*[Relacja/Okręt] USS Lexington z GPM - do 3 razy sztuka

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

... upłynął kolejny tydzień.

Zakłady zbrojeniowe wykonały częściowo swoje zadanie i dostarczyły 4 działa 203 mm. Od razu dodam,że lufy są kupione.

Obrazek
Obrazek

Zostały one przymocowane do pokładu tak aby mogły się obracać. Tak wygląda Lex z artylerią główną :

Obrazek
Obrazek

Pokusiłem się też o próbne wykonanie "morza" po którym będzie pływał model w gablocie. Aby się przekonać jak wygląda w rzeczywistości pomalowałem farbą jaką miałem w domu czyli akryl w sprayu w takim oto kolorze. Jeżeli chodzi o strukturę to myślę, że jest ok, ale nad kolorami na pewno trzeba jeszcze popracować.

Obrazek
Obrazek

Proszę o opinie czy tak może wyglądać morze. Wykonane jest najprostszą metodą na jaką wpadłem. Kolejne wersje spróbuję wykonać z masy papierowej, a jednocześnie będę dopieszczał aktualny sposób.

Czas przypilnować pracowników w zakładzie zbrojeniowym. W końcu pracują teraz nad 12 szt działek 127mm.

Pozdrawiam !!!
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Krystian S
Posty: 35
Rejestracja: wt wrz 04 2007, 15:28
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krystian S »

Oglądam twoją relacje od początku i muszę powiedzieć, że całkiem fajnie ci on wychodzi.

Ale te morze to mi się nie podoba. tu masz pokazane jak krok po kroku zrobić super morze, a to skala 1:700, w twoim przypadku wystarczy tylko trochę większe fale
Ostatnio zmieniony ndz sty 20 2008, 14:04 przez Krystian S, łącznie zmieniany 2 razy.
Wacek
Posty: 69
Rejestracja: pn cze 21 2004, 21:03
Lokalizacja: Skoczów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wacek »

A mógłbyś napisać nieco o zrobieniu samej faktury „wody”?
Wygląda nieźle, tyle tylko że jest pasuje do okrętu który stoi. W związku z tym nie będziesz mógł ustawiać na pokładzie operacji lotniczych.
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

Witam serdecznie!

Krystian S- rzeczywiście tak wyglądające morze robi wrażenie, ale jeżeli obejrzysz poniższe zdjęcia to się przekonasz, że za bardzo nie mam możliwości aż takiej prezentacji. Jestem ograniczony wielkością modelu i gabloty, ale korci mnie przynajmniej spróbować bo efekt może być niesamowity.

Obrazek
Obrazek

Wacek- pomnij w kulkę kilka gazetek reklamowych dowolnego hipera, rozprostuj, sklej ze sobą kilka warstw rozcieńczonym wikolem, pomaluj i uzyskasz to co ja zaprezentowałem. Popracować trzeba tylko nad malowaniem.

... a wracając do relacji z budowy.

Zakłady zbrojeniowe ciężko pracują, ale i tak powstało tylko tyle.
Podstawy działek ukończone. Jeszcze tydzień i mam nadzieję, że będzie koniec. W innym przypadku spodziewam się strajku i trzeba będzie wrócić do stoczni.

Obrazek

Tylko jedno zdjęcie, bo tak naprawdę nie ma co pokazać!

Czy ktoś sklejał podobne działka?

Mam problem z umieszczeniem elementu zaznaczonego kolorem. Rysunek jest mało czytelny i nie jestem pewien gdzie go przykleić!
Najprawdopodobniej do krawędzi 158g i 158h, ale...
Pomóżcie!

Obrazek


Pozdrawiam
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Krystian S
Posty: 35
Rejestracja: wt wrz 04 2007, 15:28
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krystian S »

DARFU- Jeśli chcesz zrobić samoloty jak startują, to okręt nie płynął z maksymalną prędkością , tylko albo stał, albo płynął powoli(nie znam się za bardzo na startowaniu samolotów, więc tak mi się tylko wydaje), Możesz zrobić jak płynie powoli, będą mniejsze fale i powinna być mniejsza szerokość fali.
Drugi mój pomysł do odsunąć go trochę od przedniej ściany w stronę tylnej. Z prawej burty możesz zrobić tylko kawałek fal, a z lewej pełną.

