[Relacja] HMS VICTORY z Shipyard

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Los Bombelos

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Los Bombelos »

1. Co do wręg - są już dawno naklejone i w większości wycięte ( o czym dalej) więc nie mam mozliwości zmienienia juz tego ale dzięki Rutek63 za trafną i poniekąd przydatną informacje na przyszłość. Ale nie miałem problemów z wycinaniem tak naklejonych kawałków w "oszczędnym" rozmieszczeniu.

2. Co do ilości zdjęć. Wstawiłem ich tyle ponieważ mam za miar jak najdokładniej przedstawić szczegóły tej pozycji osobom które dopiero planują zabrać się za ten statek lub tym które go nie znają jeszcze i uświadomic im, że jest on dosyc skomplikowany i nie nalezy do najłatwiejszych. Ta szczegółowość przyda się niektórym a ja również (mam nadzieję) będę mógł czerpać z tego korzysci poprzez korygowanie ewentualnych wg was (czyt. bardziej doświadczonych modelarzy) błędów przy budowie jak i waszych sposobow na wykonywanie niektorych rzeczy, ktore najprawdopodobniej ułatwią mi pracę.

3. Co do złośliwości panów Grzegorz75 i Tomasz D. to po części rozumiem ich zdanie ale myślę że wyjasniłem już wszystko. Swoją droga mam nadzieję, że w przyszłości będą bardziej rzeczowi w swoich wypowiedziach (jako rozumiem doswiadczeni modelarze) i skupią się bardziej na samym modelem niż nad tym ile jest jego zdjęć na forum ;-)

4. Oczywiście wszystkim dziekuję za cenne uwagi i spostrzeżenia dot. budowy i wykonania.


A przechodząc do samej relacji to ostatnie pare dni poświęciłem na wycinaniu wręg z kartonu. i w tym miejscu chiałem umieścić na specjalne zyczenie parę zdjęć z bliska ;-)
Mógłbyś wstawić jeszcze parę zdjęć podklejonego szkieletu , tylko teraz na przykład bardziej z bliska ?
Ale się powstrzymam bo byłyby to złośliwości a nie ja tu jestem specjalistą od tego ;-)

Wrzucę tylko dwa zdjęcia wstępnie oszlifowanego papierem ściernym 400 i włożonego "na luźno" szkieletu. Dlaczego? Zaraz napiszę. Najpierw zdjęcia.

Obrazek Obrazek

Jak widac sam model jest spory i mam wątpliwosci co do jego sztywności po sklejeniu i symetryczności. Korzystając z tego że mam dostęp do wyrzynarki stołowej i róznego rodzaju sklejek pomyślałem sobie, że tą sztywność mógłbym uzyskać zamieniając kartonową 2mm środkową główną wregę trzymającą cały szkielet i nadającą mu kształt sklejką o tej samej grubosci. Co o tym myslicie? Wręga ta zgodnie z instrukcją składa się w sumie z 5 kawałków 1mm kartonu sklejonych ze soba w taki sposób ze ma grubość 2mm ale wydaje mi się że nie da to odpowiedniej sztywności.
Być może jak dojdzie klej i wręgi poziome cała konstrukcja się usztywni.

Drugi powod tego wstępnego złożenia "na sucho" szkieletu jest taki, że lubię być dokładny a producent nie uwzględnił malowania czy wyklejania podpokładów na ktorych będą stały lawety armat. Być moze po nałożeniu poczycia - kiedy zostaną tylko małe otwory na same armaty włożeniu tych armat nie bedzie za wiele widac z tego co jest w srodku ale wolałbym żeby nikt raczej nie dojrzał (a juz na pewno ja ;-) ) żadnych białych czy szarych płaszczyzn.
Mysle że nie będzie problemów z dobraniem odpowiedniego koloru z humbrola - na oficjalnej stronie tego okretu są podane chyba wszystkie mozliwe użyte farby ktore zostały uzyte na orginalnym okręcie.
I to by była pierwsza waloryzacja.

Kolejna sprawa to taka że postanowiłem kupić drewniane maszty i reje oraz jeden komplet armat (4 szt.) z gpm'u.
Są już zamowione i czekam na paczkę.
O samych armatach napisze pozniej (myśle ze co niektorych to zaciekawi).[/b]
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Jeżeli masz taką możliwość i chęci to jak najbardziej przetestuj wykorzystanie 2mm sklejki. Pomysł brzmi b. sensownie.

