Model na telewizor - czyli Px48

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Przy malowaniu pędzlem skorzystaj z rad Wujka Andrzeja.
Jak to wychodzi zobaczysz tutaj:
viewtopic.php?t=6302&start=0

Mój aerograf kosztował około 100 złotych. Sprężarkę zrobiłem sam, wykorzystując element starej lodówki ;-)
Awatar użytkownika
ALEXANDR
Posty: 22
Rejestracja: ndz maja 13 2007, 15:45

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ALEXANDR »

Witam ponownie :D
Tym razem chciałbym Pana zapytać, którędy(na ramie) ma prowadzić element układu hamulcowego zaznaczony na poniższym zdjęciu(pręt Wz. VI):
Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Witaj Alexandr!
Niestety - odkryłeś błąd w wycinance :oops: Nie wiem dlaczego zaznaczenie otworu zniknęło.
Jeżeli masz odpowiednie narzędzie wywierć otwór w miejscu wskazanym na rysunku. Jeżeli to trudne to można cały fragment wyciąć ostrym nożykiem, dorobić część na kształt obudowy łożyska - lub po prostu zwinąć tulejkę i dokleić do ramy razem z wałkiem hamulcowym.

Obrazek
Awatar użytkownika
ALEXANDR
Posty: 22
Rejestracja: ndz maja 13 2007, 15:45

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ALEXANDR »

Jakiś mały błąd pojawi się zawsze. :)
Chyba zdecyduję się dla trzeciej możliwości-wygląda najłatwiej i nie grozi zniszczenie ramy parowozu :cool:
Dzięki za radę i pozdrawiam.
Max
Posty: 5
Rejestracja: śr gru 17 2008, 19:51

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Max »

Model przepiękny, tylko dwie rzeczy rażą w oczy:
-Zbieralnik, zbiorniki klejone z trójkątów, nie wyoblone, w rzeczywistości, tłoczone na prasie, nigdy tak nie wyglądają(zauważyłem to również na innych twoich modelach)
-Stożkowate lustro w reflektorach zamiast kulistego, co do tego to za parę złotych zamów sobie matryce do tłoczenia u tokarza, a każdy twój PKP-owski model będzie wyglądać o wiele lepiej....
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

A mnie Max razi co innego niż :

... klejone z trójkątów, nie wyoblone, w rzeczywistości, tłoczone na prasie, nigdy tak nie wyglądają .
Lub :
... Stożkowate lustro w reflektorach zamiast kulistego, co do tego to za parę złotych zamów sobie matryce do tłoczenia u tokarza .

Mnie razi Twoja ( tak domniemam ) nieznajomość modeli kartonowych .
Obłości na końcach zbiorników to elementy klejone z trójkątów ? Naprawdę ?
Tłoczenie lustra reflektora przy pomocy matrycy ( jeśli masz takie urządzenie to pokaż ) ? Pomijając koszty , chciałbym zobaczyć efekty takiego tłoczenia papieru ... jestem tym pomysłem zaintrygowany .
Mógłbyś Max zademonstrować ? Jakieś zdjęcia poparte opisem mile by były widziane .
Może przy okazji jakiś kawałek modelu , w debiucie Kartonworkowym , byłbyś uprzejmy pokazać .

Sporo już wiem o kształtowaniu papieru ale człowiek się uczy całe życie ... więc i może ja się czegoś nowego i niespotykanego dotychczas nauczę .

Ach ... zapomniałem się przywitać na Forum więc to teraz czynię . Wujek witający .
Ostatnio zmieniony śr gru 17 2008, 21:37 przez Wujek Andrzej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Witaj na forum modelarzy kartonowych!
Kilka słów wyjaśnienia:

nie mam najmniejszego problemu z wytłoczeniem denek czy odbłyśników - ale taka jest moja rola, że MUSZĘ wykonać te elementy z płaskiego kawałka papieru, nie stosując tłoczenia.

I jeszcze jedno: kiedy wklejam do reflektora kuleczkę, imitującą żarówkę - w środku nie ma ona (o zgrozo) żarnika !
Max
Posty: 5
Rejestracja: śr gru 17 2008, 19:51

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Max »

Witam, przepraszam, za krytykę, nie miałem na celu nikogo obrażać...(to tylko moje subiektywne odczucia ;))
Cóż nie zajmuję się modelami kartonowymi, a realistycznymi, dla mnie liczy się efekt a nie materiał, mimo to myślę, że denka zbiorników można by wykonać obtaczając papier nasączony CA. Co do luster to racja, miałem na myśli folię, nie karton, a co do kosztów to naprawdę jest to parę złotych. Nie przesadzajmy żarnika przecież i tak nikt by nie zauważył. ;)
Pomijając te dwa fakty, to model bardzo mi się podoba(jak już wcześniej napisałem), tym bardziej, że wyjeździłem trochę kilometrów na tych maszynach.
Życzę dalszych sukcesów, z chęcią zobaczę inne prace kierownika, bo te które są na forum, bardzo mi się podobają.

P.S.
Nie atakujcie mnie tak, nie znam zasad panujących w modelach kartonowych, znam się tylko trochę na modelarstwie i kolei, wszak dopiero co wstąpiłem na forum.
piotrekjjj
Posty: 39
Rejestracja: pn wrz 10 2007, 17:34
Lokalizacja: Sosnowiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotrekjjj »

Ach tam, kierowniku się przejmujesz...
Zawsze są tacy, którym brak najmniejszej śrubki to zbrodnia.
Tylko że ich modeli kiedykolwiek zobaczyć jakoś nie można.
Skończony - Px29, Pt47, Py27
W budowie - Od2
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

No to teraz Max ... podpadłeś dokładnie .

" ... Cóż nie zajmuję się modelami kartonowymi, a realistycznymi ... "

Jeżeli uważasz że albo modele są realistyczne albo kartonowe to chyba Forum Ci się pomyliło !

Piszę to dlatego że uważam iż wiele modeli kartonowych jest bardziej realistycznych od tych najbardziej realistycznych wśród realistycznych .
Uwazam także że wykonanie realistycznego modelu kartonowego jest o niebo , ba o dwa albo trzy nieba , trudniejsze od innych .

Pozdrawiam chłodno . Wujek .
ODPOWIEDZ