"Strażak-3" czyli relacja z doskoku

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

antenka pierwszoligowa
yachcik2
Posty: 204
Rejestracja: śr wrz 21 2005, 10:05
Lokalizacja: Toruń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yachcik2 »

Bry!

Taaaa.....antenka jak się patrzy....
pozdrawiam - Sail
Awatar użytkownika
irimi
Posty: 291
Rejestracja: ndz kwie 17 2005, 22:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irimi »

Szybko: powalczyłem nieco z relingiem wieży, wcześniej uzupałniając kabelki elektryczne (ostatnia fotka). Głowiłem się jak ten reling zrobić i w końcu spróbowałem pokombinować z rodzajem "szablonu-uchwytu", bo z uwagi na potrzebne kąty i grubości prętów, a w niektórych miejscach linek relingu, trudno byłoby jakoś inaczej. Pierwsza próba zakończyła się fiaskiem, druga nieco lepiej:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Powalczę jeszcze z luzem prętów (jesli da radę). Reling nie jest jeszcze przyklejony, zobaczymy, czy ostatecznie się nada... :-?
Cierpliwość łyżką dół wykopie.

"It's not a race, it's a journey..." RUSH, Out of the cradle
Awatar użytkownika
qbat
Posty: 64
Rejestracja: czw lip 24 2003, 19:46
Lokalizacja: Warszawa
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: qbat »

Irimi, kawał dobrej roboty. :spoko: Próbowałem podobny szablon zrobić przy mojej Warszawie, ale efekt nie jest nawet w połowie tak dobry, jak u Ciebie.
Przyczepie się :twisted: : mam wrażenie, że zielonym wyjechałeś trochę przy zejściówce-boczne powierzchnie (ostatnia fotka).
Pozdrawiam,
Qbat

Gotowe:
ORP Warszawa
W Warsztacie:
P51B Mustang
Awatar użytkownika
irimi
Posty: 291
Rejestracja: ndz kwie 17 2005, 22:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irimi »

qbat pisze:...mam wrażenie, że zielonym wyjechałeś trochę przy zejściówce-boczne powierzchnie (ostatnia fotka).
Fakt. W sumie elementy jeszcze nie są całkowicie skończone, więc poprawię. Dzięki.
Nadal zastanawiam się nad relingiem. Może na pręty nośne lepszy byłby jakiś sztywniejszy drut? Np. ze spinaczy? Pewnie wówczas łatwiej byłoby napiąć te cieńsze... Musiałbym zacząć pracę od zera...
Cierpliwość łyżką dół wykopie.

"It's not a race, it's a journey..." RUSH, Out of the cradle
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Witaj.

Wieza prezentuje sie bardzo efektownie, gratuluje. Co do relingu to mam pewne spostrzezenia. Pytasz czy zastosowanie drutu stalowego byloby lepsze, otoz wydaje mi sie ze nie ma to znaczenia. Kazda proba naciagania cienkiego drutu nie przyniesie pozadanego efektu.

Sugerowal bym uprzednio prosty i naciagniety drut (z jednej strony przymocowany np do imadelka i wyciagany az do momentu toz przed zerwaniem) formowac "na boku" i giac go na grubszym drucie nadajac mu pozadany kat zgiecia. Jednym slowem najpierw go uformowac i przyklic niz probowac naciagac na istniejacych slupkach.

Tak tylko se gadam zyczac powodzenia i wytrwalosci. :D
Awatar użytkownika
irimi
Posty: 291
Rejestracja: ndz kwie 17 2005, 22:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irimi »

Metalmic pisze:Sugerowal bym uprzednio prosty i naciagniety drut (z jednej strony przymocowany np do imadelka i wyciagany az do momentu toz przed zerwaniem) formowac "na boku" i giac go na grubszym drucie nadajac mu pozadany kat zgiecia. Jednym slowem najpierw go uformowac i przyklic niz probowac naciagac na istniejacych slupkach...
Raczej jednak nie miedziany, a jakiś inny? Bb boję się, że nawet tak przygotowany drucik miedziany nie będzie trzymał kształtu, bo jest baaardzo cienki i każde dotknięcie... Zastanawiałem się też nad przyklejaniem osobnych fragmentów. Ale ciągle wychodzi mi, że ten cienki drucik musiałby być bardzo sztywny, bo nie odginał się przy byle sile...
No nic... Po przyklejeniu relingu postaram się lekko "ponaciągać" całość. Zobaczymy z jakim skutkiem... Przy otrzymaniu tragicznych rezultatów, najwyżej trzeba będzie dziubać od nowa... :mrgreen: W tej chwili reling wieży czeka odpoczynek.

