[R]koniec Coś z kolebki kolei - Duchess of Sutherland - 1:45

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Abuq
Posty: 58
Rejestracja: ndz lip 28 2013, 13:42
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Abuq »

Jestem pełen podziwu dla pracowników z obu zmian :D
Koła "odlano" ręcznie, czy laserowo?
Pozdrawiam
Abuq
Awatar użytkownika
MMC1964
Posty: 193
Rejestracja: sob maja 31 2008, 23:06
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MMC1964 »

Witam,
super, wreszcie ktoś o coś pyta!

Abuq, zawsze oglądając relacje na forach zadawałem sobie pytanie czy można tak zaprojektować koła lokomotywy aby w standardzie, z zamieszczonych elementów, bez szlifowania i bez malowania (tylko retusz) wyglądały w miarę przyzwoicie. Mam nadzieję, że zastosowane przeze mnie rozwiązanie na to pozwala.
Szkoda, że miałem zepsutą drukarkę gdy drukowałem na nie elementy. Może pokuszę się i wykonam jedno jeszcze raz z wydruku kolorowego.

Pozdrawiam
Mirek
Myślę, że w realu mamy wystarczającą ilość rywalizacji i pogoni za wszystkim. Spędźmy tutaj czas miło na pogawędkach o tym co robimy.
Obrazek Obrazek Obrazek
Robert_B.
Posty: 237
Rejestracja: czw mar 26 2009, 22:23
Lokalizacja: Wrocław
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert_B. »

A jakie docelowe malowanie lokomotywy? Z tego co widziałem, to Angole często zmieniali jej kolor.
Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi.
Obrazek
Awatar użytkownika
MMC1964
Posty: 193
Rejestracja: sob maja 31 2008, 23:06
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MMC1964 »

Witam,
Będzie on w czerwonym? karminowym? malowaniu przez anglików zwanym "standard crimson lake".

pozdrawiam
Mirek
Myślę, że w realu mamy wystarczającą ilość rywalizacji i pogoni za wszystkim. Spędźmy tutaj czas miło na pogawędkach o tym co robimy.
Obrazek Obrazek Obrazek
mr.jaro
Posty: 571
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

MMC1964 pisze:super, wreszcie ktoś o coś pyta!
Niezwykle ciekawy temat, znakomite wykonanie... Nie wiem, jak innych, ale mnie calkowicie zatkalo, to i pytania trudno z siebie wydobyc. Ograniczam sie wiec do obserwacji i dreszczyka emocji w oczekiwaniu na kolejne odkrycia coraz to nowych etapow pracy. A temu towarzyczy jeszcze pobozne zyczenie, by Twoj model doczekal sie wydania.

A koleje niemieckie nie leza przypadkiem w zakresie Twoich zainteresowan? Mnie za daleko to Twojego poziomu wykonania, ale z wielka radoscia obejrzalbym relacje budowy S3-6.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
MMC1964
Posty: 193
Rejestracja: sob maja 31 2008, 23:06
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MMC1964 »

Witam,
Jarek, niemieckie koleje jak najbardziej są w obszarze moich zainteresowań, jak zresztą wszystkie koleje. Na jednym z niemieckich forów widziałem budowę S3-6. Dosyć sporo elementów autor relacji dołożył do standardowej wycinanki.
A teraz może zerkniemy co działo się w moim "Crewe Works"
Wycięto palnikami główne elementy tylnej części ostoi. Ciekawostka: cięcie dokonywano mieszanką gazu świetlnego i tlenu z szybkością około 6 cali/min. W przeliczeniu na 1:45 chyba posiadam wydajniejsze urządzenia do cięcia ;-)
Gięcie na prasach, wstępny montaż usztywnień i....
Obrazek
Tymczasem na wydziale głównym montowano zestawy kołowe, chociaż znowu ktoś nie wiem po co zamontował korbowody..
Obrazek
koła przetoczono w jedno miejsce
Obrazek
Na koniec zmiany suwnicowy obrzucił wzrokiem to co na dole
Obrazek

