[R] CASA C 295 M; 1:33; budowa testowa

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2150
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Można by (teoretycznie) zrobić wnętrze tak, jak np. w Jaku-40. Ale tak to zaprojektował autor i to moim zdaniem też należy uszanować.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Heinrich Kosmala pisze:Witaj strk,
po to jest budowa testowa, żeby wychwycić błędy (konstrukcyjne i „technologiczne“) i je korygować – nie widzę w tym nic „kuriozalnego“. Co do metody „wręga do wręgi“ to mam identyczne zdanie, wolę „wręga/sklejka“. Wklejanie poszycia wewnętrznego „podwójnej długości“ (jedno wspólne na dwa segmenty kadłuba) jest nawet niezłym pomysłem, ale utrudniło by chyba znacznie montaż tychże, w szczególności, że takich "niedoróbek" i tak nie widać w zmontowanym kadłubie.
Kuriozum odnosiło się wyłącznie do testowania konstrukcji elementów innych niż w wersji finalnej - i piję tu do projektanta, nie do testera.

Kwestia poszycia wewnętrznego - zobacz konstrukcję F-16 z MM, gdzie wręi szkieletu są rozmieszczone na cylindrycznym elemencie. Konstrukcja tyleż prosta co efektywna:
http://www.papermodels.pl/index.php?topic=3110.0
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tutaj postąpić podobnie. Okna też nie są problemem - wystarczy, aby otwory wewnętrzne były większe (dla korekty ewentualnych błędów w pasowaniu poszycia zewnętrznego), a sam element okna rozrysować z niewielkim rantem, powiedzmy 1mm przykrywającym otwory wewnętrzne
Podkreślam, to uwaga do projektanta - CASA ma prosty, cylindryczny kadłub i można go zaprojektować na prawdę skutecznie i łatwo.

EDIT:
O, właśnie to miałem na myśli (Jak-40).
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2150
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Montaż kadłuba. Najpierw parę pierwszych segmentów....

Obrazek
...żeby można było przykleić dach kabiny pilotów...

Obrazek

Obrazek

...i na koniec pozostałe części. Jak widać wykorzystuję „patent rurkowy“ także do ułatwienia sobie centrycznego złożenia segmentów kadłuba. Po wyschnięciu kleju rurka została wyciągnięta.

Obrazek

Obrazek

Pomimo tego „patentu“ rura kadłuba nie jest idealna na złączach, nie umiem sobie poradzić z metodą wręga do wręgi – zdecydowanie wolę metodę wręga – pasek łączący. No ale to sprawa wykonawcy, nie konstrukcji/konstruktora.
Widać też trochę (a właściwie chyba wszystko :D) wyposażenia wnętrza, czyli praca (nad wyposażeniem) nie poszła całkowicie na marne – w szczególności, że rampa będzie w pozycji otwartej.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 10:30 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2150
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Od teraz relacja prowadzona jest na bieżąco. Ostatnie części ogonowe kadłuba...

Obrazek

...i sklejone razem. Drobne niedokładności w łączeniu kolorów kamuflażu zostały zgłoszone do poprawki. Rampa załadunkowa przyjdzie dopiero na końcu.

Obrazek

Obrazek

Kadłub gotowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 10:31 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
stanisław.z
Posty: 143
Rejestracja: pt kwie 09 2010, 17:44
Lokalizacja: Biłgoraj
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stanisław.z »

Henryku idziesz jak burza...
Czy rampę będziesz robił na końcu ?


Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2150
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

stanisław.z pisze:Czy rampę będziesz robił na końcu ?
Tak, teraz by tylko przeszkadzała.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2150
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Usterzenie. Tutaj pozwoliłem sobie na grubego robala, wynikającego z mojej „umiejętności” czytania rysunków i z faktu, że instrukcja klejenia była tutaj nieco niejasna; przykleiłem kaseton za daleko do przodu, przez co cały statecznik pionowy przesunięty jest o ok, 1,5 cm za bardzo do przodu. Nie powinno się przyklejać kasetonu statecznika pionowego do dźwigara, ten służy tylko do „chwytania” pionu, tylko go luźno nasadzić na dźwigar, dopasować pozycję i dopiero wtedy przykleić do kadłuba. Instrukcja została odpowiednio doprecyzowana.

Obrazek

Obrazek

Brzechwy na krawędzi natarcia steru kierunku (27 po każdej stronie) to już próba na cierpliwość. Zasugerowałem autorowi zrobienie ich w wycinance w większej ilości (na zapas), bo tak małe części żyją własnym życiem i wędrują po stole – ja straciłem w ten sposób 5...:D

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 10:32 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2150
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Podstawa centropłata.

Obrazek

Obrazek

Powinna być naklejona na kadłub, potem do tego centropłat, do niego przykadłubowe segmenty centropłata, a na koniec części zewnętrzne skrzydeł. Ja zrobię to nieco inaczej, tzn. najpierw skleję kompletne skrzydła, przykleję je do podstawy centropłata i dopiero wtedy jako całość dokleję do kadłuba. Zawsze miałem (pewne) problemy z właściwą geometrią skrzydeł, jestem przekonany, że w ten sposób o wiele łatwiej będzie mi utrzymać „pion“ i „poziom“. Na tym ostatnim zdjęciu podstawa centropłata jest więc tylko przyłożona do kadłuba.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 10:33 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Witaj.
A mozesz pokazać pasowanie przedniej cześci tego oprofilowania do kadłuba?
Coś mi się wydaje że autor chyba się nie przyłożył...
A koncepcja montażu płata bardzo słuszna, bo podejrzewam że poszczególne sekcje będą klejone do siebie na styk jako gotowe kesony bez wspólnej struktury wewnętrznej.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2150
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj laszlik,
to jeszcze nie przyklejone, a przyłożone (gdybym specjalnie teraz zrobił zdjęcie) nie odda stanu faktycznego. Ale tak na sucho pasuje – po podszlifowaniu pierwszej wręgi od strony kontaktu z kadłubem. No ale to już należy do obowiązków wykonawcy :D. Przegapiłem (nie pomyślałem) właściwy moment na sprawdzenie, tzn. nie przyłożyłem dla sprawdzenia wręg do kadłuba przed ich wklejeniem do podstawy centropłata.
Struktura wewnętrzna płata jest, pokażę przy następnych odsłonach.

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