USS Indianapolis - problemy i walorka

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sleepwalker
Posty: 185
Rejestracja: śr maja 19 2004, 18:25
Lokalizacja: Singapore

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sleepwalker »

Wygląd wnętrza hangaru na czymś bazowałes, czy tak po prostu "wyszło"? W książce która do Ciebie jedzie jest zdaje się bardzo uproszczony planik hangaru.
And somewhere/There's someone who cares/With a heart of gold/To have and to hold
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

hangar to moja radosna twórczość wiem, że powinien być w kształcie litery L ale uprościłem sobie bo i tak tył samolotu będzie zasłaniał wnętrze :-)


pzdr
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

Witam Serdecznie !

Chyba pochwaliłem model za wcześnie, kontynuuje sobie sklejanie nadbudówki, przymierzam a tu taki babol:

Obrazek

Jak widac element jest dużo za wysoki. Skalpelek i górą ściąłem jakieś 2mm. Błąd wynika z tego, że zaprojektowano tą częśc do płaskiego pokładu:

Obrazek

Kolejne ups... to gniazdo Boforsów. Średnica jest za duża bo element nie mieści się na swoim miejscu a osłona tego gniazda jest za mała:

Obrazek

Zmniejszyłem średnicę o jakieś 1.5 mm i wystarczyło, do tego mała drutologia i tak wygląda teraz:

Obrazek

Tak wygląda nadbudówka śródokręcia z hangarem oraz nadbudówka rufowa ze skrzynkami i relingami. Brakuje jeszcze trapów:

Obrazek Obrazek Obrazek

Dodam jeszcze tylko, że w modelu przewidziano 4 skrzynki o przekroju kwadratu a w modelu zamieszczono tylko jedną (chyba jako wzór) a 3 pozostałe trza było dorobic sobie samemu :-)

Sklejanie kolejnego piętra nadbudówki musiałem przerwac ze względu na nieścisłości w porównaniu ze zdjęciami które posiadam.

Obrazek

A teraz zabieram się za nadbudówkę główną i już wiem, że będzie trochę gorzej


Pełen dobrej myśli, pozdrawiam

darfu
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Darfu !

Gratuluję . "Stan dotychczasowy" prezentuje się doskonale . Przyglądnąłem się dokładniej bulajom bo i zdjęcia robisz łanie i dokładnie .
Zdaję sobie sprawę z tego że to musztarda po obiedzie ale przypomnę to co parę lat temu pokazywałem na niemieckim Kartonbau ( na Konradusie chyba też ) .
Zwróć uwagę na przedstawiony sposób wykonywania płaskich "okuć" . Po włożeniu pierścionka w otwór ściskamy całość płaskimi kleszczykami . Pierścień dopasowuje się do brzegów otworu i zaciera się miejsce łączenia jego początku z końcem . Polecam przy np. następnym podobnym modelu ...

Obrazek


Pozdrowienia Wujkowe . Wujek .

P.S. Teraz dopiero zauważyłem że już drugą "musztardę" umieściłem w Twojej relacji . Sorry .
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

No cóż Wujku Andrzeju, kupię kiełbaski, zrobimy grilla i zjemy z tą twoją musztardą, a tak poważnie to miło mi, że śledzisz relacje i jestem jak najbardziej za takimi "musztardami". Wypróbowałem ten sposób i jest znacznie bardziej reprezentatywny. Ponieważ są to moje pierwsze bulaje w życiu jakie robiłem to bazowałem na tym co Tomasz pokazał w dziale ABC, jeżeli nie będzie miał nic przeciwko to proponuje uzupełnić o tą informację. W następnym okręcie może zrobię w ten sposób ale bardziej mnie korci wypróbowanie innego sposobu czyli malowania wewnętrznych krawędzi otworu farbką.

pozdrawiam

darfu
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

Witam Serdecznie !

