę zbliżenie na świetliki), ale te linki na kołach wyglądają chyba niedobrze. Koła, z którymi miałem do czynienia, miały to inaczej rozwiązane (a koła podlegają jakimś tam normom standaryzacyjnym z, jak mi się wydaje, konwencji SOLAS, więc powinny być raczej takie same). Twoje linki wyglądają na za grube, za sztywne i za długie... Powinny też być przyczepione nie pod paskami odblaskowymi, lecz pomiędzy nimi. Na Darze Młodzieży też tak to wygląda. A może Kruzensztern miał inne? Masz jakieś zdjęcie?

Jakby co, to poszukam zdjęć takiego "mojego" koła.
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Chyba nie jest aż tak źle? To jest podobne.
Obrazek
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Tak, to koło jest zupełnie inne. Rosja może nie być stroną SOLAS. ;-) Mi chodziło o takie:
Obrazek

Niemniej jednak warto by było wymienić linki na cieńsze. Takie sterczące psują efekt naturalności.
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Swinger masz racje. Te koła wyglądają fatalnie i całkowicie się z tobą zgadzam. Koła na Kruzenszternie są takie same jak prezentujesz na fotce.
Nie zrobiłem ich tak ponieważ nie mam tak cienkiej nitki, a tą którą mam niedość że jest za gruba to jeszcze za sztywna. Zrobiłem wiec inny typ kół ratunkowych ale czy takie wystepowały na Kruzenszternie tego nie wiem, wiem że takie gdzieś widziałem. Na dowód tego że takie istniały jest fotka kolegi kat666.
Spróbuje poprawić to niedbalstwo.

Pozdrawiam serdecznie
Roinok
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
ODPOWIEDZ