Czy my kochamy faszystów - polemika

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2151
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

To "Balkenkreuz", tak jak widac na zdjeciu Natter (a swoją drogą, mógłbyś linkować zdjęcia tak, żeby było „od razu“ widać?)
Aple4 – nie wiem. Myślę że wolno, bo widziałem w wielu niemieckich relacjach, ale jeszcze dowiem się dokładniej „od fachowca“ od tych spraw na forum.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 292
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 12

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

No, 'Balkenkreuz' to będzie raczej 'krzyż belkowy'.
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Widziałem dwa tłumaczenia nazwy tego krzyża.

Chyba nie jest zakazany, w jednej z form jest używany przez obecne lotnictwo.
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 292
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 12

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

Przepraszam za odejście od tematu ale ten krzyż bałkański to pokłosie jakiegoś radosnego tłumaczenia sprzed lat. O ile wiem coś takiego jak 'krzyż bałkański' w ogóle nie istnieje, a gdyby Niemcy tak chcieli nazwać swój symbol to byłby to 'Balkankreuz'.

Oczywiście nie jest to znak zakazany - nie symbolizuje nazizmu. Ale to też inna sprawa niż mimowolne propagowanie militaryzmu faszystów.
Awatar użytkownika
jaca_w2
Posty: 71
Rejestracja: czw gru 27 2007, 17:59
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaca_w2 »

greatgonzo pisze: O ile wiem coś takiego jak 'krzyż bałkański' w ogóle nie istnieje
Obawiam się że nie masz racji. Jest to nazwa krzyża która obowiązuje i z którą dość często sie można spotkać. poniżej link do stronki która pomoże poznać ...nazwijmy to różne rodzaje krzyży, oraz pomoże modelarzom w poprawnym malowaniu zgodnie z proporcjami poszczególne oznakowania ;)

http://www.samoloty.ow.pl/str318.htm
Awatar użytkownika
aple4
Posty: 55
Rejestracja: pt gru 28 2007, 15:24
Lokalizacja: Police

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aple4 »

Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 292
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 12

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

Ja oczywiście mogę nie mieć racji i chętnie poznam historię krzyża bałkańskiego, o ile taki jest.

Jeżeli chodzi o znak niemieckiego lotnictwa to jest to krzyż belkowy. Z formą bałkański spotkałem się w polskiej literaturze jakieś trzydzieści lat temu i ciągle to powraca. Jaca, czy spotkałeś się kiedykolwiek z określeniem 'krzyż bałkański' w literaturze niemieckojęzycznej? Z przyjemnością przyznam się do błędu, jeżeli pokażesz mi źródło powstania takiej nazwy i jeszcze przyczynę dla której Niemcy z niej zrezygnowali.

Być może mylę się jeszcze raz sugerując, że Niemcy zmieniając znak w 1918 roku z krzyża z wyciętymi ramionami na taki z prostymi jak skrzyżowane belki, nazwali go właśnie 'Balkenkreuz'.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
aple4
Posty: 55
Rejestracja: pt gru 28 2007, 15:24
Lokalizacja: Police

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aple4 »

Ale nie ma co się zabijać o nazwy. Istota rzeczy pozostaje ta sama :)
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 292
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 12

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

Jak tak to OK, kolego Gruszka4 ;-)

Poprawność terminologiczna ma wg mnie jednak przyszłość, szczególnie wobec pojawiających się w tym wątku tematów wykładni prawnej określonych przepisów.

Choć nadal sądzę, że nie ma to wiele wspólnego z tematem wątku, którym jest propagowanie sił zbrojnych najeźdźców poprzez publiczną prezentację modeli.
Awatar użytkownika
jaca_w2
Posty: 71
Rejestracja: czw gru 27 2007, 17:59
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaca_w2 »

No cóż .....w niemiecko języcznej literaturze się nie spotkałem bo nie czytam w tym języku. W anglojęzycznej spotkałem się z takim oto nazewnictwem- Black Balkan cross of Luftwaffe ...gdzie Balkan z angielskiego to Bałkański. Balk to oczywiście też belka...ale byłoby pisane z małej litery ...chyba
Ale jak tu już wszyscy zauważyli nie to jest tematem tego postu i mniejsza o większość jak to zwą.
Odnośnie tematu.
Nic nie mam przeciwko krzyzom , sfastykom i innym oznaczeniom o ile mają odwzorowywać historię a nie promować nazizm, faszyzm i inne "wierzenia"
Trzeba rozróżnić zafascynowanie ideologią a techniką i jej wiernym odwzorowaniem do którego większość modelarzy dąży.
ODPOWIEDZ