Najlepiej to mieć większą gablotę ;-)


Co to tych działek to poszukaj zdjęć w internecie, będziesz mniej-więcej wiedział gdzie to było zamocowane, ale to chyba rzeczywiście krawędź cz.158 G i H. Będę we wtorek w sklepie modelarskim, więc jak nie znajdziesz to zobaczę rysunki, może na innym jest to lepiej pokazane, albo na złożeniowym (też może być)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sleepwalker
Posty: 185
Rejestracja: śr maja 19 2004, 18:25
Lokalizacja: Singapore

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sleepwalker »

Akurat było dokładnie na odwrót.
Lotniskowiec podczas startów i lądowań poruszał się z maksymalną prędkością, ponadto płynął pod wiatr co powodowało powstanie na pokładzie regularnego huraganu. Wszystko po to aby ułatwić start bądź lądowanie samolotom. W przypadku startu wytworzenie dodatkowej siły nośnej. Przykładowo jeśli lotniskowiec poruszał się z szybkością 30 węzłów. plus prędkość wiatru, zaś prędkość oderwania się samolotu od pokładu była 120 węzłów to skracało to znacznie długość startu, co było szczególnie ważne w przypadku lotniskowców. Podobnie w przypadku lądowania, poruszający się szybko lotniskowiec zmniejszał o te 30 węzłów relatywną (względem lotniskowca) prędkość lądowania, co po pierwsze skracało rozbieg, a po drugie oszczędzało podwoziu nadmiernych przeciążeń.
W początkach ery lotniskowców samoloty ze względu na stosunkowo niskie prędkości bywały ściągane ręcznie na pokłady przez załogi - względna prędkość samolotu i lotniskowca była na tyle mała, że "wisiał" on niemal nad pokladem.
And somewhere/There's someone who cares/With a heart of gold/To have and to hold
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

Dzięki Sleepwalker za wyczerpującą odpowiedz, myślę, że Krystian S zasugerował się stojącą wodą w gablocie ;-)

Pozdrawiam
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

Witam po kolejnym tygodniu ciężkich bojów z modelem.
Działa 127mm zostały ukończone!

Jedno składa się z następujących elementów:

Obrazek
Obrazek

A, że było ich do zrobienia 12 szt to tak wygląda "atak klonów":

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie są sklejone do końca bo lufeczki są z metalu i na komendę baczność tak ładnie by nie stały.

No a montaż 12 szt do pokładu to już przyjemność, jeszcze tylko relingi i gotowe:

Obrazek
Obrazek

Pozostałe 9 szt też jest już zamocowane, ale bez relingów.
Teraz z powrotem wracamy do stoczni. Okręt może pływać, bronić się ale nie ma jeszcze wyposażenia ratunkowego czyli szalup.

Do roboty !!!


Pozdrawiam.
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

Witam serdecznie!

Zrobiłem trzy szalupy, ale w ferworze walki zapomniałem zrobić kilku zdjęć w trakcie sklejania. Ponieważ zostało mi jeszcze do zrobienia 8 to w następnej odsłonie się poprawie.

Łódeczki sklejało się dobrze chociaż musiałem pokombinować bo elementy nakleiłem na grubszy karton niż to było przewidziane, no i chyba nie wzięto grubości kartonu pod burty pod uwagę i całe łódeczki są krótsze o jakiś 1mm.

Obrazek
Obrazek

Montaż do pokładu też przysporzył mi problemów bo nigdy się nie bawiłem w przyklejanie żyłki do kartonu i to jeszcze z ręką w powietrzu.

Obrazek
Obrazek


Jak już zakupiłem żyłkę to spróbowałem zrobić liny hamujące. Nic trudnego, rozciągnąć w poprzek kadłuba i... nic nie widać. Żyłka jest 0,2mm czyli w przeliczeniu 4cm. Czy liny te były grubsze? Mogę zakupić grubszą żyłkę albo pomalować tą na czarny kolor. Co polecacie!!!

Obrazek

Dodam, że żyłka jest zmatowiona papierem ściernym i przeciągnięta w chusteczce higienicznej pobrudzonej farbą.

Pozdrawiam :papa:
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Highlander
Posty: 156
Rejestracja: śr sty 25 2006, 12:21
Lokalizacja: Zakopane/Bxl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Highlander »

Świetnie Ci idzie Darfu :)

Może spróbuj zrobic liny z nitek wyciąganych z damskich pończoch, albo nici jedwabnych dzielonych na czworo, a potem nasączonych cjanoakrylem. Nie jest to proste do wykonania, ale uzyskuje sie bardzo cienkie nitki do olinowania i w miarę łatwo się je montuje.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