W drugim zakątku hali głównej montowano tył ostoi
Obrazek

A tutaj nie mogłem się powstrzymać...
Obrazek
Jedziemy na dobre :piwo:

Pozdrawiam
Mirek
Myślę, że w realu mamy wystarczającą ilość rywalizacji i pogoni za wszystkim. Spędźmy tutaj czas miło na pogawędkach o tym co robimy.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
januszmk
Posty: 124
Rejestracja: pn lut 14 2011, 19:02
Lokalizacja: Knurów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: januszmk »

Nie żeby mi to przeszkadzało , ale tempo pracy ekipa ma niesamowite . Mam nadzieję ,że pracownicy nadgodziny maja płacone ? ;-)
Odnośnie zestawów kołowych to czekają w kolejce do lakierni?
Dalszych sukcesów w pracy .
Awatar użytkownika
MMC1964
Posty: 193
Rejestracja: sob maja 31 2008, 23:06
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MMC1964 »

Dobry wieczór,
Januszmk,
zestawy kołowe czekają jeszcze na przeciwwagi jak zapewne zauważyłeś. Ta seria lokomotyw miała koła z oddzielnie wykonanymi przeciwwagami a nie jak np. w lokomotywach niemieckich czy polskich gdzie całe koło powstawało w procesie odlewania. Nie wiem czy było to podyktowane koniecznością dokładnego wyważenia? Jak ktoś wie, może mógłby się podzielić tą wiedzą.
Jeśli chodzi o "overtime" to przynajmniej z tymi anglikami, z którymi ja miałem do czynienia, wypłata należnego świadczenia pieniężnego za pracę zawsze była dla nich sprawą priorytetową i nigdy nie podlegała żadnej dyskusji.

pozdrawiam
Mirek
Myślę, że w realu mamy wystarczającą ilość rywalizacji i pogoni za wszystkim. Spędźmy tutaj czas miło na pogawędkach o tym co robimy.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
MMC1964
Posty: 193
Rejestracja: sob maja 31 2008, 23:06
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MMC1964 »

Witam,
Pomimo, że fotoreporterzy nie publikowali swoich materiałów praca przebiegała swoim tempem.
I tak,
zmontowano i pomalowano tył ostoi
Obrazek

koła napędowe wyposażono w przeciwwagi i wyważono.
Obrazek
a propos wyważania, braki śladów ingerencji mechanicznej w materiał wskazywałoby, że wyważanie było prowadzono przez dokładanie masy do przestrzeni międzyszprychowej wewnątrz blach ciężarów. Czy mógłby to ktoś potwierdzić?
Koła częściowo pomalowane, będą jeszcze przyklejone odpowiedniki "bandaży" malowane w polskich lokomotywach, zwłaszcza pasażerskich na kolor biały.
Obrazek

Zamontowano większość elementów do ostoi.
Obrazek

Wydział silnikowy ruszył z silnikami zewnętrznymi.
Obrazek Obrazek

Jako ciekawostkę, jeśli ktoś chce może zobaczyć jak powstawała poprzedniczka - lokomotywa klasy Princess Royal
http://www.youtube.com/watch?v=aHIEudnoRYU

Pozdrawiam
Mirek
Myślę, że w realu mamy wystarczającą ilość rywalizacji i pogoni za wszystkim. Spędźmy tutaj czas miło na pogawędkach o tym co robimy.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
MMC1964
Posty: 193
Rejestracja: sob maja 31 2008, 23:06
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MMC1964 »

Witam,
Jakiś kiks przy wysyłaniu. Post wykorzystam na inne filmiki związane z Princess Coronation Class oraz z rywalizacją o prędkość.
https://www.youtube.com/watch?v=UusbDp3sv2Y
https://www.youtube.com/watch?v=InK3r6xtA4k

Pozdrawiam
Mirek
Myślę, że w realu mamy wystarczającą ilość rywalizacji i pogoni za wszystkim. Spędźmy tutaj czas miło na pogawędkach o tym co robimy.
Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