Wieża wymaga jeszcze wykonania całkiem sporej ilości detali. W formie w jakiej jest, trudno na niej pracować. Przykleić jej do nadbudówki też jeszcze nie mogę, bo będzie przeszkadzała np. przy wykonaniu relingu na górnym poładzie sterówki. Podpatrując zatem forum (ukłony dla Wujka Andrzeja) zrobiłem dla wieży mały stojak, który tymczasowo pownien ułatwić robotę:
Obrazek
Cierpliwość łyżką dół wykopie.

"It's not a race, it's a journey..." RUSH, Out of the cradle
Awatar użytkownika
irimi
Posty: 291
Rejestracja: ndz kwie 17 2005, 22:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irimi »

Na uczelni nareszcie spokój, treningi się skończyły, mistrzostwa też już w fazie finałowej, zatem mam wreszcie nieco czasu dla "Strażaka". Co prawda sporo tracę go jeszcze na Wielką Pętlę, ale czas pociągnąć prace przy modelu...

Uporałem się z relingiem wieży. Wpadłem na pomysł, by do wykonania stalowych linek użyć starej metody, jeszcze z modeli platykowych, a mianowicie nitek z damskich rajstop. Są elastyczne, zatem nie zwieszają się, dają posmak "struktury" linki stalowej i mają właściwy kolor. Zerwałem zatem miedziane druciki i ponaciągałem nowe linki.
Uzupełniłem też wg planów detale relingu o wzmocnienia (które w międzyczasie poprawiłem) i inne drobiazgi:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ponieważ nie miałem za bardzo miejsca na przechowywanie gotowej nadbudówki, a kurz zaczął robić swoje, zrobiłem pudełko, by gotowe elementy nie traciły na jakości. Żeby przez przypadek ktoś go nie wyrzucił (zdarza się to forumowiczom ;-) ) zrobiłem wzierniki z dekli od pudełek na surówki warzywne :mrgreen: Wygląda może zabawnie, ale spełnia dobrze swoją rolę i o to chodzi...
Obrazek
Jak widać mam już gablotę do "Strażaka", którą zamówiłem przy okazji zamawiania gabloty do "Vanguarda". Dzieki temu kadłub nie kurzy się i codzień przypomina "zrób mnie wreszcie" ;-) :mrgreen:
Obrazek
Cierpliwość łyżką dół wykopie.

"It's not a race, it's a journey..." RUSH, Out of the cradle
yachcik2
Posty: 204
Rejestracja: śr wrz 21 2005, 10:05
Lokalizacja: Toruń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yachcik2 »

Bry!

Taaaa.....sesja nareszcie się kończy.....uffff
Nie no, maszt prima sort! Buduj, buduj bom wyposażył się w plany Strażaka, już je przeskalowałem i po Swiatagorze staję w szranki!
pozdrawiam - Sail
Awatar użytkownika
irimi
Posty: 291
Rejestracja: ndz kwie 17 2005, 22:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irimi »

No, tom bardzo ciekaw Twojego "Strażaka"! :D

Jakoś przyznam weny brak ostatnio i troche rodzinnych kłopotów odebrało mi z lekka chęci do roboty :-? , ale może jakoś w końcu siendę konkretniej do modelu.
Cały czas też kombinuję jak wykonać wiarygodne armatki wodne...
Cierpliwość łyżką dół wykopie.

"It's not a race, it's a journey..." RUSH, Out of the cradle
ODPOWIEDZ