Zabrałem się za nadbudówkę główną, wycinam, przymierzam i...:

Obrazek

zwróccie uwagę na dopasowanie tylnych podestów i długości ścian w stosunku do pokładu. Zaświeciła żarówka w głowie i próbuje sprawdzic co z katapultą która nachodzi nad pokład nadbudówki. Pełen niewiary musiałem pierwsze zrobic katapultę aby to sprawdzic. Trochę ją pozmieniałem aby wyglądem bardziej przypominała tą oryginalną.
Kolumnę wykonałem nową z materiału z zapasowego komina bo w wycinance zaprojektowano białe miejsce pod ponton którego wcale tam nie było. Wydawac się może, że kolumna jest krzywa... no i jest, ale to specjalnie bo pokład jak już wiadomo jest półokrągły o czym zapomina bardzo często autor wycinanki.
Oto co z tego wyszło:

Obrazek Obrazek Obrazek

W okręcie jest taki uskok pokładu pod katapulte a w modelu po prostu zrobiono dużo wyższą kolumnę na której stoi katapulta. Pokład nadbudówki wygląda teraz tak:

Obrazek

Z przygaszoną żarówką ale nie wyłączoną wracam do klejenia nadbudówki :-)

pozdrawiam

darfu
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Awatar użytkownika
Sleepwalker
Posty: 185
Rejestracja: śr maja 19 2004, 18:25
Lokalizacja: Singapore

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sleepwalker »

Co ciekawe na pokładzie są zaznaczone miejsca na słupki relingu zabezpieczającego ten uskok... Jeśli masz juz książkę to wyciągniesz z niej informację jak głęboki był ten uskok. A pomysleć ze kiedyś się cieszyłem z ukazania tego modelu. Ręce opadają :-(
And somewhere/There's someone who cares/With a heart of gold/To have and to hold
Awatar użytkownika
arnold7
Posty: 53
Rejestracja: sob lis 24 2007, 11:52
Lokalizacja: Katowice, Górny Śląsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arnold7 »

Nie wiem co powiedzieć - cieszę się, ze nie mam takich problemów z Alaską, ale wiem jaki to ból, bo to nie mój pierwszy model.
Może zrobimy jakiś ranking autorów opracowań? To nie polega na tym, że model nam się podoba. Płacisz za coś, co ma dawać przyjemność.

Pyrsk!

Arni
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

witam !

nie ma co robić rankingów bo każda relacja na tym forum jest recenzją danego modelu i przed zakupem po prostu warto odnaleźć i przeczytać. a co do baboli sam wolałbym aby ich nie było bo nie musiałbym kupować drugiego modelu, za to większe wyzwanie a co za tym idzie satysfakcję daje taki sklejony model. do tego można sklejać zgodnie z tym co zaproponował autor i cieszyć się takim modelem a można też dążyć do wiernego lub bliskiego odtworzenia oryginału co stwarza kolejne problemy, bo nie każdy lubi malować, ja nie lubię.
można ponarzekać ale trzeba też sklejać dalej.


pzdr

darfu
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

Witam w kolejnej odsłonie mojej walki z materią !

Sklejony pierwszy poziom nadbudówki głównej, jeszcze nie dokończony. Brakuje tyłu który będę mogł zrobic dopiero po przyklejeniu do pokładu i paru drobiazgów. Oczywiście bez problemów się nie odbyło, osłony boforsów musiałem przycinac, kombinowac z wysokością uskoku między dwoma częściami pokładów (inaczej zaplanowano na ściankach a inaczej na pokładzie)

Obrazek Obrazek Obrazek

Pierwsze piętro i znowu problem. Może zaczynam by przewrażliwiony i za dużo narzekam, ale czemu proste rzeczy stają się skomplikowane
Przykład:

Obrazek

Ścianki są za krótkie, ta powyżej może i niewiele (przyciąłem wręgę) ale ten milimetr na dole to już przesada ( musiałem znaleźc wolny kawałek i wyciąc nowy element).
Pokład kolejnego poziomu. Tak zaplanowano osłonę która ma wystarczyc na ten bok. Trochę się kreska przestawiła bo długośc może i jest ok ale tylko na całości:

Obrazek

Następna częśc tego boku też nie wiadomo na czym polega:

Obrazek

Tak wygląda całośc tego piętra, sztukowana oczywiście.

Obrazek Obrazek

Dla relaksu skleiłem kilka pudełek które o dziwo są dobrze zaprojektowane, tylko musiałem sam uzupełnic to najładniejsze o detale które sam robiłem bo ich w wycinance niet:

Obrazek

No i na końcu oczy cieszy taki widok:

Obrazek Obrazek Obrazek

A teraz sklejam kolejne pięterko. Jak wklejałem te zdjęcia to zacząłem się zastanawiac czy nie zostawiono za mało miejsca na komin !!! albo będzie tak bardzo pochylony :-)

pozdrawiam i czym prędzej idę sprawdzic

darfu
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
ODPOWIEDZ