[R/G] M3A1 STUART by QN - tradycyjnie od podstaw.

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2146
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] M3A1 STUART by QN - tradycyjnie od podstaw.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Robi wrażenie, oj robi – super!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1086
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 148

Re: [R] M3A1 STUART by QN - tradycyjnie od podstaw.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Dalsze prace skupiły się na zawieszeniu. Na początek koła napinające.

Poniżej historia obrazkowa klejenia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Belki wahaczy klejone warstwowo, z wielu kawałków tektury do czasu, aż oddałem wszelkie zagłębienia, żeberka itp. Trochę zabawy było z różnymi śrubami- ale jak widać, dało radę zrobić nakrętki z przetyczkami i śrubę z gwintem. W sumie to jakieś 20 – 25 h pracy.

Obrazek

A to komplet elementów niezbędnych do zamocowania koła napinającego do kadłuba.
Awatar użytkownika
krzywy
Posty: 174
Rejestracja: ndz sie 12 2012, 0:34
x 23

Re: [R] M3A1 STUART by QN - tradycyjnie od podstaw.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzywy »

Podziwiam te śruby z nakrętkami, i wieńce zębate z poprzedniego wpisu. Kawał roboty.

I jeszcze to zawieszenie musiało być nieznośnie twarde - co można wywnioskować z nazwy własnej pojazdu.
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1086
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 148

Re: [R] M3A1 STUART by QN - tradycyjnie od podstaw.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Kontynuując prace nad zawieszeniem w końcu popełniłem główne wózki. Za proste nie były. Musiałem nieco się pogimnastykować, aby odtworzyć mechanizm działania.

Najpierw podzespoły. Na pierwszym zdjęciu przyrząd do pozycjonowania wahacza przenoszącego ruch na sprężyny amortyzujące.

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Kolejne dwa zdjęcia, to komplet podzespołów do jednego wózka i cztery wózki w wersji do malowania. Może jeszcze niektóre elementy najpierw skleję razem…

Obrazek
Obrazek

Potem była długa przerwa w klejeniu. Bo nie było co kleić – części się skończyły. Musiałem sobie trochę porysować.

A oto pierwsze efekty tej pracy w praktyce. Na tych dwóch zdjęciach przednia, odlewana część kadłuba. Już z nałożoną z wikolu fakturą odlewu.

Obrazek
Obrazek

A to dolna i górna część kadłuba w elementach.

Obrazek
Obrazek

Powycinałem wszelkie otwory, w tym miejsca na kuliste nity. Będą zrobione z kulek od filtru do wody – jak to zwykł robić MichałR. To co nie wycięte, to będą albo płaskie, albo sześciokątne śruby.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3231
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

Re: [R] M3A1 STUART by QN - tradycyjnie od podstaw.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Piękna i czasochłonna robota.
Musiałem sobie trochę porysować.
Czy możesz zdradzić jak to robisz? Skany planów a potem obróbka w jakimś programie graficznym czy też inne techniki ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1086
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 148

Re: [R] M3A1 STUART by QN - tradycyjnie od podstaw.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Oczywiście generalnie skany planów i obróbka w Corelu. Ale niektóre płyty pancerza robiłem na podstawie zdjęć.

Zawsze zaczynam od wyrysowania linii pomocniczych na podstawie wymiarów oryginału (im więcej zwymiarowanych elementów tym lepiej), dopasowaniu do nich skanów rysunków lub zdjęć w ujęciach z boku, góry itd...., a potem rysowanie. ZAWSZE porównuję rysunki z dostępnymi zdjęciami, czasami coś jest robione na oko, czasem próbuję łapać jakieś proporcje ze zdjęć...

Wszystko liczę, nierozwijalnych powierzchni zrobić nie potrafię - tylko ręczne pasowanie. I tak pomaleńku sobie dłubię.

