Jestem nowy - chcę zacząć ...

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Rudolf pisze: Robiłem próby z tymi nietoksycznymi które mam i używam (wikol i BCG - w zasadzie znalazłem sposoby na zastosowanie ich do wszystkiego) ale przy podklejaniu arkuszy sprawdzają się nadzwyczaj słabo, bo albo rozmiękczają i fałdują karton, albo gdy próbuję posmarować supercienką warstwą, to zdążają wsiąknąć i stracić właściwości klejące zanim zdążę posmarować cały arkusz... :/
Jeżeli masz problem z butaprenem i nie możesz go używać to ja proponuję Ci użycie BCG, ale nie próbuj smarować nie potrzebnie całego arkusza, bo tak to nawet i z butaprenem można nie zdążyć, tylko wycinaj najpierw oględnie jedną wręgę lub co najwyżej kilka mniejszych razem na jednym kawałku i to naklejaj na tekturę. Oczywiście mówiąc o kilku mniejszych mam na myśli takie, które mają być naklejone na tekturę taj samej grubości. Ja używając ostatnio BCG nawet do podklejania wręg właśnie, zauważyłem tylko że wygina on nieco tekturę. Ale nie wpływa to raczej na zmianę wymiarów części. Jeżeli zrobi się to wprawnie i sprawnie, nie powinno być problemu.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2184
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Wycinam i szlifuję bez problemów – radzę (nie namawiam do tego „na siłę“) wypróbować.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 428
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Koledzy kiedyś polecali do wręg klej w sprayu, który można kupić m.in. w Castoramie. Podobno fajna sprawa, choć sam nie stosowałem.
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Hastur pisze:Koledzy kiedyś polecali do wręg klej w sprayu, który można kupić m.in. w Castoramie. Podobno fajna sprawa, choć sam nie stosowałem.
Ja stosowałem. Dobre rozwiązanie w przypadku dużych elementów. Polecam klej UHU - drogi ale skuteczny.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Podklejać całe arkusze kartonem, stosując BCG można. Ale wtedy trzeba nieco zmodyfikować własne przyzwyczajenia - smarujemy nie arkusz z wycinanki, ale karton. Oczywiście po naklejeniu całość trzeba czymś porządnie docisnąć i zostawić - najlepiej "do jutra". W sklepach dla plastyków można dostać płyty nawet A2, wykonane tak samo jak panele podłogowe. Do dociskania pod obciążeniem idealna.
Awatar użytkownika
Rudolf
Posty: 60
Rejestracja: pn gru 08 2014, 18:43
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rudolf »

kierownik pisze:Podklejać całe arkusze kartonem, stosując BCG można.
No dobra, popróbuję chociaż z moich dotychczasowych prób słabo to wychodziło. Oczywiście pomysły wciąż mile widziane ;)
Robił ktoś może próby ze stosowaniem tzw. gumy arabskiej w modelarstwie...? Nadaje się to do czegoś...?
Powiadają że prawdziwa sztuka obroni się sama... Ale nie przede mną!
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Taki archaik jak guma arabska to ostatnio widzialem na oczy jak bylem w podstawowce...
Nie sadze zeby sie to do czegokolwiek nadawalo.
Z tego co pamietam to po wyschnieciu to sie kruszylo.
Nie kombinuj z takim badziewiem. Lepiej popracuj nad uzyciem BCG.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Ja podklejam BCG, tak jak opisał kierownik czyli smaruję tekturę, ponadto, rozcinam wręgi i naklejam osobno na arkusz, wtedy wyginanie tektury prawie nie występuje no i mogę dobrze rozplanować miejsce, unikając odpadów.
Obrazek
ODPOWIEDZ