Trzymam kciuki :)
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
madteam19
Posty: 255
Rejestracja: sob cze 09 2007, 21:13
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: madteam19 »

co z dalszą budową?coś to stanęło w miejscu...
Na warsztacie:
zwodowany:Dziarski, Despatch
W garażu:Bumar-Łabędy, Star 12.185
Los Bombelos

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Los Bombelos »

Spokojnie madteam19. Sesja była :P Dzisiaj zdałem ostatni egzamin w tym roku akademickim wiec biorę się dalej do roboty. Wszystkim zniecierpliwionym mogę powiedzieć tyle, że od czasu ostatniego postu skleiłem szkielet (pozostałem jednak przy opcji w pełni z kartonu a nie jak planowałem wcześniej po części ze sklejki 2mm) oraz skleiłem jeden wózek aby przypasować go do jednej z armat zakupionej z gpm'u. Ale na tym etapie nie wrzucałem jeszcze zdjęć z postępów w budowie ponieważ podobno naruszałoby to regulamin, jak sugerowali niektórzy forumowicze ;]
Awatar użytkownika
Slaizer
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 10 2008, 13:50
Lokalizacja: Otmuchów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Slaizer »

jak tam łajba idzie? Zrobiłeś coś przez ten miesiąc?

Pozdrawiam
Wojtek
W budowie:
Christie 1921, HMS Victory, MM Chwilowa przerwa
Skończone:
Budynek bliźniaczy, 4TP (PZInż.140) MM
Los Bombelos

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Los Bombelos »

Hmmm... Jakby to powiedzieć. Szkielet jest sklejony w 90%. Teraz zajałem się bardzo żmudną pracą jaką jest wykonanie ponad dziewięćdziesięciu lawet do armat. Same armaty jak już pisalem wcześniej zakupione mam z gpm'u (po czteryz każdej wagi w zestawie). Będe z nich odlewał z silikonu formy i później kopie z żywicy. A oprócz tego dłubie przy elementach kabiny kapitańskiej (krzesła, ława, stół, szafa itp itd.). Troche jest z tym zabawy bo np. krzesło w tej skali jest mniejsze niż paznokiec :P
W swoim czasie wrzuce zdjęcia z postępów w budowie.
Awatar użytkownika
Slaizer
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 10 2008, 13:50
Lokalizacja: Otmuchów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Slaizer »

No to ja z niecierpliwością czekam na efekty :D
W budowie:
Christie 1921, HMS Victory, MM Chwilowa przerwa
Skończone:
Budynek bliźniaczy, 4TP (PZInż.140) MM
Awatar użytkownika
Jacek Bula
Posty: 278
Rejestracja: pn paź 13 2008, 19:01
Lokalizacja: Małkinia Górna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek Bula »

Również czekam z niecierpliwością na dalszy postęp prac i zdjęcia tego co już posiadasz. Z tego co piszesz, kabina kapitańska będzie świetna, więc tym bardziej czekam.
Pozdrawiam Jacek
Los Bombelos

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Los Bombelos »

Żeby nie było, że się obijam... Oto co udało mi się wykonać w ostatnim czasie. Szczerze mówiąc mam już dosyć wycinania tych lawet więc postanowiłem w przerwach dla urozmaicenia zająć się pokoikiem kapitana Nelsona ;)
Niestety opracowanie modelu uwzględnia tylko zarys tego pomieszczenia (być może dlatego, że nie będzie go widać lub jego oglądanie będzie bardzo ograniczone). Wszystko zależy czy zrobi się przeźroczyste okna czy nie.
Producent/projektant modelu uwzględnił tylko parę krzeseł stół i ławę... Hmmm jak dla mnie to za mało. Tym bardziej, że w internecie dosyć obszerne zbiory zdjęć tego pomieszczenia i na ich podstawie postanowiłem dodać kilka "własnych" elementów :)

Poniżej zdjęcia wnętrza Victory:
Obrazek Obrazek

Tak więc postanowiłem dodać:
Szafę (ta mi się spodobała):
Obrazek -> a tak wygląda po zaprojektowaniu, wydrukowaniu, wycięciu i sklejeniu (teraz czeka na malowanie i wsadzenie książek:) Obrazek

Skrzynię:
Obrazek -> Obrazek

Mundur na wieszaku: (jeszcze się robi ;)
Obrazek

Dywan i blat stołu:
Obrazek , Obrazek

-> na zdjęciu zbiorczym dywan i blat jeszcze w wersji roboczej wydrukowane black and white

Obrazek

A tak wygląda obecni szkielet kadłuba (jeszcze przed ostatecznym szlifowaniem.

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Slaizer
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 10 2008, 13:50
Lokalizacja: Otmuchów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Slaizer »

ja jestem w szoku :D Sam model mnie przeraża, jest piękny itede itede :!: A Ty go jeszcze tak dopieszczasz :shock:

Pokłon :twisted:

P.S.
Można prosić fotkę kajuty z grosikiem :razz: ?
W budowie:
Christie 1921, HMS Victory, MM Chwilowa przerwa
Skończone:
Budynek bliźniaczy, 4TP (PZInż.140) MM
ODPOWIEDZ