ORP Wicher - 1:100 [relacja z budowy]

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1100
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Witam wszystkich!

Znowu było trochę przerwy ale ta na szczęście wynikała z wyjazdu z rodzinką do Krynicy, spacery, basen a nawet narty (z czuciem i bez szaleństw). Mimo wszystko dłubałem przy włazach oraz przy wentylatorach. Poniżej efekty.

Wentylatory w technice plastik, karton, cyjanoglut i następnie popaćkane farbą dla kontroli.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony pn maja 30 2005, 2:18 przez jhradca, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Czesc Ihradco !

No nareszcie !!! Klocki poskladane w calosc. Chociaz tylko tymczasowo, a i tak wyglada SUPER!!! :cool:

Ihradco ! Czy nawiewnik umieszczony za kominem bedzie mial charakterystyczne wybrzuszenie, w gornej czesci, od tylu? Czy zostanie tak jak widac?
I jeszcze jedno. Wydaje mi sie, ze siateczka , ktora wkleiles w wentylatory jest zbyt gleboko. Mysle, ze powinna byc na plaszczyznie sciany albo wrecz na zewnatrz, i dopiero wtedy ramka. Moge sie jednak mylic. Moze to tylko cien na zdjeciu powoduje takie zludzienie. :roll:

Cikaw jestem jak przebiegaja poprawki na dziobie. :tuptup:

Pozdrowienia!!!
Piotr
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

pięknie, śledzę regularnie tą relacje i nie mogę wyjść z podziwu. Super, taki "goły" model i już rewelka. A gdy dojdzie drobnica... Aż strach się bać!
jhradca, ile już litrów cyjanopanu już zużyłes? :D
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1100
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Rutek! Masz zupełną rację co do siateczki. Powinna być w linii ze ścianką. Niestety w czasie przylepiania wentylatora do nadbudówki się mi wgniotła. Przylepianie od zewnątrz nie wyszło idealnie, właśnie w dolnej części jest minimalnie cofnięta. Poprawię to porzez lekkie spolerowanie ścianki, to wystarczy po w realu cofnięcie ma 0,3 mm. Dziób poprawiony, jeszcze tylko sam dzióbek, który się troszkę zmieni (wielkość) w prównaniu do poprzedniego (teraz mam zdjęcia z monografii).

Kemot! Nie wiem dokładnie ile poszło cyjanogluta. Dużo. Bardzo dużo. Myślę, że zużyłem ok. 25 opakowań cyjanopanu, kropelki itp. To największy koszt modelu ;-). Można było mniej, ale wiele rzeczy przerabiałem, poprawiałem, czasem kilkakrotnie a to jednak jest dość duży model (1,07 m), w niekórych miejscach mogłem użyć arkuszy plastiku, bo tak by było lepiej (gładszy, sztywniejszy, nadający sie do obróbki bez cjanoglutowania), ale chciałem, aby to był w jak największym stopniu jednak model kartonowy. Stąd też plastik używam tam, gdzie walka z kartonem i tekturą nie jest warta poświęconego czasu lub gdy uzyskanie odpowiedniego efektu byłoby dość trudne.
Kopciu
Posty: 86
Rejestracja: ndz sty 02 2005, 14:26
Lokalizacja: Dębica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kopciu »

Mam do Ciebie gorącą prośbę jhradco.
Mógłbyś wrzucić fotkę całości,bez względu na trwające przeróbki kadłuba?
Pozdrawiam<<kopciu>>
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1100
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Na wyraźne życzenie Kopcia.

ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony pn maja 30 2005, 1:59 przez jhradca, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Bardzo mila niespodzianka na koniec dnia. :D Chyba nie tylko dla Kopcia.
Wyglada po prostu SUPER z kazdej strony.
Jhradco ! Pozwole sobie ponowic pytanie o ksztalt nawiewnika. Czy bedziesz dorabial tam jeszcze to zaokraglenie od tylu? Chyba ze ten ksztalt jest juz taki jaki powinien byc, i tylko jakies zludzenie optyczne wkradlo sie do zdjecia. :roll:

Pozdrawiam !
Piotr
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1100
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Rutek! Przepraszam, że nieodpowiedziałem wcześniej, jakoś mi umkneła sprawa nawiewników. One mają lekkie wybrzuszenie w tylnej części. Jest nieco mniejsze niż w planach i będzie powiększone, z tym że obecne jest mało widoczne bo zrobiłem zbyt łagodne przejście z dolnej części. Właśnie ze względu na konieczność poprawki nie wklejałem jeszcze uchwytów i innych detali nawiewników.

Pozdrawiam wszystkich.

Walka z wentylatorami trwa i już niedługo kolejne zdjęcia.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Ihradco ! Nie ma za co.
Pytalem o nawiewniki, poniewaz wiem jakiej metody uzywasz do budowy modelu. Do poprawek zapewne stosujesz ten sam system. Cjanoglut i szlifowanie to efektywna metoda, ale trujaca ze wzgledu na toksycznosc tego kleju. :kiler: Zarowno opary kleju jak i pyl ze szlifowania. W zasadzie powinno stosowac sie maske z pochlaniaczem przy takiej pracy. A zwlaszcza Ty jako nurkujacy kolarz ;-) powinienes dbac o pluca.

Jest jeszcze inna sprawdzona metoda warta przemyslenia. :idea:
Jest to metoda stosowana z powodzieniem przy budowie czesci zawierajacych okragle plaszczyzny z kula wlacznie.
Jezeli zdecydujesz sie na ta metode, potrzebny bedzie model , wzor tej czesci np. (nawiewnik) zrobiony z drewnianego klocka. Po dokladnym wyszlifowaniu ,nacierasz go dokladnie woskiem. Mozna tez uzyc zproszkowana parafine ze swieczki, a nastepnie calosc rozgrzac w kuchence mikrofalowej, przez okolo jedna minute. Tak przygotowany wzornik owijasz paskami papieru namoczonymi wczesniej w kleju do papieru. Paski papieru ukladasz warstwami biegnacymi w przeciwnych kierunkach, np. na krzyz. Nakladasz tyle warstw ile uznasz za stosowne. Po wyschnieciu, roscinasz taka papierowo klejowa skorupke na dwie polowy, zdejmujesz delikatnie z wzornika i gotowe. Nalezy teraz skleic te dwie polowki razem i masz gotowy nawiewnik. Wzornik wykorzystujesz oczywiscie ponownie. Mozesz tym sposobem naprodukowac dowolna ilosc identycznie wygladajacych czesci. Wszystko jest w dalszym ciagu z papieru, i zdrowie zaoszczedzone. :D

Pozdrawiam !!!
Piotr.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1100
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Witam wszystkich!

Cdn wentylatorów. Na razie brak klamek włazów oraz zaworów. Dopiero na zdjęciu zobaczyłem, że trochę muszę poprawić wokół ramek na siatkach wentylatorów.

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony pn maja 30 2005, 1:43 przez jhradca, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