[R/G] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 865

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tempest pisze: wt cze 06 2023, 20:07 Ale czy nie ma znaczenia to, który pierwszy jest sklejany ?
Jak elementy są takie same to nie.
Tempest pisze: wt cze 06 2023, 20:07 Mój egzemplarz Hawka w malowaniu Vichy pozostawię więc jako egzemplarz ... do oglądania
Jestem jak najdalszy od tego, by próbować wpływać na czyjekolwiek decyzje o nie klejeniu danego modelu. Można nawet powołać stosowną komisję w tym celu :haha:
Ja lubię składać modele z kartonu. Różne. Lepsze, gorsze, te o których mówią/piszą, że niesklejalne :lol:
Ale faktem jest, że karton w tym egzemplarzu Hawka nawiązuje do niechlubnych tradycji MM-a z przed lat. Więc jeśli szukasz alibi dla nie klejenia tego modelu, to udzielam :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3275
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

GK pisze:...to udzielam
A więc ... odłożony ... do oglądania tylko :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1100
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Ciekawe kto miałby się znajdować w takiej komisji 🤔? Sami mistrzowie czy sami dyletanci ? I najważniejsze kto by ich wyznacza i w czyim interesie ? Modelarzy czy wydawnictw 🙄?
Niezależnie od powyższego ja najbardziej lubię jak Grzegorz ma problemy w budowie modelu a właściwie to te "momenty" gdy je pokonuje. Czyli z mojego punktu widzenia nienajlepsze modele muszą być !
Czekam na Kingfishera albo jeszcze lepiej Ducka w Twoim wykonaniu.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 865

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Jarek. Materiały do Kingfishera mam zgromadzone. Dodatki kupione. Analizowałem już co i jak. Model czeka. Na impuls :haha:
Jednak Duck, jako niesklejalny, bardziej rozpala wyobraźnię :haha:. Niestety nie mam tego modelu, a jest słabo dostępny :( . Nie chce ktoś sprzedać ? ;-) Najlepiej dwóch :D
Po co kleić jakiegoś idealnego AH, jak można się pobawić i pomarudzić ;-)
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1100
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Mam dwa. Ale ten samolot jest moim ulubionym po oglądnięciu " Prywatnej wojny Murphy'ego" i liczyłem, że Twoje zmagania mogłyby pokazać czy i jak można go skleić. Chociaż być może zdecyduję się na zrobienie go na sposób Jacoba a wtedy oddam Ci przynajmnej jeden egzeplarz.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1100
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

https://www.kartonbau.de/forum/thema/41 ... n-modelik/ tu jest relacja ze sklejonego "niesklejalnego".
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 865

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Jarek, celowo, socjotechnicznie pobudzasz apetyt :haha:
Kaczka ma potencjał. Bez dwuznaczności :haha: :haha:
Teraz to już powziąłem wątpliwość, czy go gdzieś nie mam. Muszę przejrzeć stosy. Raczej nie, ale coś mi się znajome nity wydają :roll:

Tymczasem w Mohawku.
Przesunąłem wręgę statecznika pionowego o 0,5 mm do przodu:

Obrazek

Statecznik przyklejony w liniach zaznaczonych na kadłubie:

Obrazek

Składanie stateczników poziomych:

Obrazek

Przymiarka statecznika do kadłuba. Otrzymałem taką oto kupę:

Obrazek

Dla poprawy humoru przyłożyłem oprofilowanie:

Obrazek

Zatem przycinanie stateczników, aby dopasować je do kadłuba. Z prawej przycięty, z lewej jeszcze nie - dla pokazania różnicy w kształcie:

Obrazek

I to samo z dołu, tyle, że przycięty jest z lewej:

Obrazek

A ostatecznie jeszcze odciąłem paski na 0,5 mm, żeby oprofilowania zakryły jak najwięcej białego pola.

Stateczniki przyklejone:

Obrazek

Trzy zdjęcia pokazujące co udało się uzyskać i jakie sOM problemy. Po przyklejeniu dostępnych w wycinance oprofilowań uzyskałem:
1. trójkątną szparę między dolnym i górnym oprofilowaniem (wstawi się klin)
2. Dziurę w kształcie półksiężyca, pomiędzy statecznikiem pionowym a oprofilowanie (zaklei się). Tak jakby miejsce przyklejenia statecznika pionowego było cofnięte o 2 mm do tyłu, albo oprofilowania źle wykrojone.
3. Niewielkie wystające białe pola (tylko dzięki skróceniu stateczników poziomych)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po zastosowaniu "środków zaradczych" w postaci dwóch trójkątnych klinów, półksiężyca i retuszu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I najszerszy dostępny plan na stole roboczym i niebieskim kartoniku, bez prezentacji wszechobecnego dookoła bajzlu:

Obrazek

;-)
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 865

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Ogon umęczony.
Dosłownie.
Projekt ogona jest dziwny. Niedopracowany jakiś. Nie wiadomo jak pozycjonować elementy względem siebie :(
Żeby przykleić za wąskie oprofilowania tak, by zakryły białe pola poświęciłem ich kształt. przez co są za mało wklęsłe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tym samym zostały do zrobienia detale. I owiewki kabin. Brrrr.........
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1100
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Na drugim zdjęciu widać szparkę przy styku krawędzi natarcia statecznika z oprofilowaniem łączącym kadłub ze statecznikiem poziomym. Będziesz to maskował ? Wikol i retusz ? Mini klin ?
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 865

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

jhradca pisze: sob cze 10 2023, 10:55 Na drugim zdjęciu widać szparkę przy styku krawędzi natarcia statecznika z oprofilowaniem łączącym kadłub ze statecznikiem poziomym. Będziesz to maskował ? Wikol i retusz ? Mini klin ?
Zoooooooom.
Jarek - Sokole Oko ;-)

Obrazek

Wygląda jakby się nie dokleiło. Namoczę rożek wodą i docisnę kulką. Może i wikol.

Hawk dostał lotki. Kształt stał się "pełniejszy".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wydaje mi się, że element do zrobienia lotki powinien być "głębszy" jakieś 1 - 1,5 mm. Wydaje mi się też, że krawędź skrzydła w miejscu lotek uformowałem, tak jak przewidział autor. Lotka ma przekrój "trójkątny". A mimo to musiałem domalować kokardę. Ponadto szpara na dole jest dość szeroka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I korzystając z okazji - oba na raz. Mimo wszystko lubię te samolociki.

Obrazek

Obrazek

Muszę zrobić solidną inwentaryzację w mojej makulaturze. Przeglądałem dziś pudła z modelami i różnościami. Ducka nie znalazłem, ale za to znalazłem owiewkę kabiny do Mohawka i kompletny szkielet wycinany laserem :haha:. Nie pamiętam, żebym je kupował :haha: No ale nie ma innej możliwości, żeby znalazły się w moim pudle. Czas zmienić leki :haha:

Reflektuje ktoś na laserowy zestaw do Mohawka? Nówka nie śmigana. Igła. Niemiec płakał jak sprzedawał. Itp. Oddam za koszt wysyłki. Mi się już do niczego nie przyda. No chyba, że na rozpałkę ;-)
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