PT-91 TWARDY (Erawa) vs T-72M1Z

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Dzieki za wszystkie oh'y i ah'y. Mnie najbardziej w tym modelu podoba sie, ze go... w koncu ukonczylem.
Zachecony pozytywnym odzewem, chyba zaraz rzuce do robienia kolejnego modelu :lol:
No i specjalnie dla Okonka zrobie tym razem porzadna relacje.
Fidel
Posty: 405
Rejestracja: pt sty 23 2004, 10:36
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fidel »

Marcinie mam jeszcze jedno pytanie, możesz opisać z czego zrobiłeś wyrzutnie granatów dymnych bo wyszły gites, a ja niedługo sam będę je robił więc chciałbym wiedzieć ;-)
Ukończone: M 113 Fitter
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Podstawe granatow rozrysowalem w 3D z planow modelarskich (jak sie okazuje sa do bani) oraz ze zdjec. Jest to bardzo skomplikowana bryla i na zdjeciach bardzo slabo widac polozenie poszczegolnych plaszczyzn. Trzeba zgadywac z kierunku, w ktorym wystaja same granaty.
Zauwaz tez, ze tyl podstawy nie jest rownolegly do przodu i nie jest jednolita plaszczyzna.
Po stworzeniu gotowej bryly w 3D, posztakowalem ja na segmenty i wydrukowalem na papierze. Nastepnie nalozylem wydruk na arkusz styrenu i wycialem poszczegolne elementy. Calosc skleilem do kupy i wyszpachlowalem.
Nie jestem tak do konca pewny czy ta bryla jest do konca poprawna. Niestety brak dobrej dokumentacji. Jak juz wspomnialem plany z 'Modelarza' sa nie najlepsze. Poszczegolne rzuty sie nie pokrywaja itd.
Same granaty wykonalem z preta styrenu. Pocialem go na odcinki mniej wiecej dwokrotnie dluzsze niz potrzebne. Taki odcinek osadzilem w miniwiertarce i 'wytoczylem' przy uzyciu pilnika. Jest z tym kupa roboty, bo granatow jest 24 sztuki. Przy takim recznym toczeniu trudno jest uzyskac identyczne elenty, co niestety widac na zdjeciach.
W orginalnym modelu Tamiyi jest tylko 12 sztuk, wiec potrzeba 2 zestawy, aby uzyskac odpowiednia liczbe granatow, gdyby chciec wykorzystac oryginal.
Wieczorem postaram sie dodac zrzuty podstawy, ktora zrobilem w 3D, moze ci sie to przyda.
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Marcintosh pisze: Przy takim recznym toczeniu trudno jest uzyskac identyczne elementy....
W kawałku stalowej blachy wiercisz otwór o żądanej średnicy. Elementy z grubsza doprowadzasz do okrągłości, ale tak by ich średnica była większa od finalnej. Następnie wkładasz je po kolei do wiertarki i na dużych obrotach lekko przeciskasz przez otwór w blasze. Wszystkie wyjdą tej samej średnicy. Podobnie można postępować z listewkami drewnianymi.
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Ja znalazlem pret odpowiedniej srednicy. Niestety ksztalt granatu nazalbym 'podwojnym odwroconym grzybem', co znaczy ze trzeba zrobic wciecie w drodkowej jego czesci, poniewaz podstawa i gora granatu jest szersza od czesci srodkowej.
Sposob, ktory opisales bylby dobry w przypadku, gdyby sklejac granat z 2 czesci. Tu trudno byloby uzyskac idealna plaszczyzne do sklejenia 2 elementow. No, przynajmniej mi to nie szlo.
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

A nie daloby sie samych granatow zrobic z 3 elementow, czyli srodkowy cienszy korpus i dwie, jakby je nazwac? zaslepki, szersze?

gulus
Obrazek
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Na pewno daloby sie. Ale jak pisalem mialem problem z uzyskaniem plaskich, rownoleglych powierzchni. Niestety po sklejeniu, granaty wychodzily strasznie koslawe. Tu na prawde przydalaby sie jakas tokareczka. Recznie bardzo trudno uzyskac dobry efekt, szczegolnie jak sie robi cos takiego po raz pierwszy.
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

A to ksztalt podstawy z tego, co udalo mi sie wykombinowac ze zdjec i planow.
Obrazek
Obrazek
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

No to dobrze kombinowales ;-)

Obrazek
pozdrawiam
Obrazek
Fidel
Posty: 405
Rejestracja: pt sty 23 2004, 10:36
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fidel »

Hehe Jędruś skąd Ty masz takie fotki... ;-) Domyślam się, że Grzegorz ma coś z tym wspólnego... ;-) Okazuje się jednak, że konstrukcja pod granaty dymne jest dosyć skomplikowana do wykonania :-? Niemniej jednak jak ruszę z projektem PT 91 "Twardy" będę wiedział skąd czerpać dokumentację...
Ukończone: M 113 Fitter
ODPOWIEDZ