*[Relacja/Samochód] Jelcz 272 MEX - MPK Łódź

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Jacobie, jestem zmuszon odpowiedzieć Ci tutaj, ponieważ nie wolno mi wysyłać prywatnych wiadomości z powodu niskiego stanu licznika wpisów na forum.

Zacznę od wyjaśnienia różnicy w długości tablic. W latach 1956-1976 używane były tablice z numerami dwuliterowymi, z literami początkowo tylko po lewej stronie. To były te krótsze tablice. W roku 1964, w obawie przed wyczerpaniem się numerów, dodano układ z literami na końcu (np. 71·31-IB) i umożliwiono stosowanie tablicy dwurzędowej (tak się to oficjalnie nazywało) z tyłu w przypadkach uzasadnionych budową pojazdu. W roku 1976, po zmianie podziału administracyjnego, wprowadzono dłuższe tablice z trzema literami na początku numeru. Były one, oczywiście, dłuższe, a dwurzędowa wersja istniała od początku i była przez rozporządzenie zalecana domyślnie wszystkim samochodom. LDF 356B to właśnie taka nowsza tablica. Według wortalu PTR tylna też była jednorzędowa, a przynajmniej nie wiadomo nic na temat tego, by była dwurzędowa. Umieszczanie tablicy jednorzędowej z tyłu było kłopotliwe i nie wyglądało za dobrze, ale w Gdańsku było praktykowane, więc i w Łodzi mogło być. W skali 1:25 Twoje tablice powinny mieć wymiary 20,8×4,8 mm. W jakim formacie rysunek mogę Ci wysłać?
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

A tutaj niespodzianka z tylną tablicą:
http://phototrans.pl/14,249007,0,Jelcz_ ... _732Y.html
;-)
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

LDF prywatne (bez litery na końcu) były dwurzędowe, ale to nie to samo, co LDF państwowe – tempo wydawania państwowych różniło się od prywatnych. Zawsze można wykonać dwie tablice jednorzędowe i jedną dwurzędową, a po ustaleniu tego podmienić tablicę w modelu.
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć.
Na wstępie pięknie dziękuję arklas za bardzo wyczerpującą podpowiedź i stronę z tablicami. Dzięki także kierowniku za podlinkowane zdjęcie i przesłankę do wyboru wariantu tablicy. Wykonanie blach zaplanowałem sobie na sam koniec budowy - takie symboliczne "oddanie autobusu do eksploatacji", ale problemu formatu tylnej tablicy byłem świadomy. Uzbierałem ile mogłem zdjęć z sieci i z różnych publikacji, włączając w to film "Daleko od szosy" - kultowy obraz Łodzi lat 70-tych. Na większości zdjęć MEX'ów (a jest ich dostępnych raczej niewiele) są rejestracje starszej wersji tj. numery+litery. Mój bus LDF 356B ma pochodzić z początku lat 80-tych i nie mam zdjęć ogórkowych zadków z tego okresu - przynajmniej ja do nich nie dotarłem. I tu mały pat, sprawa do przemyślenia, ale jest jeszcze nieco czasu do namysłu. Zatem raz jeszcze Wam dziękuję, bardzo się cieszę z Waszego odzewu.

To teraz drobna aktualizacja robót warsztatowych. Doszło kilka elementów, które niedługo znikną w czeluściach wnętrza autobusu.

Obrazek

Obrazek

Poręcze sufitowe, te dłuższe z konieczności upychania ich przez okna i drzwi są dzielone i zostaną zmontowane na miejscu oraz charakterystyczna przesłona przeciwsłoneczna (oglądając prawdziwą byłem pod wrażeniem elegancji i stylu tego przedmiotu) i jeszcze taki ee....dynks, którego przeznaczenia nie jestem pewien. Widać ten element na dwóch niewyraźnych zdjęciach tutaj. Jest umieszczony nad przednią szybą na wprost siedzenia pasażera. Różne pomysły przychodzą mi do głowy, ale może ktoś wie do czego to mogło służyć?

To na razie!
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Oto tablice dla Ciebie. Przygotowałem obie wersje w razie czego. Specjalnie uczyniłem je takie duże, żebyś mógł zrobić wypukłe cyfry (w skali powinny wystawać na 0,1 mm, ale 0,3 – papier 90 g – też ujdzie).

Obrazek

Wymiary w skali (milimetry):
jednorzędowa – 20,8×4,8
dwurzędowa – 11,6×9,2
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2150
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

arklas pisze:...w skali powinny wystawać na 0,1 mm, ale 0,3 – papier 90 g – też ujdzie...
To chyba jakieś nieporozumienie – papier 80 gm² ma około 0,1 mm grubości...
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Racja. Pomyliłem gramatury.
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Dzięki arklas, świetnie się prezentują. Wątpię, czy moje umiejętności pozwolą mi na zrobienie ich wypukłych ale widzę, że sam na pewno bym tak tych czcionek graficznie nie dopieścił. Jeśli możesz napisać, jak od kuchni wyglądało przygotowanie tych numerów rejestracyjnych (program, źródło formatu czcionki itp.).
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Tę czcionkę stworzyłem kilka lat temu. A to było tak: rozporządzenie dotyczące białych tablic, linijka i prawdziwe czarne tablice (posiadam sporo) z literami A, M i W, które na białych są nieco inne. Kształty rysowałem w Photoshopie i trasowałem (zamieniałem na grafikę wektorową) w Font Creatorze, gdzie też ustalałem domyślne odstępy, przypisanie znaków do klawiszy i różne inne wartości. Dziś to wszystko robiłbym w CorelDRAW, unikając dziwnych zniekształceń na rogach, a w Font Creatorze tylko tworzył TTF. Chociaż te zniekształcenia są tak małe, że przeciętny obywatel nawet z bliska ich nie zauważy. Niedługo będę musiał narysować tę czcionkę od nowa, już nowym sposobem, i rozszerzyć ją o kroje motocyklowe i motorowerowe. Mam też w zanadrzu sporo krojów z wcześniejszych polskich tablic, coś z zachodnioniemieckich i trochę z włoskich.
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć.
Dziś garść zdjęć wnętrza z zamontowanymi już drobiazgami. W zasadzie kabina autobusu jakby skończona, oczywiście pozostają jeszcze drzwi pneumatyczne i uchwyty pokryw dachowych. Znów dziwne kadry, ale za to udało mi się jakoś wczołgać do środka i coś tam sfotografować. Małe, srebrne, pudełka widoczne na słupkach to niby kasowniki, przynajmniej taką mam nadzieję.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dobranoc.
ODPOWIEDZ