(R) KW-1 - kadłub

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
bigtank
Posty: 542
Rejestracja: pn lis 01 2004, 16:35
Lokalizacja: wrocław
x 35

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bigtank »

Ha, Wujek, ale Ty masz fantazję z tą pastą :D . Koniecznie muszę toto wypróbować przy okazji najbliższego spawania kurde.........
Co do maskowania błędów to - pardą że się wtryniam, dobre jest porządne ubłocenie miejsc gdzie się zrobiło babola - nikt się nie doczepi na 100000% :mrgreen: . Cuś w stylu jak na focie....No to nie wywalam w takim razie, skoro się podoba ....:oops: . Troszkę zwiększyłem kadr coby samego błota nie było widać ... :D

Pozdrawiam serdecznie - Andrzej


Obrazek
Ostatnio zmieniony śr lis 30 2011, 10:47 przez bigtank, łącznie zmieniany 1 raz.
Już ten momęcik na 7 TP
http://bigtank120.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Andrzeju .

Nie mam nic przeciwko próbom , z fantazją chyba masz rację . Ten sposób jest tak specyficzny jak klejenie kartonu przy pomocy BCG . Od kilku lat go modelarzom polecam . Co i jak klei wielu widziało a potrafi kleić kilkunastu . Reszta wypisuje jakieś banialuki typu " ... to dziadostwo wcale nie klei ..." .

Tak może być i w tym przypadku , spodziewam się podobnych komentarzy . Aby pokazać dokładnie że takie spawy daje się zrobić muszę napisać nieco więcej . Tak więc , na większym niż zwykle zdjątku , jest dokładniejszy przykład . Użyłem najmniejszej strzykawki ( 2 ml ) , igły 0,8 mm ( średnica zewn. ) . Widać cienki spaw , nieco grubszy , potrójną " lagę " , pomalowane i niepomalowane . Widać też że można spaw , przed całkowitym zaschnięciem czyli przed upływem godziny , odciąć od podłoża i przygotować hmmmmm ... spawy luzem ?

Można je przygotowywać w wybranych ( udanych ) odcinkach do naniesienia w odpowiednich miejscach i przyklejeniu na np. lakier .

T nie jest łatwe ale jak widać możliwe .

Co do błotka i innych " maskowań " to sprawa jest skomplikowana . Wymyśliłem sobie koncepcję wykonania czołgu w warsztacie gdzie jest remontowany ( w czasie obecnym ) . Ślady eksploatacji (?) w takim przypadku ... no obmyślam je już kilka miesięcy . Kiedyś z tym problemem będę się musiał zmierzyć . Ale zdjęcie zostaw bo mi się podoba .

Powodzenia życzę i przesyłam pozdrowienia równie serdeczne .

Andrzej . Wujek .

Obrazek
Awatar użytkownika
bigtank
Posty: 542
Rejestracja: pn lis 01 2004, 16:35
Lokalizacja: wrocław
x 35

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bigtank »

Ha, przed chwilą dokonałem wielkopomnej próby z pastą, cuś tam wyszło i na razie sobie schnie. Moja pasta jest chyba do bani zresztą - posiada w sobie taki niebieski kwadratowy brokat :D, oraz hmm , bo ja wiem za rzadka ci ona jest ?? Obadamy jak wyschnie co z tego będzie ....
Ślady eksploatacji - to zależy jaki model ma być - jak żywy czy jak kartonowy po prostu ;-) . Mnie coś tam zaczyna powoli wychodzić... A jeszcze jak się podpicuje foty :mrgreen:
Pozdrawiam - Andrzej
Już ten momęcik na 7 TP
http://bigtank120.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Z przodu kadłuba do wykonania są buczek i lampa . No to buczek .
Nie jest to kształt moich marzeń ale mam go już dość . Kleiłem w dwu egzemplarzach . Oczywiście egzemplarz ładniejszy gdzieś wcięło , wiem że położyłem , tylko nie wiem gdzie . Fatum jakieś zawisło ...

Ryj buczka to jeden ze sposobów wykorzystania możliwości BCG :

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Jari
Posty: 430
Rejestracja: wt sty 13 2004, 16:49
Lokalizacja: Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jari »

Wujku nie będę pisał, że piękny ten buczek, bo i poco :D
Ale zapytam o podstawę tegoż buczka. Czy to doklejony osobny kołnierz czy uzyskałeś go wywijając w jakiś magiczny sposób papier na zewnątrz?
Amatorzy zbudowali arkę - profesjonaliści Tytanica.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Jeśli podstawą nazywasz to co ja nazwałem ryjem , to nasączone BCG brzegi pozwalają na ich wywijanie ( nasączone po milimetrze z obu stron ) . Najlepiej robić to gładkim metalowym pręcikiem . Zanim klej wyschnie i utrwali kształt jest na to parę minut czasu . Tak więc sam ryj-tuba sklada się z dwu elementów , spodniej w kształcie " V " i górnej płaskiej , razem dających trójkątny przekrój . Profil na szerszym końcu został wywinięty i nie ma tam dodatkowych elementów .

Tu jest zdjęcie " zbiega " , drania którego już chyba nie odnajdę . Gdyby ktoś miał się wzorować to raczej na tym zdjęciu i tym kształcie bo ryj miał w prawidłowym rozmiarze :

Obrazek
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Czas na lampkę .

Jej korpus przygotowany jak w przypadku jarzma km czyli wycinanie i wydłubywanie środeczka . Potem BCG do środka i wyciskanie kształtu przy pomocy końcówki skalpela OLFA AK 3 który w tym przypadku zdawał się pasować obłością do wielkości odbłyśnika .
Szkło lampki to odcięta góra opakowania piguły . Ponieważ oryginalne nie posiadały rzeźby rozpraszającej światło , pasuje jak ulał .
Następnie metalizer Humbrola i mozolne polerowanie ,na początku opisaną końcówką wiadomego skalpela a potem wacikiem do uszu .
Dla szybki klosz składający się z pierścionka z kartonu i pierścionka z drutu połączonych wstrętnym cyjanoakrylem .
Szybka nie jest klejona , ona tam ma pasować na wcisk , nie będzie cyjanoakrylowych zmatowień . Okazało się że najmniejszy koralik mający imitować żarówkę jest zbyt duży . Ale i na to jest sposób ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony pn gru 05 2011, 8:57 przez Wujek Andrzej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

... do wyciętego igłą maluśkiego krążka z przeźroczystego celuloidu przykleiłem drucik . Do czoła krążka czyli pod kątem prostym do płaszczyzny . Następnie przy pomocy gęstego lakieru tworzy się kulkę . Na raty , kilka do kilkunastu razy , czekając na wyschnięcie kolejnych warstw , aż kulka .... jest .
W tylnej lampie zdecydowałem się na wersję ze światłem stopu i pozycyjnym więc i w tym przypadku będą dwie żarówy , światła głównego i pozycyjnego .
Po wystruganiu zewnętrznego kształtu korpusu lampy i połączeniu z kloszem pozostało zaokrąglenie brzegów klosza i malowanie .

Lampa gotowa . Bardzo dobrze bo moje oczy idą na urlop .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam . Wujek .
Awatar użytkownika
Andreas
Posty: 74
Rejestracja: wt lut 03 2009, 14:01
Lokalizacja: Oświęcim

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andreas »

Piękne , podziwiam wykonanie tego światełka. Ciekawi mnie tylko dlaczego taka metoda wykonania korpusu lampki tzn dłubanie w kartonie i rzeźbienie w nim . Czy nie łatwiej było z listków , lub wycisnąc taki kształt z krążka.
Z niecierpliwością czekam na więcej, bo mozna sie wiele nauczyć .
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2149
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Piękna żarówka i znakomity pomysł na jej wykonania! Jaka jest jej średnica – w modelu?
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