*[Relacja/Okręt] HNoMS Thor Heyerdahl - norweska fregata typu Nansen 1:200

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Dziś pracowałem nad modułami "kominów" - nie wiem czy to dobry termin. W każdym razie, chodzi o bloki czerpni powietrza i wyloty przewodów wydechowych.

Montaż jest dość nietypowy, ale w zasadzie skuteczny. Na początku wkleiłem przewody wydechowe w pokład:
Obrazek

Następnie nałożyłem na nie "pudełko" modułu rufowego:
Obrazek

Wzmacniając wcześniej wszystkie krawędzie przy pomocy pasków tektury:
Obrazek

Moduł na śródokręciu nie jest przyklejony, ale jak widać, styk z pokładem jest bardzo równy:
Obrazek

Przed wklejeniem przewodów w pokład powinienem zamknąć jed od góry siatkami zabezpieczającymi - ale zapomniałem. Na szczęście w tym wypadku nie ma to większego znaczenia.
Teraz będę pracował nad detalami: lampy, drabinki i relingi dookoła platformy "komina"
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Zamiast pracować nad detalami komina, postanowiłem zająć się falszburtą pokładu dziobowego. Zgodnie z instrukcją, ten element powinien zostać wykonany po pomoście, a przed kominami.

Jest to jeden z trudniejszych etapów (dla mnie) w tym modelu. Przyklejenie dwuwarstwowego elementu krawędzią do krawędzi poszycia wymagało nieco gimnastyki - kleiłem centymetr po centymetrze, tak by nie powstał uskok na krawędzi łączenia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mała rzecz, a cieszy ;-)
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1129
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 209

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Kurcze no. Może spróbujesz wkomponować tę falszburtę w burty? Niezbyt estetycznie to wygląda a przyglądając się oryginałowi nie widzę tam żadnego uskoku wymuszającego rozdzielenie burty na osobną falszburtę
Obrazek
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2286
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Popieram tow. Piotra, dołącz to do burty i tylko wewn. wyklejkę daj osobno, może na papier?? nie będzie takie grubaśne....
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

W świetle jako-tako dziennym wygląda to ok. Ale zgadzam się całkowicie z waszą opinią, że wyszła KISZKA :evil: niewiele mająca wspólnego z rzeczywistością... :-?

Element dołączę do burty, jutro wydrukuję i na sucho przymierzę.

Tyle energii psu w .... :devil1:

Grubaśnie powinno być. Ten element, jak i pozostałe falszburty mają górną krawędź dosyć szeroką, a te wokół nadbudówek - na kształt parapetu. A dodatkowo są tam trójkątne wzmocnienia wzdłuż falszburty (żebra), które nie wiem jak ugryźć, ze względu na ilość.

Obrazek
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2286
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Co ilość? TWARDYM TRZA BYĆ A NIE MIENTKIM :haha: Przecież on wogóle nie ma detali, więc jak zrobisz mu 200 wzmocnień do falszburt to będzie w sam raz :haha:
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Szydercza Gała pisze: zrobisz mu 200 wzmocnień do falszburt to będzie w sam raz :haha:
Ała :cry:
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Musztarda po obiedzie.

Nie mniej jednak zmodyfikowane poszycie burty wydrukowałem i przypasowałem je do istniejącego. Po kilku chwilach kształtowania różnej średnicy metalowymi prętami uzyskałem taki kształt:
Obrazek

Wszelkie znaki na morzu i niebie wskazują, że tak przygotowane poszycie pasuje, ale trudno było by przykleić je tylko do wręg - podposzycie w postaci tektury jest w zasadzie niezbędne.

Tutaj foto ogólne modelu. Wciąż walczę z detalami, w chwili obecnej przykleiłem 20 z 27 zaplanowanych na tę sekwencję lamp (nie widać na foto, tak samo jak lewoburtowej śruby, którą właśnie naprawiam ;-) ).
Obrazek
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2286
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Chromolisz, podeślij mi dziobową sekcję szkieletu i burtę, a udowodnię Ci że da sie to zrobic bez żadnych wynalazkowych podposzyć
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Podczas gdy Gała próbuje udowodnić że się mylę (nie uda mu się!) ja zająłem się detalami komina. Zacząłem od lamp - błąd - bo połowę poodrywałem w czasie walki z relingami.
Słupki relingów wykonałem z drutu 0.2mm. Linki na prawej burcie wykonałem z nitki wyprutej z rajstop małżonki ;-) ale efekt raczej mierny. Wobec tego, następne wykonałem z żyłki 0.165mm - ale i tak jest zbyt gruba. Efekt końcowy oceniam na słaby, naciągnięcie żyłki przy pomocy lutownicy nie jest takie łatwe jak to sobie wyobrażałem.

Obrazek

Obrazek

Na relingi na dziobie wykorzystam żyłkę 0.10mm, już zamówioną.
ODPOWIEDZ