Generalnie Corela używam jak kartki i ołówka. Po prostu rysuje dokładniej niż ołówek :razz:
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3231
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

Re: [R] M3A1 STUART by QN - tradycyjnie od podstaw.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Czyli taki cyfrowo wspomagany analog :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1086
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 148

Re: [R] M3A1 STUART by QN - tradycyjnie od podstaw.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Kadłuba ciąg dalszy.

Obrazek

Po wycięciu wszystkich płyt dokleiłem czarne pudełko pod siatką nad silnikiem.

Obrazek

Na przedniej płycie zbudowałem jarzmo km-u. Dzięki temu nie musiałem manewrować całym kadłubem.

Obrazek

Obrazek

Następnie rozpocząłem sklejanie płyt – od dołu w górę. Dodałem wzmocnienia , żeby mi się płyty nie wyginały do środka pod naciskiem palców.

Obrazek

Następnie rozpocząłem stopniowe wyposażanie kadłuba. Znów od dołu w górę. Zacząłem od osłon na dnie w kształcie półokręgu. Żeby te elementy nie wyginały się po postawieniu kadłuba, pod karton dodałem miedziane druty wzmacniające. Zostawiłem też otwory na mocowanie głównych wózków.

Obrazek

Obrazek

Tu widać resztę płyt kadłuba. Wszystkie odzwierciedlają rzeczywiste płyty i ich łączenia. Wszelkie spawy już dodane. Góra na razie czeka na doposażenie i nitowanie.

Obrazek

Wykonałem też uchwyty do lin holowniczych. Zamontowane będą te o prostym kształcie (łuk a nie elementy w kształcie kola z dołu zdjęcia). Zasugerowałem się zdjęciami z muzeum, na których były nowsze, obłe uchwyty. A na zdjęciach archiwalnych – proste. Więc dorobiłem proste. Okrągłe zaczekają na kolejny pojazd – kiedyś się przydadzą. Dorobiłem też przetyczki. Za trudno mi było wywiercić otwory, więc naciąłem krawędź drutu i dokleiłem kółeczko z papieru. Chyba działa nieźle.

Obrazek

Obrazek

Dorobiłem też mocowanie przy kadłubie głównych wózków oraz kół napędowych. Z tymi ostatnimi miałem spory problem. Nigdzie na zdjęciach tego elementu nie widziałem. Ale udało mi się dorwać manuala do tego czołgu – był jak znalazł.

Obrazek

Haki na bokach kadłuba – jak widać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A trak wyglądają ostatecznie dolne partie kadłuba. Tuż przed malowaniem będą jeszcze do niego doklejone elementy mocowania zawieszenia kół. Na razie nie chcę ich jeszcze uszkodzić.

Obrazek

I na deser poprawki do kół napinających. Po dokładniejszej analizie zdjęć oryginalnego egzemplarza stwierdziłem, że kola napinające miały dospawane blachy na otworach. No to trzeba było je dokleić i „pospawać”.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2868
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 817

Re: [R] M3A1 STUART by QN - tradycyjnie od podstaw.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

A ten spaw na wypełnieniu kół to z czego?

Jeśli już wcześniej pisałeś, to przepraszam, że nie zapamiętałem :mrgreen:

pzdr Grzegorz.

PS. Pamięć już nie ta (mimo, że do starości daleka droga :lol: ). Co do pamięci -jako, że tak na prawdę, bardziej niż sklejaczem, jestem kolekcjonerem niesklejonych kartonówek, zrobiłem sobie w excelu listę posiadanych modeli i dodatków (niekompletną :haha:) żeby nie kupować tego co już mam. A zdarzyło mi się już kupić drugi raz to samo ... :haha:

Tak to jest z pamięcią.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] M3A1 STUART by QN - tradycyjnie od podstaw.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cudnie to wygląda, co tu pisać. Ale najlepsze jeszcze nadejdzie, jak to wszystko pokryje się kolorem - wtedy zaczyna się magia...
ODPOWIEDZ